alkoholszonda
Az oroszországi közúti ellenőrzések során ugyanis az autósok tömegesen hivatkoztak arra, hogy csak üdítőitalokat fogyasztották vezetés előtt, ám ezeknek van olyan hatása a szervezetre, melyet az alkoholszonda úgy mutat ki, mintha tömény alkoholt fogyasztottak volna – írja az autonews.ru orosz autós szakportál.
A kísérlethez a szervezők tehát kefirt, Coca-Colát és zéró jelzésű alkoholmentes sört vásároltak, valamint fermentált kvaszt, vagyis erjesztett gabonaitalt, ami Oroszországban nemzeti italnak számít.
A mérést egy olyan szondával végezték, amely képes kimutatni a legalacsonyabb szintű etanol-tartalmat is a kilélegzett levegőben.
A teszt megkezdése előtt az önkénteseket alkoholszondával tesztelték, megerősítve színtiszta józanságukat.
Ezt követően a tesztalanyok mindegyike 300-500 millilitert ivott az ellenőrök által meghatározott italból, majd 15 perc elteltével alkoholtesztnek vetették alá őket. Az egész folyamatot közlekedési rendőrök felügyelték.
Az eredmény egyértelmű volt. Valamennyi résztvevő meggyőződhetett arról, hogy a listán szereplő italok egyikének elfogyasztása után sem volt kimutatható a megengedettnél magasabb etanoltartalom a kísérleti alanyok leheletében.
„Remélhetőleg a kísérlettel eloszlattuk az autósok körében terjedő alkoholszonda-mítoszokat, illetve, elejét vettük az ezzel kapcsolatos gyakori vitáknak” – mondta a rendőrség képviselője.
Jelenleg Oroszországban a 0,16 mg/l a vér megengedett alkoholszintje vezetés közben. Mielőtt azonban a sofőrnek bele kellene fújnia az alkoholszondába, vagy vérvételre köteleznék, a közlekedési rendőrök először egy „tapasztalati kontrollt” végeznek, felmérik az autós viselkedését, reakcióit. Általában csak azokat szondáztatják, akiknél nyilvánvalóak a részegség jelei: a szájból áradó alkoholszag, a bizonytalan testtartás, beszédzavar. Az ittas vezetőt 30 ezer rubelre (kb. 120 ezer forintra) bírságolják, és másfél-két évre bevonják a jogosítványát.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!