Motoros Borok Útja Rallye
Tokaj-Hegyalja, a Világörökség része
Tokaj-Hegyalján a táj, az ökoszisztéma, az emberi kultúra és tradíciók olyan egyedülálló összefüggése és egymásrautaltsága alakult ki, amelynek megőrzése és bemutatása egyetemes érdek. A borvidék ezeréves történelme alatt kialakult szőlőművelési hagyományok érintetlen, a borászati kultúra eredeti formában való továbbélése és a borvidék évezrede tartó egysége indokolta, hogy az UNESCO Világörökség Bizottsága a Tokaji történelmi borvidéket 2002-ben mint kultúrtájat felvette a Világörökségi Listára. A szőlő Tokajban őshonos, ezt bizonyítja, hogy a borvidéken előkerült a mai szőlőfajták közös ősének tekinthető miocén kori ősszőlő levelének lenyomata. A vidék kivételes mikroklímájának; a vulkanikus és posztvulkanikus tevékenységek következtében kialakult talajviszonyoknak, a kedvező fekvésű lejtőknek, a Bodrog és Tisza folyók keltette őszi párának, a helyben nőtt tölgyfákból készült hordóknak, valamint különleges penésznek is köszönhető, hogy a bor, ami itt készül, semmi máshoz nem fogható. A borvidék legkiválóbb produktumai az aperitifként is közkedvelt, aszúsodott és ép szeműekkel keverve feldolgozott szamorodni, a Himnuszban „nektárként” is megemlített aszú, valamint a mézédes tokaji eszencia. A Tokaj világörökségi terület magterülete 8 települést és 6 világörökségi objektumot foglal magában, melyek a védőterülettel együtt alkotják a borvidék több mint 88 ezer hektáros kultúrtáját.
Tavaly a jubileumi autós Rallye meglátogatta a csodálatos Gombos-hegyi pincesort is
Egri borvidék – párbaj az első bikavérig
A Bükk hegység déli lankáin terül el az Egri borvidék két eredetvédelmi körzetre (Egri, Debrői) tagolható, több mint 5 ezer hektárnyi szőlőültetvénye. Sajátos olvasatban történelmünk egyik nagy sikere, hogy bár több évtizedes sikertelen ostrom után 1596-ban a törökök ugyan elfoglalták és közel száz évig uralták az egri várat, de a szőlőtermesztést nem adták fel. Ennek oka, hogy ugyan a törökök nem nagyon fogyasztottak bort, de komoly bevételt jelentett számukra. Itt található az ország három legértékesebb Grand Cru területének egyike, a Nagy Eged erdőktől visszahódított, délre néző lejtője. Eger emellett számos olyan dűlővel rendelkezik, melyek képesek olyan nagy nevű egyedi borokat és karaktereket megjeleníteni, mint például a Pajdos, Síkhegy, vagy a Grőber. Eger Város Hegyközsége 1997-ben a Bikavér több évszázados hagyományain alapuló elkészítésének módját az ún. „Bikavér Kódexbe” foglalta. Korunk vívmányaként tarthatjuk számon, hogy 2010-ben ragyogott fel elsőként az Egri Csillag, mint az Egri Bikavér fehér párja, mely évről évre egyre több egri borászt ihlet meg és melyet egyre több borfogyasztó érdeklődése övez.
A Gróf Buttler borászatnál megvolt minden, ami a jó hangulathoz kell
Mátrai Borvidék, ahol a Nap és a hegy összeér
Közel 7000 hektárnyi szőlőültetvényével a Mátrai borvidék a második legnagyobb, a hegyvidékiek között pedig a legnagyobb. Ezen a területen már a Honfoglalás előtt itt élő népek is foglalkoztak szőlőműveléssel, borkészítéssel. Szent István király idején már nagy hagyománya volt a szőlőtermesztésnek.
A jubileumi autós Rallye befutója Gyöngyös főterére
Írásos emlékeink a terület szőlővel, borral való kapcsolatát az 1040-es években említik először „1042-ben Saár határában zárdát építettek melyhez szőlőbirtok is tartozik”Evlija Cselebi török világutazó magyarországi utazásai 1664–1666 során ámulattan áradozott a már akkor is 17 féle szőlővel bíró vidékről. Hamvas Béla „A bor filozófiája című művében a következőképp méltatta az itteni borokat: „Szépen kiöltözött bor. Minden megvan benne, ami a korrekt megjelenéshez szükséges. Ehhez képest jó vendéglátó is, kellemes társalgó, sokszor elmés. A gyöngyösinél kezd egyre fontosabb lenni a kor. Minél öregebb, annál tüzesebb, mint a helyesen érett lélek mind. A legjobb pogácsához és szendvicshez.” Az itt készült fehér borok elsősorban friss, virág és gyümölcs illatukról híresek. A szőlőfajták közül a hagyományos Olaszrizlingen, Leánykán és Muscat Ottonelen túl a Szürkebarát, a Sauvignon Blanc és a Chardonnay is kiváló minőségű borokat ad. A Mátrai Történelmi Borvidék Központja Gyöngyös városa, a Mátra fővárosa, a hely „Ahol a Nap és a hegy összeér”.
Kísérd figyelemmel az I. Motoros Borok Útja Rallye-t kiemelt rovatunkban, további érdekességekért pedig kattints a Magyar Borok Útja Rallye honlapjára és Facebook oldalára!