belső terek
Amikor az autóvezetés során felmerülő kockázatokra gondolunk, valószínűleg a balesetek jutnak eszünkbe. És esetleg még a különböző biztonsági rendszerek meghibásodásának eshetőségeit latolgatjuk. Ám van egy hasonló nagyságrendű probléma is, amire (most még) csak a kutatók fókuszálnak. Konkrétan, egy kanadai és amerikai szakemberekből álló csoport kongatta meg a vészharangot.
Rebecca Hoehn, az amerikai Duke University környezettudósa, farmakológiára és toxikológiára szakosodott professzor azt nyilatkozta, hogy az autózás jelentős közegészségügyi problémát rejt magában. Ezt a merész kijelentést egy vizsgálatra alapozta, mely megállapította, hogy az autók belső terei káros vegyi anyagokat bocsátanak ki.
A kutatók az Egyesült Államokban 101 modellt vizsgáltak, melyeket 2015 óta gyártottak és 99%-ukban felfedezték a TCIPP foszfátot, ami potenciális rákkeltő anyag. A legtöbb autóban további karcinogén foszfátokat is felfedeztek. Ezeket az anyagokat az üléshabhoz égésgátlókként adják, hogy megfeleljenek az Egyesült Államok Nemzeti Autópálya Közlekedésbiztonsági Igazgatósága (NHTSA) gépjármű-biztonsági szabványának, amelyet az 1970-es években vezettek be és azóta nem változtattak rajta.
Figyelembe véve, hogy egy átlagos sofőr naponta körülbelül egy órát tölt az autóban, ez jelentős közegészségügyi probléma. Az autóban töltött idővel a kockázat exponenciálisan nő. Különös veszélynek vannak kitéve a gyerekek, akik már kiskoruktól kezdve, például óvodába, iskolába menet belélegzik a káros anyagot. Epidemiológiai vizsgálatok kimutatták, hogy akiknek a vérében magas az égésgátló, körülbelül négyszer nagyobb a kockázata annak, hogy rákos megbetegedés esetén nem tudnak meggyógyulni.
Az autókat nyáron és télen is tesztelték. A melegebb időjárás növelte az égésgátló koncentrációját. Bár valamelyest csökkenthető a rizikó azzal, hogy árnyékban parkolunk vagy lehúzott ablakokkal utazunk, de az igazi megoldás nem ez. „Amire igazán szükség van, az elsősorban az autók belső teréhez adott égésgátlók mennyiségének csökkentése. A munkába járás nem járhat rákkockázattal és a gyerekeknek nem szabad olyan vegyi anyagokat belélegezniük, amelyek károsíthatják az agyukat az iskolába menet.” - mondta Lydia Jahl, a Green Science Policy Institute vezető tudósa.
Hasonló véleményen van Patrick Morrison is, aki 350 000 amerikai és kanadai tűzoltó egészségét és biztonságát felügyeli a Tűzoltók Nemzetközi Szövetségében, ezt nyilatkozta: „Ezek az anyagok kevéssé akadályozzák meg a tüzet, viszont füstösebbé és mérgezőbbé teszik a lángokat. Sürgetem az NHTSA-t, hogy frissítse gyúlékonysági szabványát, amelyet a járművekben égésgátló vegyi anyagok nélkül kell teljesíteni."
Egy ilyen frissítés tükrözné a kaliforniai tűzveszélyességi szabvány változtatásait a bútorok esetében, amelyet egy évtizeddel ezelőtt frissítettek és amely égésgátlók nélkül teljesül.
Forrás: Environmental Science & Technology