hibridtechnika

Hibrid autózás ma és holnap 1. rész

2015.12.10.

A hibrid technológia óriási lépésekkel halad előre, ma már szinte valamennyi gyártó palettáján találunk ilyen hajtáslánccal szerelt modelleket. A technológia múltjáról, jelenéről és nem utolsó sorban jövőjéről beszélgettünk Krajcsovits Sándorral a Toyota Central Europe Kft. Termék Marketing és PR vezetőjével.

A Volkswagen botránya túl az autóipar erkölcsi megingatásán számos egyéb kérdést is felvetett, ami összeesküvés elméleteket gyártott és nem egy esetben már a dízelmotorok nyakába is kötelet akasztott. A jelenlegi helyzet pestiesen szólva, amolyan ok az ivásra hangulatba hozta a világ hozzá és kevésbé hozzáértő közvéleményét is. Így nincsen mit csodálkozni azon, ha ez a globális plénum elkezdett hipotéziseket felállítani az autózás jövőjéről. Természetesen még nem mad maxi a hangulat, de egy biztos mostanság ércesebb a hangjuk az egyéb alternatíváknak.

A hibridhajtást már régebben is alkalmaztak például a vasúti mozdonyok óriás dízel generátorai is elektromos motorokat hajtottak, hogy csak egy ne túl távoli precedenst említsünk, és természetesen ezen az elven még számos jármű született.  A széria személygépkocsi gyártásban a Toyota építette be elsőként ezt a hajtásláncot az 1997-ben debütáló Priusba, de a hőskor kezdetét nem ez a modell jelentette.

Krajcsovits Sándor (K.S.): A Toyotát évtizedek óta foglakoztatja a hibrid technológia alkalmazása. A gyár első szárnypróbálgatásai két modelljében is megjelent. Hibridhajtással találkozhattunk a Dyna kisteherautóban a személyautók közül pedig a Crown kapott ilyen technológiát a hetvenes évek elején, de ezek természetesen még nem „priusi” megoldások voltak.  De azt gondolom, hogy ahhoz, hogy a ne csak műszaki szempontból tegyük egyértelművé a hibridtechnológiát, a történetet más irányból célszerű elkezdeni.

Barna András (B.A.): Ezek szerint először a filozofikus alapokat kell letennünk a rendszer megértéséhez?

K.S.: Ha nem is filozofikusan, de mindenképpen több oldalról kell megközelítenünk a témát. Sőt szűkítsük le egy kicsit a kört a Toyota hazájára, Japánra. Ott ugyanis egészen mások az autóvásárlási szokások. Sokkal inkább racionális, sem mint érzelmi kérdés. Nagyon leegyszerűsítve nem csak az „alapadatok” döntenek az autóvásárláskor, hanem a későbbi fenntartási költségek is. De, semmi nem véletlen. Japánban nem olcsó autózni, hiszen nagyon drága az üzemanyag és nagy népsűrűség miatt a környezeti terhelés is nagyobb, ezért nagyon szigorúak a szabályzások és az ehhez párosuló adó is jelentős.

B.A.: Akkor, ha jól értem egyfelől kijelenthetjük azt, hogy a hibridhajtást egyfajta költségcsökkentés hívta életre, amihez nem mellesleg hozzáadott értékként egy környezetkímélő üzemmód is társult, ami adott társadalmakban, jelenesetben,  Japánban több mint prioritás?

K.S.: Nyilván ez egy sarkos megállapítás, de akár ezt is mondhatjuk.  Ettől a gondolati ponttól áttérhetünk egy másik téma kibontásába, hiszen már társadalmi kultúrákról beszélünk.

B.A.:: Mielőtt túl nagy vargabetűt sikerülne leírnunk, szűkítsünk a körön. Mi van Európában és mi a helyezet itthon?

A prioritásokkal kell kezdenünk a vizsgálódást, hiszen ez jelentős befolyásoló tényező.  Azt gondolom, - és ez tény - hogy Nyugat-Európában van egy nagyon erősen szigorodó környezettudatos irány, de azzal kár lenne áltatnunk magunkat, hogy például ma Magyarországon bárkit is befolyásolna az, hogy milyen vagy mekkora egy autó károsanyag-kibocsátása. Ma az vesz hibridet, aki költséget akar csökkenteni, olcsóbban akar autózni nem pedig azért, mert környezettudatos. (Természetesen tisztelet a kivételnek.)

B.A.: Úgy véljük, hogy ebbe az utolsó gondolatba még egy párszor bele fogunk futni a beszélgetés során. De a filozofikus metodikába fűzzük bele egy kicsit a technikát is, hiszen a kettő együtt válik valós koncepcióvá.

K.S.: Mielőtt számba vennénk a mai irányokat, fogalmazzunk meg egy alapgondolatot, miszerint mindennek az origója és elindítója nem más, mint a fékezéskor veszendőbe menő energia-visszanyerése és nem utolsó sorban ennek tárolása. Ez az, ami véleményem szerint a legnagyobb mozgatórugója a hibridhajtás fejlesztésének. Hiszen a visszanyert energia ismét hasznosítható, aminek számos hozzáadott értéke van, a környezetkímélő üzemmódtól kezdve a teljesítményrásegítésig. Az, hogy ezt az egyes autógyárak hogyan valósítják meg az már egy másik kérdés.

B.A.: Mik a hibridhajtás irányai, hol tartunk ma?

K.S.: A legkézenfekvőbb nyilván az, amikor egy meglévő technológiához kapcsolódik az elektromos hajtás. Ezt számos autógyár alkalmazza, a hagyományos belsőégésű hajtásláncába beépít  egy villanymotort. Azonban ez számos kompromisszummal jár és nem feltétlenül olcsó, ráadásul az általános és teljeskörű hatékonysága is kérdéseket vet fel. .

B.A.: Mik az árnyoldalak?

K.S.: Alapvetően az, hogy belsőégésű motor más karakterisztikával dolgozik, mint egy elektromos. Az előbbi később, a másik már kezdetekben adja le a legnagyobb nyomatékát. A kettő harmóniáját nem is lehet pontosan megteremteni. Ráadásul egy bonyolult és drága tengelykapcsoló rendszerre van szükség. A lüktető városi forgalomban a folyamatos leállítás és újraindításból fakadó belsőégésű motort „terhelő” problémákat is ki kell küszöbölni. Termikus viszonyok, egyéb fogyasztók energia ellátása, hogy csak néhány példát említsek.

A másik az úgynevezett full hibrid verzió - és a Toyota rendszere  más elven működik - itt a belsőégésű benzinmotorhoz egy bolygóművel kapcsolódik az elektromos motor. Szimbiózisban működnek egymással. Egyik vagy másik akkor kapcsolódik be a hajtásba, amikor ezt feltétlenül szükséges. Nagyon leegyszerűsítve a gázpedál állása az, amit figyel a számítógép. Az elektromos motor az első kerekeket hajtja és ebbe benzines erőforrás csak rásegítésként kapcsolódik be. Nagyon leegyszerűsítve a gázpedál állását figyeli a számítógép. Amikor a belsőégésű erőforrás üzemel, addig az elektromos motor vagy hajt, vagy generátorként üzemel. Fékezéskor és lassításkor a benzinmotor leáll, az elektromos motor  a fékezési energiát „gyűjti be” és közvetíti az akkumulátorok felé. Ez a megoldás élettartamát és fenntartási költségeit tekintve is sokkal kedvezőbb.

És, hogy teljes legyen a paletta mindenképpen meg kell említenünk a Toyota plug-in hibrideket is, ami tulajdonképpen az elektromos autók és a full hybrid autókötvözeteként is aposztrofálható, azzal a legfontosabb kiegészítő tulajdonsággal, hogy ezekben az autókban az akkumulátor nagyobb teljesítményű, és külső forrásból is fel lehet tölteni.

B.A.: Megállnék egy ténynél az előbbi gondolatmenetnél, ha már a leállítás-újraindítás szóba került.  Számos autóban ott van a stop-start rendszer. Hibrid ide vagy oda az említett problémákkal ott is szembe kell nézni. Márpedig ma szinte valamennyi gyártó alkalmazza ezt az opciót. Ezek szerint nem éri meg?

K.S.: Minden gyártónak szembe kell néznie ennek a rendszernek az árnyékos oldalával is. A technológia pénzbe kerül, amihez más kiszolgáló berendezések is kellenek, a Stop-starthoz is, például erősebb akkumulátor, ez pedig költségnövelő. De, ha belemennénk a tények taglalásába pro és kontra, nem vagyok biztos benne, hogy a mérlegünk pozitív lesz, ugyanis a mérések mindig ideális állapotban történnek, a fogyasztáscsökkenés kimutatható, csak hát ez az ideális állapot hétköznapi értelemben igen kevésszer fordul elő. Tehát nem lehet meglepő az, ha erre az autóvásárlók közül csak kevesen áldoznak.

B.A.: Térjünk vissza a Toyota hibrid „gondolatmenetéhez”

K.S.: A Toyota inspirációja az volt és az ma is, hogy egy olyan költséghatékony megoldást fejlesszen ki és alkalmazzon, ami pontosan igazodik vásárlók igényeihez. És ebben a mondatban minden benne van. A technológia, az adó, a fenntartási költség, az autó ára, és a használati szokások is. Ma, a Toyota vagy a Lexus hibrid autói ezt a vezérelvet tartják szem előtt. Az autógyártás egy üzlet egy nagyon nagy üzlet, tehát csak olyan alapokon lehet haszonnal autót gyártani, ha ezeknek az elvén készít egy márka járműveket.

B.A.: Ma a Toyota és a Lexus márkák milliós mennyiségben állítanak elő hibridhajtású járműveket. Véleményünk szerint a hibrid megoldás egy köztes állapot. Ön szerint hova tart ez a technológia? Ez lehet jövőkép?

K.S.: Ha csak a saját házunk tájáról veszek példákat és csak a full hibridet nézzük, akkor az első Prius 100 lóerős volt, utána ez felment 115-re, majd harmadik generációnál már 136 lóerőről beszélünk. A 2000-es évek közepén elkezdetek szerteágazni a technológiák megjelent a Lexus RX-ben egy 270 lóerős, majd 300, aztán Lexus GS-ben egy 350 lóerős, LS 600h-ból egy 445 lóerős. Tehát a fejlesztés elkezdett a teljesítmény felé orientálódni. Ezekhez párosultak a nagy hat, nyolchengeres motorok, amik a magas nyomaték mellett alacsony emisszió kibocsátásúak voltak. Ezekben alkalmazott a Lexus hátsó illetve elektromos négykerékmeghajtást. Igen nagyot fejlődött ez a vonal. De, ma már nem csak a nagy autóké ez a privilégium, három évvel ezelőtt megjelent a hibrid alternatíva a Yarisban és az Aurisban is, amely modellekben bebizonyították a Toyota mérnökei, hogy az akkumulátorok nem mennek a komfort rovására. A hibridrendszer alkalmazhatóságának nincsenek korlátai, és nem a prémium kategória sajátja. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy hamarosan debütál RAV4-ben is a full hybrid technológia.

Ez a rövid summa akár ki is elégíthetné a választ a kérdésre, azonban a technológia demokratizálódása a széles járműkategóriák felé véleményünk szerint csak egy megálló, hiszen számos irány van még, amik egyre erősebben hallatják a hangjukat. Gondolok itt az elektromos, üzemanyagcellás, hidrogén vagy a földgáz, hogy mást ne említsünk alternatívákra. Valóban a hibridé a jövő? A téma kifejtését az beszélgetés részében tesszük közzé.

(Folytatjuk)

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Izgalmas, sokoldalú és attraktív szakma, melynek minősége és tudásszintje rohamosan nő. ..
2024.04.26
Elődjeik sikereire alapozva érkezik meg az új CUPRA Formentor és az új CUPRA Leon. ..
2024.04.26
Látványosan megcsillogtatja különleges képességeit legújabb reklámfilmjében a Toyota GR Corolla. A....
2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....
2024.04.26
Nico Hülkenberg, a Haas Forma-1-es csapatának német pilótája jövőre a Saubernél, majd annak....
2024.04.26
A #5-ös nevű elektromos SUV-modellt az európai piacra szánják. ..