bioetanol
A Nemzetközi Intézet a Fenntartható Fejlődésért (IISD) most készen áll arra, hogy felelősséget vállaljon a közvélemény bioüzemanyagokkal kapcsolatos félrevezetésért és azokért, akik a bioetanollal szembeni igaztalan támadások miatt hagytak fel a környezetbarát üzemanyag előállításával. A szervezet nyitott arra, hogy az etanolipar szereplőivel közösen keresse a klímaváltozás hatásainak csökkentésre irányuló megoldásokat.
A megújuló forrásból készülő bioetanol egy tisztán égő üzemanyag, mely hozzájárul az üvegházhatású gázok csökkentéséhez. A környezetbarát energiahordozó előállítását olyan növényekből végzik, melyeket Európában termesztenek. A bioetanol-ipar az Európai Unióban közel 70 ezer embernek ad munkát, a bioüzemanyagok előállítása jelenleg 20 milliárd euróval járul hozzá az európai GDP-növekedéséhez. Az iparágban dolgozók helyzetét nehezíti, hogy a nem kormányzati szervezetek eddig már több alkalommal félrevezették az európai közvéleményt a bioetanollal kapcsolatban.
Hamis támadások kereszttüzében
A bioüzemanyagok ellen eleinte azzal érveltek a civil szervezetek, hogy a kontinensen milliók éheznek amiatt, hogy az EU előnyben részesíti a bioetanolt. Ezt az állítást azonban egyetlen tudományos lap sem bizonyította az elmúlt évek során. Az Európai Bizottság saját jelentése szerint a bioüzemanyagok élelmiszerárakra gyakorolt hatása elhanyagolható, illetve nem olyan mértékű, mint amit a nem kormányzati szerveztek élharcosai kommunikálnak.
A megítélés változásához nem kis mértékben járult hozzá a Világbank idén elkészített kimutatása, mely szerint az élelmiszerek drágulásáért kétharmad részben az olaj árának emelkedése tehető felelőssé. A bioüzemanyagok előállítása és az élelmiszer-biztonság kéz a kézben járnak együtt.
Földspekuláció, mint igaztalan vád
A bioüzemanyagok lejáratására a második leggyakrabban hangoztatott érv a földspekuláció. Egyes civil szervezetek egyenesen odáig mentek el, hogy azt állították Afrikában Belgium-méretű területen gyártanak bioetanolt Európa számára, a helyi munkaerő bevonása nélkül. A valóság azonban az, hogy Afrikában egyetlenegy földterületet sem használnak bioetanol előállítására, ebből kifolyólag etanolt sem exportálnak Európába.
Az Európai Bizottság ebben az évben arra jutott, hogy a bioüzemanyagok földhasználattal kapcsolatos szerepe nagyon eltúlzott. A civil szervezetek által a földspekulációval és az élelmiszerbiztonsággal kapcsolatban indított kampányai az IISD információira alapozva azt sugallták, hogy a bioetanol előállítása 10 milliárd euróba kerül az európai adófizetőknek évente. Az IISD bioüzemanyagokkal kapcsolatos kutatását az ActionAid, Nestlé and Transport & Environment finanszírozta.
Szándékos félrevezetés
Az ePURE és az ahhoz tartozó tagszervezetek, így a Magyar Bioetanol Szövetség is legalább egy évig törekedett a jelentéssel és tartalommal megtöltött vita folytatására a bioetanol-ellenes szervezetekkel. A bioetanol termelők európai szervezete emellett több tucat tárgyi és módszertani tévedésre hívta fel az IISD kutatóinak figyelmét, - sikertelenül. „Idővel észrevettük, hogy az IISD nem tudományos és egyáltalán nem független. Olyan eredményeket produkál, amelyeket az ügyfelei igényelnek és ezt követően az adatok manipulálásával igyekeznek saját igazukat bizonyítani.” – jegyezte meg Rob Vierhout az ePURE főtitkára.
Az ePURE szerint az ActionAid által alapított IISD jelentése korábban azt állította, hogy a brit autósoknak többet kellett fizetniük a bioetanolért, mint amit a kormányzat eredetileg megjósolt. Az állítás hamis és az európai bioetanol termelők számára elfogadhatatlan a közvélemény félrevezetése. Az IISD később ugyan elismerte, hogy hibát követett el, azonban elmulasztotta azok korrigálását a múlt héten közzétett kiegészítésben. Az intézet ugyan írásban kötelezte magát arra, hogy bevonja az ePURE-t a jövőbeni jelentéseinek elkészítésébe, azonban az elmúlt hónapok során ilyen jellegű megkeresés nem érkezett a bioetanol termelők európai szervezetéhez.
Az igaztalan kampányok hatására Európa letért a bioüzemanyagok felhasználásának útjáról, annak ellenére, hogy a megújuló energiaforrásokból előállított üzemanyagok hozzájárulhatnak a globális felmelegedés hatásainak enyhítéséhez. Ha a világon csak az olcsó energiahordozók lennének a fontosak, akkor nem érné meg támogatni a bioetanolt. Jelenleg azonban nincs olyan tudományos bizonyíték, amely kizárná a bioetanol üzemanyagként való felhasználását.
További információ:
Az ePURE (European Producers Union of Renewable Ethanol), az európai etanoltermelők szervezete ellátja és elősegíteni az etanolipar érdekképviseletét, illetve hiteles elemzésekkel és tanulmányokkal látja el a szövetség tagjait, az európai intézményeket, a stratégiai partnereket és a médiát. A szervezet 2010 novemberében a két legnagyobb szakmai szervezet, az eBIO (European Bioethanol Fuel Associaon) és az UEPA (European Union of Ethanol Producers) egyesülésével jött létre.
A Magyar Bioetanol Szövetségről
A Magyar Bioetanol Szövetség (MBSZ) hazánk bioetanol iparágának szereplőit és érintettjeit összefogó szervezet. A szövetséget 2007-ben vezető ipari és mezőgazdasági szereplők hozták létre azzal a céllal, hogy közös célok mentén egyesült erővel elérjék a magyarországi bioetanol-gyártás és felhasználás nemzetgazdasági szinten történő kezelését. Az MBSZ napjainkban több mint 50 hazai és külföldi nagyvállalatot, intézményt, termelő, és szolgáltató szervezetet tömörít, akik közösen lépnek fel a zöld üzemanyag elterjedésének érdekében. A Magyar Bioetanol Szövetség tagja a legnagyobb európai etanolipari szövetségének, az ePURE-nak.