vezetési tanácsok
1. Kerüljük a kátyúkat!
Egyes településekenrosszabb a helyzet, mint máshol, de kátyúk mindenüttvannak. A hibás útszakaszok pedig nemcsak kényelmetlenné teszik az utazást, dekomoly műszaki problémához is vezethetnek. Kátyúba hajtás sorána gumiabroncs szenvedi el a legtöbb kárt, azonban egy mély vagy éles peremű úthiba meghibásodást okozhatakár a kormányműben, a felfüggesztésben és a kerékbeállításokban is,ezértnagyon figyeljünk, és tudatosan kerüljük kiaz úttesten keletkezett gödröket. Természetesen a saját és a közlekedésben résztvevő társaink biztonsága az első, így, ha a kikerülés veszéllyel jár vagyaz utolsó pillanatban sávot kellene váltani, inkább lassítsunk le, ígycsökkenthetjüka becsapódás erejét és a lehetséges károkat.
2. Óvatosan a fekvőrendőrökkel!
Hasonlóan ahhoz, amikor nagy sebességgel hajtunk át egy kátyún, a fekvőrendőrökön való túl gyors áthaladás is veszélyeztetheti az autóműszaki állapotát. A fekvőrendőrök célja, hogy adott útszakaszokon biztonságossá tegyék a közlekedést a gyalogosok és a járművezetők számára is, így fontos, hogy ezekhez közeledve lelassítsunk.Különösen óvatosan haladjunk, ha az autó kasztnija alacsony fekvésű, ha ugyanis nekiütközünk egy fekvőrendőrnek, behorpadhat a lökhárító vagy megsérülhetnek a futómű alkatrészei. Ha volt már ilyen típusú közlekedési balesetünk,mielőbb keressük fel a szervizt, és ellenőriztessük autónkat, mielőtt súlyosbodna a keletkezett sérülés.
3. Sose feledkezzünk meg a kézifékről!
Függetlenül attól, hogy kézi- vagy automata váltós autónk van, a terep pedig dombos-e vagy sík, minden parkoláskor használjuk a kézi-, azaz a rögzítőféket. Noha a sebességváltó megakadályozhatja a jármű elgurulását parkolásnál, a rögzítőfék az egyetlen olyan alkatrész, amelyet valóban arra terveztek, hogy fixentartsa az autó kerekeit. Ha nem húzzuk be a kéziféket, az egyrészt megterheli, másrésztkoptatjaaz autó alkatrészeit. Még a parkolóállás felvétele előtt nyomjuk, illetve húzzuk be a rögzítőféket, hogy csökkentsük a sebességváltó terhelését, megelőzzük a parkolási fiaskókat, és elkerüljük a sebességváltó későbbimeghibásodását.
4. Álló helyzetből indítsunk előre tolatás után!
Néha túlságosan sietünk, és még mozog az autó, miközbenhátramenetbő lsebességbe kapcsolunk. A sebességváltót azonban nem úgy alakították ki, hogy egyszerre állítsa le az autót és váltson sebességfokozatot. A fékekállítják meg az autó mozgását, így csak azok használatával lehetséges zökkenőmentesen váltani a pozíciókközött, egyébként sérülhet a sebváltó működése. Álljunk meg teljesen, mielőtt rükvercrőlegyesbe, illetve drive üzemmódba kapcsolnánk, vagy fordítva. Ha mégsem tudunk szabadulni rossz vezetési szokásunktól, ne várjuk meg, amíg a sebességváltójavításra szorul, hanem a lehető leghamarabb nézessük meg a szervizben.
5. Ne hagyjuk figyelmen kívül a műszerfal jelzéseit!
Úgy világít a műszerfal kijelzője, mint egy karácsonyfa? Habár kellemes hangulatot adhat a vezetéshez, valójában műszaki problémákra hívja fel a figyelmet. Ha nem foglalkozunk a jelzésekkel, akkor saját és utasaink biztonságát veszélyeztethetjük, elakadhatunkaz úton és sokkal költségesebb javítások elé nézhetünk, mintha a felvillanást követően foglalkoztunk volna a jelzett hibával. Fordítsunk kiemelt figyelmet az akkumulátor, a fék, a légzsák, a hűtőfolyadék, az olaj, és a motor problémáit jelzővilágító ikonokra.
6. Ne várjuk meg, hogy teljesen kiürüljön a tank!
Az üzemanyagszint-jelzők pontatlanok lehetnek. Míg esetleg azt feltételezzük, hogy az alacsony üzemanyagszintet jelző lámpa kigyulladása után még könnyedén megtehetünk60-80 kilométert, azvalójában a vezetési körülményektől függ. A benzin hűtőfolyadékként működhet az üzemanyagrendszerben, és ha túl kevés benzin van a tartályban, az alkatrészek túlmelegedhetnek és meghibásodhatnak. A katalizátor, a szivattyú és a teljes rendszer roncsolódhat, főleg, ha teljesen elfogy a benzin. Érdemes megelőzni az ilyen típusú károkat azáltal, hogy az üzemanyag-tartályt mindig legalább negyedrészig töltve hagyjuk, és rendszeresen átvizsgáltatjuk a motorbeállításokat, illetve kitisztíttatjuk az üzemanyagrendszert.
7. Ne nyomjuk folyamatosan a fékpedált!
Ha hosszabb ideig rajta hagyjuk a lábunkat a fékpedálon, az a fékek túlmelegedéséhez vezethet, amelyekilyenkor elveszítik fékezőerejük egy részét, ez pedigmegnehezíti a gyors és biztonságos megállást. Néhány lépésselazonban megelőzhetjük a fékek túlmelegedését és kopását. Ahelyett, hogy emelkedőrőllefelé hajtva vagy közúti forgalomban haladva folyamatosan rajta tartanánk a lábunkat a fékpedálon, inkább:
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!