járműtörténelem
A kirándulás „A történelem nyomában Trabival“ címet viseli, és azzal a céllal indul, hogy a látogatók átélhessék a történelmet - egy olyan autóban utazva, ami a korabeli Magyarországon is elterjedt volt, mondta Taschner Tamás, a túra vezetője.
Taschner Tamás a személyes történetekre helyezi a hangsúlyt: hogy hitelesen mutathassa be vendégeinek a Páneurópai Pikniket, beszélt az esemény kortanúival, és a történeti kutatások eredményeinek is utána járt. Sok fontos részletet ugyanis csak évekkel, évtizedekkel később, a történészek munkájának eredményeként tudhatott meg a közvélemény a határáttörés előzményeiről vagy következményeiről.
A vállalkozó kedvű turistákkal az idegenvezető a Trabantban ülve először Sopron nyugati részére, az Ausztria felől először feltűnő Jereván-lakótelep felé veszi az irányt: a ’70-es évek végén épült lakótelep ma is álló öröksége a szocialista évtizedeknek. Ezután pedig Sopronpuszta a cél, ahol a Páneurópai Piknik Emlékparkban ismerkedhet meg a látogató az 1989. augusztus 19-i határáttörés szereplőivel és mozzanataival.
A Trabant hozzátartozott 1989 nyarának-őszének Sopron környéki látképéhez is: a Páneurópai Piknik hírére a határhoz utazó NDK-állampolgárok ugyanis szinte mindenüket hátrahagyva igyekeztek Ausztriába jutni. Így a pikniket követően a Sopron és Fertőrákos közti országutat magukra hagyott Wartburgok és Trabantok szegélyezték.
A német és magyar nyelven egyaránt kérhető túra együttműködés a soproni önkormányzat, a helyi Tourinform-iroda és Taschner Tamás idegenvezető között. Jelentkezni a soproni belvárosban található Tourinform-irodában lehet.