ICDP

Az autóipar kilátásai a Brexit után

2020.02.11.

Az Egyesült Királyság kormánya nemrég bejelentette, hogy 100 millió font támagotással kimenti a csőd szélén álló Flybe regionális légitársaságot. Ilyen döntés minden bizonnyal nem születhetett volna, ha az ország az EU tagja marad, ugyanis az Unió nem engedélyezi az efféle állami támogatásnak minősülő segélyeket. A Brexit számos hasonló döntést vonhat maga után, ezek alól pedig az autóipari cégek sem élveznek kivételt.

Ahogy manapság minden autóipari cikknél szokás, kezdjük a szén-dioxiddal. Mivel az Egyesült Királyság nem része többé az Európai Uniónak, az ott forgalomba helyezett autók nem számítanak majd bele az EU által vizsgált autók körébe, amelyek alapján a gyártók által fizetendő bírságot számolják. Ellenben valószínűtlen, hogy London-ban ne dolgoznának már most egy saját szabályozáson, ami azt jelenti, hogy a gyártókra jó eséllyel vár egy külön az Egyesült Királyságban fizetendő bírság is.

Ennek alapjai egyelőre teljesen ismeretlenek, de feltételezhetjük, hogy a bírság összegének megállíptásánál nem teljesen ugyanazokat a szempontokat veszik majd figyelembe, mint amelyeket az Európai Bizottság. Ezért a gyártók készülhetnek, hogy az Egyesült Királyságra több figyelmet kell fordítaniuk, máshogy kell alakítaniuk terveziket, ráadásul ez idővel csak rosszabodni fog, hiszen az idő múlásával az EU-s és a brit szabályozás minden bizonnyal egyre jobban távolodik majd egymástól.

Szintén nem szabad elmennünk amellett, hogy a brit kormány illetékesei nemrégiben belengették, hogy előrehoznák a 2035-re tervezett, a belső égésű motorokat betiltó rendelet hatályba lépését. Ez szintén jelentős kavarodást okozhat a gyártók számára.

Az ICDP kutatói felvetették a kérdést, hogy ha az állam ilyen módon beszáll az iparba és támogat bizonyos kezdeményezéseket, nem kellene-e az akkumulátorgyártás területén elindítaniuk valamit, ugyanis az EU részére már épül az “giga” akkumulátorgyár Svédországban a Volkswagen, a Meryll Lynch és az IKEA mellett számos más európai nagyvállalat támogatásával.





A jövő egyelőre nagyon képlékeny, nem tudhatjuk, milyen mértékben lesznek összehangolva az Európai Unió és az Egyesült Királyság törvényei az autóipart illetően, ugyanakkor kétségtelen, hogy a gyártók számára sok fejtörést okoz majd és könnyen előfordulhat, hogy egy-egy márka úgy dönt, nem forgalmazza teljes modellpalettáját a szigetországban.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.19
A debreceni autógyárát érintő társasági szerződést kötött a BMW Group a Lufthansa légitársasággal,....
2024.04.19
Koldus vagy királyfi, aki belépett? Örök dilemma ez ékszerüzletben, autókereskedésben,....
2024.04.19
Nagy esemény a MINI háza táján: a tisztán elektromos meghajtású MINI Aceman a 2024-es Pekingi....
2024.04.19
Ha ezt használja, megőrzi autója értékét.   ..
2024.04.19
A CX-60 után a vadonatúj Mazda CX-80 a második modell Európában, amelyet a Mazda nagy platformjára....
2024.04.19
Mostanában a szokásosnál is több szó esik a BMW legutóbbi 5-ös sorozatáról.  ..
2024.04.19
Az új BMW X3 a BMW Group dél-franciaországi, Miramasban működő tesztközpontjában a sorozatgyártás....
2024.04.19
A külső design alapján egy erőteljes és stílusos SUV rajzolódik ki, a frissítést követően a modell....
2024.04.19
Az idei első negyedévben megkötött teljes körű casco-szerződések átlagdíja 206 900 forint volt, 5,9....
2024.04.19
A kvalifikációt az első szakaszt követően negyedórára félbe kellett szakítani, mivel lángra kapott....