ESP

30 éves az elektronikus őrangyal, az ESP

2025.04.02.

1995 márciusában a Mercedes-Benz vezette be a menetstabilizáló rendszert a 140-es S-osztály Coupéban. A Daimler és a Bosch közös találmánya a biztonsági öv, a légzsák és az ABS mellett ma már a modern járművek legjelentősebb biztonsági rendszere, és az évek során több tízezer ember életét mentette meg. Szakértők szerint a halálos autóbalesetek egyharmada elkerülhető lenne, ha minden négykerekűben lenne ESP.

A Bosch számításai szerint 2025-re csak az EU-ban és az Egyesült Királyságban több mint 22 ezer emberéletet mentett meg az ESP, és csaknem háromnegyedmillió személyi sérüléssel járó közlekedési balesetet előzött meg. A német vállalat 30 év alatt már több mint 350 millió menetstabilizáló rendszert gyártott és szállított le autógyártóknak.

Az ESP története

A Daimler és a Bosch az ESP (Electronic Stability Program) kezdeti fejlesztési munkálatait egymástól függetlenül végezte az 1980-as évek második felében, mindkét vállalat fejlesztőrészlegei olyan megoldásokat kerestek, amelyek célja a nagyobb menetstabilitás biztosítása volt kritikus vezetési helyzetekben. Azonnal felmerült, hogy az ESP-t a sikeres ABS (blokkolásgátló) és ASR (kipörgésgátló) asszisztensrendszerek technológiájára alapozzák. Az ABS fejlesztése során folytatott sikeres együttműködésükre építve a Mercedes-Benz és a Bosch 1992-ben közös csapatban egyesítette fejlesztési erőforrásait.

Munkájuk eredményét 1994-ben mutatták be Dynamic Handling Control (FDR) néven. Ezt követően 1995 májusában az ESP elektronikus menetstabilizáló program néven került piacra az S 600 Coupé W140-es modellsorozatában, amely szériafelszereltségként rendelkezett a rendszerrel. Az S 600 Limousine és a szintén V12-es motorral szerelt SL 600 1995 szeptemberében következett. A V8-as S-osztály és SL-osztály modelljeihez is ekkor vált elérhetővé opcióként, aztán 1996. januárjától a W210-es E 420-ashoz is rendelhető lett.

Hogyan működik?

Az ABS-re épülő elektronikus menetstabilizáló rendszer dinamikailag kritikus vezetési helyzetekben egy vagy több keréken történő célzott fékezéssel és – szükség esetén – a motor nyomatékának beállításával segíti a vezetőt az autó feletti uralom megőrzésében. Ez a két beavatkozás az esetek 80 százalékában elég ahhoz, hogy a kocsi megpördülése elkerülhető legyen. Persze a fizika törvényeit a menetstabilizálóval sem lehet átlépni, megközelíteni őket viszont sokkal könnyebb lett.

Öt fő alkatrészből áll a menetstabilizáló rendszer: az integrált vezérlőegységgel rendelkező hidraulikus modulból, a kerékfordulatszám-jeladókból, a kormányszög-jeladóból, a kocsi közepén elhelyezett szögsebesség és oldalgyorsulás szenzorból, valamint abból az egységből, amely az ESP és a motorvezérlés közötti kommunikációt bonyolítja le. A stabilitási program legfontosabb adatforrása egyértelműen a szögsebesség és oldalgyorsulás szenzor (yaw-rate sensor), amely folyamatosan figyeli a jármű függőleges tengelye körüli mozgását, és összehasonlítja a mért tényleges értéket a meghatározott értékkel, amely a vezető kormánymozdulatain és a jármű sebességén alapul. Amint a jármű eltér ettől az ideális nyomvonaltól, a rendszer ezredmásodperceken belül kiszámítja a szükséges korrekciós fékreakciót, és az ESP beavatkozik.

Technológiai mérce az iparág számára

Az ESP gyors felemelkedése a világszintű standarddá válása 1997 októberében egy elhíresült balesettel kezdődött: egy svéd autós újságíró egy akkor új Mercedes-Benz A-osztály tesztelt, és az ún. „jávorszarvasteszt” (hirtelen kikerülési manőver) során a magas építésű kompakt autó felborult. Futótűzként terjedt a hír, ami kezdetben eladási visszaesést jelentett a Mercedes-Benz számára, a stuttgarti márka azonban konstruktívan állt a kihíváshoz: az A-osztály szállítását tizenkét hétre felfüggesztették, és ez idő alatt a Bosch új ESP-gyártósorokat helyezett üzembe, és a menetstabilizálót szériafelszerelésként utólagosan beleépítették a kompakt modellbe, jelentős anyagi ráfordítással.

Emellett áthangolták a futóművet és szélesebb kereket szereltek fel. Az eredmény átütő volt: a szendvicspadlós A-osztály utána most már a szélsőséges kezelhetőségi teszteken is jobban teljesített, mint az alacsonyabb súlypontú versenytársak. A Mercedes-Benz lett az első márka, amely már minden új személyautóját szériafelszerelésként látta el ezzel a biztonsági rendszerrel 1999-től, ami az egész iparág számára jelzésértékű volt. Ezt követően a baleseti statisztikák szerint több mint 42 százalékkal csökkent a súlyos következményekkel járó közúti balesetekben érintett Mercedesek száma, míg más márkák modelljeinél ez az arány csak 13 százalék volt. A hatékonyság másokat is meggyőzött: egyre több gyártó kezdte követni a példát.

2014 novembere óta Európai Unió országaiban minden újonnan forgalomba helyezett személygépkocsit és haszongépjárművet alapfelszereltségként el kell látni menetstabilizálóval. Manapság a világon legyártott új autók kb. 85-90 százalékában már benne van az életmentő rendszer. A menetstabilizáló legelterjedtebb neve az ESP vagy ESC (electronic stability program, electronic stability control), de sok gyártó saját fantázianevet adott a rendszernek, így találkozhatunk a CST, DSC, DSTC, ESC, MSP, VDC, VDIM, VSC, AdvanceTrac, StabiliTrak elnevezésekkel is.

Az ESP fejlődése

A féknyomás gyorsabb és finomabban adagolt felépítése, nagyobb feldolgozási teljesítményű vezérlőegység, kompaktabb alkatrészek, új algoritmusok – három évtized alatt az ESP-t folyamatosan továbbfejlesztették. 1998-ban bevezették a mikromechanikus perdületérzékelőt, amely strapabíróbb és tartósabb volt a korábbinál. 2001-től kezdve az ESP már az utánfutót húzó járművek stabilizálására is képes úgy, hogy a kígyómozgást fokozatosan csökkentve nyeri vissza a jármű felett az uralmat. 2004-ben jelent meg a radaros távolságtartó tempomatokkal együttműködésre képes ESP Plus. Az egyik legfontosabb mérföldkő az elektromos szervokormány bevezetése volt: míg eddig csak a fékbeavatkozás és a motor nyomatékának csökkentése volt lehetséges, 2005-től automatikus kormányzássegéd is segíti a jármű stabilizálását.

A 2007-es ESP Premium pedig már arra is képes volt, hogy a hajtott kerekek egyenkénti fékezését arra használja, hogy kanyarban az ívkülső kerekekre több jusson a motor nyomatékából (torque vectoring), így növelve a kanyarstabilitást és -sebességet a sportos modellekben. A legmodernebb elektromos és hibrid hajtású autókban az ESP-nek fontos feladata még az is, hogy fékezéskor az áram visszatermelését úgy szabályozza a generátorüzembe kapcsoló villanymotorral, hogy az autó stabilitása ne kerüljön veszélybe.

Az ESP finomhangolásában is jelentős előrelépés történt: míg az első generációs Mercedes-Benz A-osztály elektronikája még kissé radikális módon gyakorlatilag megállásra késztette a járművet egy apró megcsúszásra is, addig a mai ESP-k már nagyon óvatosan, szinte észrevétlenül avatkoznak be, minimális sebességveszteséggel tartják a kormány által kijelölt íven az adott a járművet.

A sportos modellek háromfokozatú ESP-je még személyre szabottabb váltási módokkal büszkélkedhet: az „ESP ON”, és az „ESP Off” üzemmódok közötti ESP Sport beállítással egy gombnyomással módosítható a jármű dinamikája úgy, hogy biztonságosan tudjon élményeket szerezni a sofőr, például egy versenypályán. Ekkor valamennyi keresztirányú csúszást, túlkormányzottságot enged a menetstabilizáló, de a megpördülést, teljes kontrollvesztést azért megakadályozza.

Az utóbbi években a vezetéstámogató rendszerek széles köre is az ESP-re épülve könnyíti meg a sofőr dolgát. Nem létezne a menetstabilizáló alkatrészei nélkül a már említett, követési távolságot tartó tempomat, az automatikus kormányzásra képes parkolóasszisztens, a ráfutásos baleseteket megakadályozó (vagy a hatásukat csökkentő), önálló fékezésre képes vészfékasszisztens, de a fékekkel vagy a kormánnyal az autót a saját sávjába visszaterelő sávtartó automatika sem. A biztonság mellett a kényelmet is szolgálják az olyan további ESP-funkciók, mint az elektronikus rögzítőfék, a keréknyomás-ellenőrzés, a hegymeneti elindulás-segéd, vagy a lejtmenetvezérlő.

Azonban a modern ESP-k még ennél is többre képesek. Magas építésű járműveknél megakadályozzák a borulásveszélyt úgy, hogy engednek egy kis csúszást a kerekeknek, esőben megszárítják a fékeket a fékbetétet ráfektetésével a tárcsára, a fékek fáradását nagyobb féknyomással ellensúlyozzák, a luxusterepjáróknál pedig felismerik a tereptípust, és a szabályzó elektronikák működését ahhoz igazítják.

Képek: Bosch, Daimler AG

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.05
Aki odafigyel az utakon, újra és újra észreveheti, hogy vannak, akik téli gumikkal felszerelt....
2025.04.05
Sokszor Teslák megrongálásáig fajuló, komoly indulatok forrnak a Tesla és vezetője, Elon Musk körül....
2025.04.05
A BMW Group és a Londoni Szimfonikus Zenekar június 15-én érkezik a Trafalgar térre. A koncert....
2025.04.05
A kínai autógyártó óriás új zhengzhoui gyártóüzeme 130 km²-en terül el, és lényegében egy város,....
2025.04.05
Az Egyesült Államok elnökének kereskedelmi háborúja következményekkel jár a Stellantis....
2025.04.05
Rendkívül szoros volt a Japán Nagydíj időmérője, amelyen akadt jónéhány meglepetés. ..
2025.04.05
A kisbéri rendőrök egy szabálysértés miatt ellenőrizték a gépkocsit. A sofőr eltiltás hatálya alatt....
2025.04.05
Legendásan megbízható pickupját gondolta újra az Isuzu a thaiföldi autószalonra. ..
2025.04.05
Összeütközött egy személygépkocsi, egy kisteherautó és egy kamion az M1-es autópályán, Páty....
2025.04.04
Hipersport és fapad, hatvan év alatt negyvennél több autó, de mindnnél többet mond, hogy Gordon....