Alternatív közlekedés
A polgármesteri hivatalokból könnyen ki lehet üzenni: "Menj biciklivel!" A probléma az, hogy a két kerék nem mindig helyettesítheti a négyet. Az ördög a részletekben bújik meg. Ez vegytisztán kiderül az olasz Ipsos közvéleménykutató-intézet felméréséből.
Az Ipsos által a Greenpeace megbízásából végzett felmérés szerint Rómában a válaszadók 55%-a nyilatkozott úgy, hogy hetente legalább három-négy alkalommal használja az autóját. Ugyanez az eredmény a dél-olaszországi Bariban. Majd Palermo, Torino és Genova következik, csökkenő értékekkel. Milánóban 43%, Pisában 40%, Genovában pedig 37% ez az arány.
Az autójukhoz ragaszkodókl kedvét nem szegik sem az útfelbontások, sem a dugók, sem a parkolóhiány. Még mindig nagyon kevés autótulajdonos képes fontolóra venni és főleg előnyben részísíteni az alternatív közlekedési módokat.
A helyi tömegközlekedés használatát illetően Milánóé az elsőség. Az észak-olaszországi nagyváros lakóinak többsége hetente több mint 3-4 alkalommal utazik busszal, villamossal vagy metróval: tízből négyen használják gyakran a tömegközlekedést. A másik véglet a szicíliai Palermo, ahol 100 főből csupán 8 hajlandó tömegközlekedéssel utazni.
Mivel lehetne ösztönözni az olasz városlakókat, hogy tömegközlekedésre váltsanak vagy legalábbis gyakrabban használják a villamosokat, a buszokat és a metrót?
A "személy szerint kevesebbet használná-e az autót, ha…" kérdésre egyebek között ezek a válaszok születtek
- ha tömegközlekedési eszközök gyakrabban közlekednének még éjszaka is
- ha olcsóbb lenne a közösségi közlekedés
- ha kevésbé zsúfoltak lennének a járművek
- ha a külvárosokat egyszerűbben el lehetne érni
A kerékpárutak kihasználtsága még mindig nagyon alacsony. Ugyanez érvényes a közösségi járműmegosztó szolgáltatásokra (autó, kerékpár, robogó vagy roller).
A pisaiak 35%-a, a bariak 27%-a és a genovaiak 25%-a egyáltalán nem fogékony az autóhasználat csökkentése iránt. Nápolyban ez az arány 14%-ra, Torinóban 13%-ra, Milánóban 12%-ra és Rómában 9%-ra csökken.
Az autóhasználat csökkentésével szemben a túlnyomó többség azonban azzal érvel: „Szeretném, de képtelen lennék megszervezni az életemet”.
Lehet őket hibáztatni?
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!