Hidrogén hajtás

Rágyúr a Peugeot az üzemanyagcellás fejlesztésekre

2025.02.25.

Mostanában minden az elektrifikációról és az elektromos autókról szól. Ám az elektromos átállás része az üzemanyagcellás technológia is, amely legalább ennyire ígéretes.

A Peugeot üzemanyagcellás technológiájának nagyszerűsége abban rejlik, hogy könnyedén beépíthető a márka haszongépjárműveibe, azaz a közlekedés, áruszállítás azon területén alkalmazható, ahol sokat futnak a kocsik, így nagyon sok káros emisszió válik kiküszöbölhetővé általuk.

Hogyan működik az üzemanyagcella? A rendszer kémiai reakción keresztül állít elő elektromos áramot, amelyet az autó mozgatására lehet használni. Az üzemanyagcella anódból, katódból és elektrolit membránból áll. Az elektromos autók akkupakkjának helyére beépített tartályban lévő hidrogén átmegy az anódon, míg az oxigén a katódon halad keresztül. Az anód oldalán egy katalizátor a hidrogénmolekulát elektronra és protonra bontja. A proton a porózus elektrolit membránon halad keresztül, míg az elektronok egy áramkörön áthaladva elektromos áramot és hőt generálnak.

A folyamatnak akkor van vége, amikor a katódon a protonok, elektronok és az oxigén egyesülnek, és víz (H2O) jön létre. Igen, az üzemanyagcellás autó kipufogógáza tiszta víz. További előnye, hogy ennek a rendszernek nincsenek mozgó alkatrészei, így az üzemanyagcella zajtalanul működik és rendkívül megbízható. Sőt, ha majd kiépül a hidrogén-infrastruktúra, egy tankolás csak 4-5 percet vesz igénybe.

A Peugeot – bizonyos piacokon - jelenleg két haszonjárművéhez, az Experthez és a Boxerhez kínál üzemanyagcellás technológiát (FCEV). Jól példázza a francia mérnökök ötletességét, hogy az FCEV és a már népszerű plug-in hybrid technológia előnyeit ötvözve különösen praktikus megoldással álltak elő. A hidrogéntank a padló alá kerül, ahol az elektromos verziók akkupakkja van. A kocsi orrában, azaz a „motortérben” kap helyet az üzemanyagcella, míg az ülések alá kerül a hálózatról is tölthető hibrid akkumulátor.

Utóbbi még hatékonyabbá teszi az autó működését, hiszen a regeneratív fékrendszer egy üzemanyagcellás autóban sokat spórol: az energiaigény ötödét visszatermeli fékezés közben. Ráadásul a hibrid akku által táplált villanymotor induláskor és gyorsításkor besegít az üzemanyagcellás rendszernek, így nő a hatótáv és javul a teljesítmény. Az Expert esetében a kisebb rendszer 400 km-es hatótávot garantál, míg a Boxer a nagyobb hidrogéntankjainak köszönhetően akár 500 km-t is megtehet két tankolás között.

Ennek a térergonómiai bravúrnak a gyakorlati haszna az, hogy az FCEV Expert és Boxer raktere és teherbírása ugyanakkora maradt, mint elektromos társaiké. Az FCEV Expert és Boxer gyártása jelenleg két helyen, a franciaországi Hordain-ben és a lengyelországi Gliwicében zajlik.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.27
Sorozatunk olyan szervizmunkákkal foglalkozik, amit hajlamosak vagyunk elfelejteni. Kinek hány éves....
2025.04.27
Heti rajzunk készítője Kelemen István, karikatúrájának címe: Beállás a garázsba, megy ez. ..
2025.04.27
Három férfi a helyszínen életét vesztette, egy pedig megsérült az M1-es autópálya Győr felé vezető....
2025.04.27
Hatótávolsági kontinensrekordot állított fel az Irizar vállalat hidrogénnel hajtott luxusbusza. ..
2025.04.27
A hazai színekben versenyző Álex Márquez nyerte a MotoGP kategória viadalát a gyorsaságimotoros-....
2025.04.27
Húsvéthétfőn este másfél óra alatt lehetett átjutni Magyarországról Ausztriába Hegyeshalmon át. Az....
2025.04.27
Súlyos baleset történt az M1-es autópálya Győr felé vezető oldalán Herceghalomnál, a 26-os....
2025.04.27
Bói Loránd helyettes államtitkár szerint a cél a közlekedés fejlesztése Budapesten és a....
2025.04.27
Az Euro NCAP nemrégiben tesztelte az Audi A6 legújabb, 2024-es generációját. Az Avant vagy....
2025.04.27
Ha dugóba kerültél, de semmilyen nyilvánvaló akadályt nem láttál, akkor egy fantomdugóba csöppentél....