Fiat 500X
A ráncfelvarrással egy időben két új motor került a kínálatba Fotók: Vezda László
2007-ben az 500-as „kis” Fiat-ból 43 ezer darab kelt Európában, 2012-ben pedig elérte eddigi csúcsát a modell, amikor is bő kétszázezresre duzzadtak az eladások. A városi autó népszerűsége azóta is kitart, ám a további növekedést már az egyterű 500L piacra dobásával biztosította a Fiat. Jókor jött a „lökés”, 2014-ben pedig már úgy 300 ezer darab 500-as és 500L kelt el a kontinensen. A nyerő szériából persze nem akart kiszállni a Fiat, így – az értékesítési adatokra utólag visszatekintve, remek időzítéssel – tovább bővítette az 500-as palettát: érkezett az 500X, amely azonnal friss lendületet adott az eladásoknak. Tavaly pedig már több mint 360 ezer 500-as, 500L és 500X kelt el. Mindeközben itthon 2007 óta az 500-as modellcsaládból összesen 12901 darabot helyeztek forgalomba.
Rossz utakon sem jön zavarba az 500X
Mivel a modellcsalád összeladásai idén is tovább nőnek, a bevált recepten – vagyis a kínálat állandó bővítésén és megújításán – ezúttal sem változtattak a Fiatnál, így elérkezett az idő az újabb frissítésre. Ezúttal az X-széria került fókuszba: az enyhe ráncfelvarrást új motorok és csomagok bevezetésével kötötték egybe. Ami a külsőségeket illeti, ezúttal tényleg csak finomhangolásról volt szó. Leheletnyit, úgy egy centiméternyit nőtt a kocsi hosszúsága, módosult a lökhárító, a hűtőrács, és frissültek az első meg a hátsó lámpák – utóbbiak formavilága a 124-esét idézi, ezzel egységesebbé téve a márka portfólióját. Az utastérben a legszembeötlőbb változás, hogy a kormány nem „csapott” alul, hanem kerek. A visszakerekített kormány mögött már 3,5 colos képernyő kap helyet, a műszerfalon végigfutó betétet pedig a három új karosszériaszínben is lehet választani. Újdonság, hogy az Urban és a Cross verzióhoz is 7 colos központi kijelző, valamint led-es nappali menetfény jár.
Városi dzsungelre és könnyű terepre tervezve
Míg látványban visszafogott változásokat hozott a frissítés, a kocsi „belső” értékei nagyobb mértékben nőttek. Az új 500X-hez alapáron jár például a táblafelismerő-rendszer, a sebességhatároló és a sávtartó automatika, és kérhető többek között adaptív tempomat, holttérfigyelő és keresztforgalom figyelő rendszer, tolatókamera. Az Urban és Cross verzióban is kapható négykerék-meghajtással az 500X, amelybe összesen hét erőforrás közül lehet motort választani. Ezek közül kettő a ráncfelvarrott modellel egy időben debütál. Az 1,3-as, 1,6-os és 2,0-ás (95, 120, 150 lóerős) dízelek mellett maradt az „alap” 1,6-os benzines. És megjelent az új, a Fire erőforrásokat váltó, Firefly turbo névre keresztelt benzines két verziója is. A kisebb egyliteres, háromhengeres 120 lóerős, a másik 1,3-as, négyhengeres és 150 lóerős. Előbbivel és hat fokozatú kézi váltóval szerelve 10,9 másodperc alatt gyorsul százra a kocsi. Az erősebb 9,1 másodperc alatt tudja ezt a 6 sebességes automatával.
A hátsó lámpák formavilága a 124-esét idézi, ezzel egységesebbé téve a márka portfólióját