utazás
Az elmúlt pár napban fenekestől felfordult újra a világ és az életünk. Egy dolog azonban biztos. Mentális és fizikális egészségünk megőrzése céljából a legtöbbet azzal tehetjük, ha minél több időt töltünk a szabad levegőn és erre alkalmasabb helyet a Balaton-felvidéknél keresve sem lehet találni. Ugyan én még nyáron indultam el nagyobb felfedezőútra egy szuper kisautóval, a Suzuki SX4 S-Cross új hybrid modelljével (a vezetési élményről női szemmel ITT írtam) a Balaton észak partján, ám ezeket a helyeket bátran ajánlom hűvösebb hónapokra is kirándulás céljából.
Szentbékkálla kőtenger
A Pannon-tenger üledékéből felszínre került sziklák különleges geológiai képződménynek számítanak. Olybá tűnik, mintha csak egy óriás eldobálta volna a játékszereit, majd mint aki jól végezte dolgát, szanaszét hagyta őket. A kőtenger Szentbékkálla temetője melletti földúton közelíthető meg a legegyszerűbben, ahol az autót leparkolva egy rövid sétával máris feltűnnek a hatalmas sziklák sziluettjei. A legérdekesebb formációnak számító ingókövek egy lapos sziklát takarnak, amely csak pár ponton támaszkodik az alatta lévőre. A bátrabbak kipróbálhatják a tetején állva, ki tudják-e billenteni a sziklát pár centiméterrel a helyéről.
Tihanyi barátlakások
A magyar államiság hajnalán, a 11. század körül keletkezett barlangokat nem a természet, hanem emberkéz alkotta a Tihanyi-félsziget puha kőzetébe vájva. Az üregeket az Árpád-korban idetelepített bizánci szerzetesek lakták, amelyek nemcsak a Kárpát-medence, hanem Közép-Európa egyetlen, viszonylag épségben fennmaradt remetetelepének számítanak. A barátlakásokat egy csodaszép túraútvonalon közelíthetjük meg Tihanyból, ahonnan visszatérve keressük fel a híres Rege cukrászdát is, amelyet 2020-ban a legjobb vidéki cukrászdák közé választottak. Bár jelenleg csak elvitelre lehet kérni, de egy-egy szelet sütemény megvásárlásával hozzájárulhatsz ahhoz, hogy ezek a vállalkozások átvészeljék a nehéz időket.
Szent György-hegyi bazaltorgonák
A Balaton-felvidék látképéhez szervesen hozzátartoznak a tanúhegyek, amelyek közül érdemes külön figyelmet szentelni a Szent György hegynek. Egy látványos, 4 km hosszú tanösvénnyel a 414 méter magas vulkáni kúp tetejére juthatsz fel, amelynek leglátványosabb részei a bazaltoszlopok, amelyek 30-40 méteres magasságukkal leginkább orgonasípokra emlékeztetnek. A geológiai képződményeken túl a panoráma még az, ami leginkább idevonzza a látogatókat. A Szent György hegy tetejéről ugyanis lenyűgöző kilátás nyílik a Tapolcai-medencére, a Balatonra és a többi tanúhegyre is, mindezt friss, ropogós levegő kíséretében.
Szentantalfa
A Nivegy-völgyben megbúvó apró gasztrofalu leginkább finom borairól, mézeiről és sajtjairól híres. Ám van itt még valami, ami miatt megéri ellátogatni ide. A falu határában egy Árpád-kori templom rom áll, amely viszonylag épségben maradt meg és naplemente idején igazán különleges látványt nyújt. A környéken járva, ha nem szeretnél bajlódni a főzéssel, érdemes betérned ínycsiklandozó libafalatokért a köveskáli Miakő étterembe is. Előzetesen telefonálj oda és add le a rendelést.
Tamás-hegyi kereszt
Az őszi balatoni kirándulás nem lehet teljes kilátó élmény nélkül, amelyre a balatonfüredi Tamás-hegy kiváló választás. A Kilátó utcai parkolóból egy meredek lépcsősoron felkapaszkodva máris Füred leglátványosabb helyén találod magad, ahonnan este is mesés a kilátás. Ha pedig többre vágysz, menj fel egészen a Jókai-kilátóig, ahonnan a Tihanyi-félsziget fantasztikus látványa tárul eléd. Hazafelé az úton jó szívvel ajánlom felkeresni a paloznaki Homola pincészet vinotékáját, ahonnan egy finom gyümölcsös borral, vagy egy jó vörössel otthonodba varázsolhatod a Balaton ízeit.
Ha további útibeszámolókra vagy kíváncsi tőlem, látogass el a www.traveladdict.hu oldalra!