Űrkutatás
A rajtot technikai problémák miatt egy nappal csütörtökre elhalasztották. A szonda a tervek szerint tizenkét hónapon át kering majd a Földtől 1,5 millió kilométeres távolságban, és januártól teszteli azokat az új technológiákat, amelyek segítségével a világűrt tágító gravitációs hullámok után nyomoznak majd a tudósok.
A gravitációs hullámok a fekete lyukakból érkező lökéshullámok, amelyek fénysebességgel száguldanak, nem hallhatók, nem láthatók. Úgy terjednek, ahogy a vízbe dobott kő koncentrikus köröket hoz létre. A Lisa, vagyis teljes nevén a Lézeres Interferométeres Űrantenna projekt keretében az amerikai és az európai űrhajózási ügynökség, a NASA és az ESA együttesen akarja felkutatni és mérni a lökéshullámokat.
– Megfigyeléseinkből tudjuk, hogy minden galaxis közepén egy hatalmas fekete lyuk van, amely olyan erős és súlyos, hogy egymilliárdszor is nehezebb lehet egy átlagos fekete lyuknál – hangsúlyozta Bangladesre Sathyaprakash, a walesi egyetem indiai származású asztrofizikusa.
Csak az ESA 430 millió eurót (135 milliárd forintot) invesztált a projektbe, ehhez járultak még hozzá a tagállamok, kutatási intézmények és a több mint 40 résztvevő európai és amerikai vállalkozó.