szankció
Az amerikai hatóságok szerint ezek a vállalatok olyan tevékenységekhez kapcsolódhatnak, amelyek ellentétesek az USA nemzeti érdekeivel. Ennek következtében azon hetven orosz vállalat között a helyük, amelyekkel szemben az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma célzott szankciókat vezetett be.
Elvileg az amerikai kereskedelmi minisztérium szankciós listáján szereplő vállalatokkal való együttműködés tilalma csak az Egyesült Államokban lakókra, ottani székhelyű cégekre vonatkozik. A valóságban azonban a korlátozások minden olyan vállalatra vonatkozhatnak, amelyek a szankciós listán szereplő cégekkel üzletelnek vagy szándékoznak üzletet kötni, beleértve az európai jogi személyeket is. Ennek az az oka, hogy a szankciós követelményeket megszegő vállalatokkal szemben az USA másodlagos szankciókat alkalmazhat, ami komoly csapást mérhet az üzleti tevékenységükre. Ezért ezek a vállalatok - még azok is, amelyek székhelye nem az Egyesült Államokban van – óvatosabban választanak üzleti partnereket.
Az Egyesült Gépgyártó Csoporthoz (OMG) tartozó Ural és az Almaz-Antej konszernhez tartozó BAZ Oroszország legnagyobb autógyárai. Mindkét vállalat aktívan fektet be Oroszországban, és vezető pozíciót foglal el az autóiparban.
Az amerikai korlátozások kedvezőtlen hatással lesznek az amúgy is nehézségekkel küzdő orosz autóiparra. Az orosz kormány válaszul valószínűleg támogatni fogja a két szankcionált autógyártót, és új piacokat keres majd nekik.
A több mint nyolcvanéves múltra visszatekintő Uralra amúgy is rájár a rúd. A minap adott róla hírt az orosz média, hogy a súlyos munkaerőhiány miatt a vállalat kénytelen elítélteket „kölcsönözni” az orosz börtönökből.
Az orosz hírportálok felhívják a figyelmet arra, hogy a szankciók az elmúlt években a nemzetközi politika egyik legfontosabb, nyomásgyakorlást szolgáló eszközévé váltak. Egyrészt arra használják őket, hogy rákényszerítsék az adott országot a nemzetközi normák és jogok betartására, másrészt pedig arra, hogy személyes érdekeiket érvényesítsék velük szemben. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a szankciós politika gyakran ellentétes hatást vált ki, és mindkét fél számára kárt okoz.