megbízható
2021-ben szinte minden második autó meghibásodásának oka a lemerült indítóakkumulátor volt. Ez a fiatal autókra is vonatkozik. Az életkor előrehaladtával az elektromosság és az elektronika egyre nagyobb problémát jelent. Egyes autók megbízhatóbbak, mások sérülékenyebbek. Az ADAC körülbelül 3,5 millió hibaelhárítási hívás alapján értékelte, hogy mi ezek.
Gyenge akkumulátor: 1967 óta klasszikus meghibásodás
Lemerült akkumulátor volt az oka az ADAC hibaelhárítási segélyhívásainak 46,2 százalékában. Sokszor nehéz megmondani, hogy az autóban vagy a vezetőben van-e a hiba: Ha égve hagyja a lámpákat, még a legmegbízhatóbb autó is megbénul. Ugyanakkor a modern autóknak mindenre szükségük van áramra: például a navigációs rendszerre, amely az ajtó kinyitásakor elindul, hogy gyorsan be lehessen adni egy úticélt. Az üres akkumulátor azonban 1967 óta klasszikus meghibásodásnak számít – 45 évvel ezelőtt az ADAC gyűjtött először adatokat a hibaelhárításról. Időnkénti töltés vagy hosszú utazások megelőzhetik a meghibásodást
Az ADAC kördiagrammján sárgával jelölték az akkumulátor problémákat.
2021-ben különösen gyakran romlott el két Toyota üres indítóakkumulátor miatt: a 2019-ben gyártott Corolla és a 2017 és 2019 közötti C-HR feltűnően gyakran lemerült. Az ADAC szerint a Toyota ezután beszállítót cserélt, a műhelyek pedig az akkumulátort is ellenőrizték és szükség esetén kicserélték. Korábban a 2000 és 2007 közötti BMW 3-as, valamint a 2000 és 2010 közötti 5-ös sorozat modelljeinél voltak akkumulátorproblémák. A BMW reagált és figyelmeztető kijelzőt szerelt fel 2010/2011-től.
Hét év elteltével azonban az autóakkumulátorok általában elérik a kritikus kort – addigra az akkumulátor gyakran eléri élettartama végét.
Az ADAC szerint a generátorral kapcsolatos problémák a negyedik évtől nőnek. 10,3 százalékkal a "generátor, önindító, világítás, vezetékek" - vagyis az elektromosság - a harmadik leggyakoribb hibaok. A második leggyakoribb ok a motor és a motorkezelés az esetek 15,5 százalékában indokolja a közúti segélyhívást. Ilyenek például a gyújtógyertyák és a gyújtótekercsek, amelyek jellemzően a hetedik évtől okozhatnak gondot. A hibás főtengely-érzékelők és üzemanyag-szivattyúk különösen tízéves koruktól bénítják meg az autókat.
Képernyőfotó az ADAC cikkéről. A képre kattintva az eredeti cikket is elolvashatja német nyelven.
A meghibásodási statisztikák szerint a 2007 és 2013 között gyártott autók kipufogógáz-visszavezetésével több probléma van. "Előtte ez a technológia nem volt olyan általános, utána a problémákat felismerték és megoldották a gyártók" - magyarázza az autóklub.
A Sárga Angyalnak ( Németországban is így nevezik a segélykocsit) különösen gyakran kellett két modellen segíteni: a Smart Forfour a legveszélyeztetettebb kisautó. A 3 éves kisautók közül egyedül a Smart Fortwo áll rosszabbul: 1000 regisztrált autóból 7,5 meghibásodott.
A középkategóriában a Ford S-Max és az Opel Insignia esetében fordul elő a legtöbb meghibásodás– ennél rosszabb csak a Ford Transit 13,9-es aránnyal. A 2016-os S-Max is negatívan kiemelkedik 1000 autónkénti 38,1 meghibásodással.
Megbízható: Audi, Suzuki, BMW
Az 1000 regisztrált autóra vetítve tíznél kevesebb ADAC hibasegélyhívást – egyébként minden korcsoportban – az Audi A1 példaképnek tekinthető. A Dacia Sanderóval is van egy olcsó autó a csúcskategóriában. Megbízhatónak mondható a Suzuki Swift és a Vitara, amelyek mindegyike a maga kategóriájában az egyik példamutató. A két középkategóriás terepjáró, az Audi Q5 és a BMW X3 is példaértékű a meghibásodási statisztikák tekintetében. A Mercedes GLC és a Viano/Vito/V-osztály sem keltett negatív figyelmet az ADAC részéről.
A 2022-es üzemzavari statisztikákhoz az ADAC 2021-ben 3,5 millió hibasegélyhívást értékelt. Összesen 22 gyártó 132 modellsorozatát tartalmazza. A feltehetően önkényes meghibásodások okait kizárták: például üres tartály. A gumiabroncs-hibákat szintén nem veszik figyelembe - még a legmegbízhatóbb autót is érinthetik. A statisztikákban 3 és 10 év közötti modellek szerepelnek. Csak azokat a modelleket vették figyelembe, amelyeket 2012 és 2019 között legalább 10 000 alkalommal regisztráltak először.
Következtetés
Összességében az Automobile Club 46 modellsorozatot minősít a legjobban megbízhatónak. Csak öt modellsorozat számít különösen rossznak. Az előző évben még 16 modellsorozat volt. Tehát egyre megbízhatóbbak az autóink? Nos, összességében vegyes a kép: "A német utakon közlekedő járművek csaknem kétharmada ad képet a megbízhatóság terén a hullámvölgyekről" - írja az ADAC. Általánosan hangzik, de a meghibásodási statisztikák hasznosak lehetnek, ha jó használt járművet keresünk. Egyedi esetekben azonban mindenekelőtt a jó karbantartás segít – egy üres akkumulátor megbéníthatja a legmegbízhatóbb autót is.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!