Marcello Gandini
A Torinói Műszaki Egyetemen (Politecnico di Torino) tiszteletbeli diplomát vehetett át Marcello Gandini. A 85 éves olasz tervező, aki egész életművében arra törekedett, hogy ötvözze a nagyon magas esztétikai ízlést a legmodernebb mérnöki és technológiai megoldásokkal, az ünnepségen felelevenítette karrierjének főbb állomásait.
„Apám karmester volt és azt akarta, hogy zongorista legyek, de utáltam a Steinway összes billentyűjét. Aztán amikor a Lamborghini Miura fedélzetére kerültem, apám rájött, hogy tudok más hangokat játszani, a motorok hangjait” – mesélte pályája rebellis indulását. Gandini, olyan autók atyja, mint a Lamborghini Miura, a Countach és a Diablo, a Fiat X1/9, az Alfa Romeo Montreal, a Chubasco Maserati, a Lancia Stratos vagy a Innocenti Mini személyes élményekkel fűszerezte előadását.
„A családom a humán tudományokra összpontosított, az irodalomra, a zenére és a klasszikusokra. Erre kellett nekem is koncentrálnom. Zongorázni is tanultam. Aztán fellázadtam és követtem az utamat. Elsős középiskolás koromban, a pénzből, amit a szüleim arra adtak, hogy egy latin kiadványt vásároljak, megvettem a híres autótervező és mérnök, Dante Giacosa könyvét az endotermikus motorokról. Megvettem és kívülről megtanultam.”
Bár mindez az 50-es években történt, Gandini szerint fontos üzenete van a mai generációnak is, mégpedig az, hogy a korlátozások és kényszerek elleni lázadás ha erős és konstruktivitással társul, az nagyon jó érzés.
„Ahhoz, hogy valami újat tervezzünk, mindent tudni kell” – vallja Gandini, akit már nagyon fiatalon hajtott az alkotószellem és a tettvágy. Megmutatta munkáit Nuccio Bertone-nak, aki igen jó érzékkel alkalmazta is őt. Gandini 14 évig maradt a Carrozzeria Bertone-nél és itt tervezte a 60-as és 70-es évek legnépszerűbb olasz sportautóit.
A 80-as évektől szabadúszó, független tervezőként számos autógyártóval együttműködött, mint például a Renault, a Lamborghini, a Maserati, a Nissan. A közelmúltban elkötelezettsége a kutatásra és az innovációra összpontosult, számos szabadalmat jegyzett. És bár idén augusztusban már 86 éves lesz, most is alkot.
„Megpróbálom elfoglalni magam. A következő projektem Katarban van, a Dohai Autómúzeum képzési platformján dolgozom. Aztán vannak más ötleteim is, amelyeket fejleszteni szeretnék”.
Az autótervezés csillaga, a rohamos technológiai fejlődés ellenére, változatlanul hisz a papír és a ceruza erejében. "A ceruza az agy és a valóság közötti kapcsolat rendkívüli eszköze. Ha nincs eredeti ötlet, akkor egyetlen technológiai csodagyerek sem hozhatja azt létre” – hangsúlyozta meggyőződését a torinói egyetem hallgatóinak.
A diákok és a meghívott vendégek Gandini életművének egy részébe betekintést nyertek a helyszínen is, az egyetem udvarán tizenöt történelmi autót állítottak ki. Designed by Marcello Gandini.
Forrás: torino.corriere.it, ansa.it