Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai

Vakációóó! 7 veszély, ami a gyerekekre leselkedik a nyári szünetben

2024.06.30.

Miután a gyerekek kiszabadultak az iskolapadból, a balesetek és veszélyes helyzetek száma is megnő. Ezek a legfontosabb dolgok, amelyekre meg kell tanítani őket. 

Múlt héten befejeződött a tanév, és elkezdődött a nyári szünidő, a kikapcsolódás, a nyaralás időszaka. Ilyenkor a gyerekeknek szabadabban telnek a napjaik, de felelőtlenebbek is, a szórakozás pedig veszélyekkel is jár. Sőt, a felnőtteknek is érdemes a nyári időszakkal kapcsolatos néhány jó tanácsot megfogadniuk. 

1. Közlekedés

Nyáron megnő a gyerekek száma a parkok, plázák, strandok környékén, és mivel többnyire csoportosan jönnek-mennek, nem mindig körültekintőek. Sajnos a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a legtöbb gyerekbaleset a nyári hónapokban történik, és a 10-14 éves korosztály a legveszélyeztetettebb. Gyakoriak ilyenkor a kerékpáros balesetek is. Ezért nagyon fontos, hogy a szülők felkészítsék a gyerekeket a biztonságos közlekedésre, ismételjék át a legfontosabb szabályokat, ellenőrizzék a kerékpárjuk állapotát és kötelező tartozékait, és beszéljék meg a lehetséges veszélyes közlekedési szituációkat. 

Emellett a szülők és közlekedők a nyári időszakban különösen ügyeljenek a gyerekekre, amennyiben az úton vagy annak közelében, gyalog vagy kerékpárral megjelennek. Számítsanak arra, hogy a gyerekek közlekedése kiszámíthatatlan, sokszor nincs veszélyérzetük és gyakran kalandot keresnek. 

2. Napsütés és kánikula

Nem vitás, hogy a nyár a napfényről is szól, de kicsit pontosítsunk: csak biztonságos formában. Lehetőleg 11 és 15 óra között kerüljük a közvetlen napfényt. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy káros UV-sugárzás miatt fényvédő krémmel óvjuk a bőrünket, mert a túlzott napozással és főleg a leégéssel megnő a későbbi bőrrák, elsősorban a melanoma esélye. A kisgyerekek bőre még érzékenyebb, náluk legalább 30-as faktorszámú naptejet érdemes használni.

A nyári hőségben viseljünk vékony, jól szellőző ruhát, valamint kalapot vagy sapkát a napszúrás elkerülése érdekében, továbbá ajánlott a napszemüveg is. A nagy melegben nagyon fontos a folyadék pótlása, igyunk vizet bőségesen. Sajnos már idén is előfordult, hogy a szülők gyereket hagytak a tűző napon álló autóban. Az utastérben rövid idő alatt életveszélyes forróság alakul ki, ezért soha nem szabad senkit a zárt autóban hagyni, kisállatokat sem!

3. Vízpart

A csobbanás a szünidő elmaradhatatlan része, legyen szó a helyi strandfürdőről vagy a Balatonról. Fontos, hogy csak a kijelölt helyeken szabad fürdeni, és aki nem jó úszó, maradjon a sekély vízben. Felhevült testtel soha ne ugorj be a vízbe, mert akár ájuláshoz és szívmegálláshoz vezethet, előbb lassan vizezd be és hűtsd le a testedet. A másik fontos tudnivaló, hogy ismeretlen helyen soha ne ugorj fejest, mert nem tudhatod, milyen mély a víz, és a sekély vízben súlyos, akár maradandó sérülést szenvedhetsz. 

Hat éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyerek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. De ha nagyobb és akármilyen jól úszik, a szülők sose tévesszék szem elől. A legkisebb gyerekek számára pedig még a gyerekmedence és az otthoni kerti medence is végzetes lehet. 

4. Biztonságban otthon…

A nagyobb gyerekeknél jellemző, hogy nyáron több időt töltenek egyedül a lakásban. Ilyenkor fontos tisztázni velük, hogy soha ne engedjenek be idegent a lakásba, de fel kell készíteni őket az esetleges vészhelyzetekre is. Fontos, hogy ismerjék a 112-es segélyhívó számot, amelyet tárcsázni tudnak, ha baj van, de ugyanilyen lényeges, hogy legyen meg a fiataloknál a szülők telefonszáma is. Sőt, az a legjobb, ha fejből tudják a telefonszámukat, mert ha a gyereknek nincs saját telefonja, akkor is bárhol, bármikor megkérhet egy felnőttet, hogy hívja fel a szüleit. 

Hasznos, ha átbeszéljük a gyerekkel, hogy mi a teendő tűz esetén is, mert ha már használják a főzőlapot vagy a mikrohullámú sütőt, előfordulhat tűzeset, ráadásul az elektromos eszközök „maguktól” is okozhat tüzet. Hívjuk fel a figyelmüket arra, hogy mindig tudják, hol van a lakáskulcs, hogy baj esetén a lehető leggyorsabban el tudják hagyni a lakást. 

5. …és az utcán

A nagyobb, tizenéves gyerekek már jól elvannak egyedül is, a nyári szünetben pedig gyakran szerveznek programot a barátaikkal. Nagyon fontos, hogy a szülő mindig tudja, mikor és hová megy a gyerek, valamint legyen képben azzal is, hogy kikkel van együtt, milyen társasággal mozog. Érdemes előző nap átbeszélni a másnapi programot és azt, hogyan lehet a legbiztonságosabban eljutni a helyszínekre, milyen veszélyek lehetnek. 

Fotó: Police.hu

Hívjuk fel a figyelmét arra, hogy ne álljon szóba idegenekkel, és ne fogadjon el soha semmit ismeretlenektől. Ha úgy érzi, bajba került vagy gyanús dologra, személyre lett figyelmes, menjen biztonságos helyre, például egy üzletbe vagy közintézménybe, és kérjen segítséget egy felnőttől. 

6. Kullancs

A szünidő remek alkalom arra, hogy a nyári táborok vagy családi kirándulások során több időt töltsünk a természetben. De tudni kell, hogy ilyenkor a kullancsok is nagyon aktívak, sok ember talál magán vérszívót az év ebben az időszakában. Mivel a kullancsok Lyme-kórt és agyvelőgyulladást terjeszthetnek, nagyon fontos, hogy a túrázás utáni órákban, minél hamarabb ellenőrizzük a testünket – főleg a hajlatokat –, gyerekeknél pedig a fül környéki hajas fejbőrt is. Ha kullancsot találtunk a bőrünkben, akkor minél hamarabb távolítsuk el. A legjobb a kullancskiszedő csipesz, de akár hagyományos csipesszel vagy hosszabb körömmel is ki lehet szedni, csak az a lényeg, hogy minél közelebb a bőrhöz, a fejénél kell megfogni, és csavarás nélkül kihúzni. 

7. Az internet veszélyei

A szabadtéri programok mellett a nyári vakáció alatt a gyerekek valószínűleg több időt töltenek a képernyők, okoskütyük és az internet előtt. Amellett, hogy a szülőknek lehetőségeik szerint érdemes minél több offline elfoglaltságot szervezniük, észszerű keretek között nem ördögtől való a digitális eszközök használata. A szülők telepítsenek szűrőprogramokat, a videójátékozásnak pedig szabjanak időhatárt. Lényeges időt szánni arra, hogy a szülők is megértsék az online világ működését, és azt, mi foglalkoztatja a gyerekeket. 

A szülők beszéljenek a gyerekekkel arról, hogy ne osszanak meg magukról felelőtlenül  tartalmakat, idegeneknek pedig soha semmilyen személyes információt (fotót, adatot) ne küldjenek! Tudatosítani kell bennük, hogy aki a világhálón felveszi velük a kapcsolatot, arról nem lehet biztosan tudni, hogy ki van valójában a profil mögött. Általánosságban a legjobban úgy lehet a fiatalokat az online veszélyekre felkészíteni, ha őszintén beszél a szülő és a gyerek a netes tartalmakról, a problémás dolgokról, mert ez körültekintést és óvatosságot igényel a felnőttek és a fiatalok részéről is. 

Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.07.02
Elgázoltak egy nőt két gyermekével kedd délelőtt Veresegyházon, a Fő úton; az egyik gyereket....
2024.07.02
Japánban az új gépjárművek eladásai 2023-ban az előző évhez képest 13,8 százalékkal 4 millió 779....
2024.07.02
Aszfaltoznak az M0-s autóút M1-es autópálya felé vezető oldalán, Dunaharaszti térségében, ezért....
2024.07.02
A DOBOZ Portugál Rally-val elkezdődött a Hungarian Virtual Rally Championship ötödik szezonja, amit....
2024.07.02
Szlovákiában gyönyörű területekre kerekezhetünk, de akadnak köztük magas szinten védettek is, ahol....
2024.07.02
Jelentősen csökkent a közlekedési balesetek száma Burgenlandban az év első felében, amint azt a VCÖ....
2024.07.01
A salary sacrifice rendszer egy olyan munkáltatói juttatási forma, ahol a dolgozó beleegyezik, hogy....
2024.07.01
Baleset miatt lezárták az M3-as autópálya főváros felé vezető oldalát Mezőkövesd térségében hétfő....
2024.07.01
Szabályozás és bírság a kedvelt dél-európai nyaralóhelyeken (is).     ..
2024.07.01
- A Litkey Farkas, Vezér Károly, Wossala Kristóf csapat nyerte a norvégiai Hanko szigetén rendezett....