Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Tóbiás és Balambér a felfedezéseik során gyakran találkoznak különféle közlekedési szabályokkal, amelyeket meg kell tanulni és be kell tartani, hogy ne történjen baleset. Most olyan szabályokat hoztunk a világ minden tájáról, amelyek felettébb furcsának tűnnek – viszont ha az adott országban közlekedünk, nem árt tudni róluk.
Ne igyál vizet!
Cipruson tilos vezetés közben inni, és ez nemcsak az alkoholra vonatkozik, hanem a vízre és az üdítőkre is. Sőt, még rágcsálnivalót sem ehet a sofőr a volán mögött. Aki megszegi ezt a szabályt, és a rendőr megállítja, 85 eurós (32 ezer forint) bírságot is kaphat.
Nem fizethetsz telefonnal
Sok országban tilos vezetés közben kézben tartott mobiltelefont használni, így van ez nálunk is, Angliában viszont van egy érdekes része a szabályozásnak: nem lehet telefonnal fizetni az autós éttermekben (drive through), csak akkor, ha leállítod a motort és behúzod a kéziféket. Állítólag már dolgoznak a módosításon, hogy a szabályozás lépést tartson a technológiai fejlődéssel, és várhatóan álló járműben lehet majd használni a telefont például útdíj kifizetésére vagy autós étteremben.
Pucér sofőr
Aki szereti érezni a testén a hűs fuvallatot vezetés közben, annak irány Németország. Ott ugyanis az autó magánterületnek számít, ezért akár meztelenül is lehet vezetni. A pucér sofőröknek csak arra kell vigyázniuk, hogy amikor kiszállnak a kocsiból, valamit vegyenek magukra, mert a nyilvános meztelenkedés tilos Németországban.
Bírság jár, ha koszos az autód
Oroszországban pénzbírságot kaphat, aki koszos autót vezet, mivel a szabály előírja, hogy a kocsinak tisztának kell lennie. A helyiek fel vannak háborodva az intézkedés miatt, mert esős, havas, sáros időszakban szinte lehetetlen tisztán tartani az autókat, bár a rendőrök leginkább akkor büntetik meg a sofőröket, ha nem lehet leolvasni a rendszámot. Az viszont nem túl megnyugtató, hogy azt a rendőr a helyszínen dönti el, hogy mi számít tisztának vagy piszkosnak.
Kocsimosási tilalom
Aki hétvégén szokta lemosni az autóját, jól nézze meg, hogy Svájcban mikorra időzíti munkát, mert az alpesi országban tilos vasárnap kocsit mosni. Hasonló szabályozás van érvényben Németország több tartományában is, de nincs országosan egységes előírás, úgyhogy mielőtt előkapjuk a szivacsot és a vödröt, nézzünk utána a helyi jogszabályoknak.
Csak semmi fröcskölés!
Esős időszakban gyakran hatalmas tócsák gyűlnek össze az út szélén, és ha nem elég körültekintőek az autósok, akkor könnyedén lefröcskölhetik a gyalogosokat. Ennek természetesen senki nem örül, sem a sofőr, sem a gyalogos, de Japánban ezt olyannyira komolyan veszik, hogy bírságot kaphat az az autós, amelyik összecsapja a gyanútlan sétálgatókat. A figyelmetlen vezetőnek ráadásul a 15 ezer forintos büntetés mellett meg kell fizetnie a ruhatisztítás költségét is.
Nyisd ki a szemed!
Sok olyan előírást lehetne beleírni a KRESZ-be, ami teljesen nyilvánvaló dolog, és nagyon abszurd, ha tényleg szerepel is a közlekedési szabályok között. Nos, az amerikai Alabama államban konkrétan van egy olyan furcsa passzus, hogy tilos bekötött szemmel vezetni. Csak remélni tudjuk, hogy a szabályra nem azért volt szükség, mert tömegesen bekötött szemmel vezettek az alabamaiak. Valószínűleg a láthatósági előírások részeként született ez a bizarr kitétel, ugyanis semmi nem akadályozhatja a sofőr kilátását vezetés közben.
Elsőbbséget a struccnak!
A közlekedési szabályok túlnyomó többsége a járművekkel és az emberekkel kapcsolatos; bár az Magyarországon is előfordul, hogy állatok keresztezik az úttestet. Dél-Afrikában viszont előírás, hogy az autóvezetőknek elsőbbséget kell adniuk az útra tévedő állatoknak, lehet az szamár, ló vagy egy strucc. Meg kell várni, amíg átballagnak az úton.
A kutya helye
A magyar KRESZ-ben szerepel, hogy kerékpárral tilos állatot vezetni, vagyis az is szabálytalan, ha biciklizés közben pórázon vezetjük a kutyánkat. Ez érthető is, hiszen balesetveszélyes lehet a bringa és a kutyus kombinációja. Alaszkában viszont van egy meglepő kutyás közlekedési előírás: tilos a kutyát kötni az autó tetejére. A furcsa rendelkezés eredete homályba vész, de azért nem ez az általános gyakorlat, ha autós kutyaszállításról van szó.
Boldog új évet kíván Tóbiás és Balambér!
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!