Légiközlekedés
Sokan nem értik ma sem, miért kell azért a légitársaságok gyakorlatában kézipoggyásznak nevezett kisbőrönd fedélzetre viteléért fizetni a Wizz Air budapesti gyökerű légitársaságnál, amikor az nagyjából az összes többi diszkont és hagyományos légitársaságnál is ingyen van. Budapesten kifejezetten kínos gyakorlat uralkodott tavaly télen, amikor a légitársaság által alkalmazott földi kiszolgáló check in pultosai centiméterrel a kezükben vizsgálták a beszállók csomagjait, és ha egy fogantyú vagy kerék kilógott a szigorú mérethatárból, a repülőjegy árával összevethető büntetést fizettetek. Mint ismert, a Wizz fedélzetére csak kézitáska méretű csomag vihető fel ingyen, a nagyobbakért fizetni kell.
Csomagméret-ellenőrzés a Wizzair check in pultja előtt
Ezt a rendszert vagy nem ismerte korábban a brit popdíva, Samantha Fox vagy nem fogadta el, nem tudjuk, de az biztos, hogy súlyosan nehezményezte az eljárást, amikor fel akart szállni a gépre. Az énekesnő kiverte a balhét a Wizz Air személyzeténél, mivel 30 fontot (13 ezer forintot) kértek el tőle a kézipoggyásza miatt, és mert nem engedték elsőbbséggel felszállni. Szemtanúk szerint azt mondta, „nekem nem kell egy sorban állnom ezekkel az emberekkel” – írta a Daily Mail. Az esetet megerősítette a Wizz Air szóvivője is, és hozzátette: „az utas ittasnak tűnt, és ez a hatás rosszabb is lehetett volna repülés közben”. Az énekesnő szóvivője viszont tagadta, hogy Fox részeg lett volna, és szerinte ki is fizette a 30 fontos plusz díjat. Sőt, szerinte „egy Wizz Airnél dolgozó lány elnézést is kért az eset miatt”. Sam Fox most 49 éves, és ma is aktív: az idézett eset során vilniusi koncertje után akart hazamenni, a jegyért nem kevesebbet, mint 150 fontot (65 ezer forintot) fizetett.
Az énekesnő a 80-as években, pályája csúcsán
Emlékezetes, tavaly november végén napi téma volt a médiában a Wizz Air utasainak vesszőfutása a csomagellenőrzések miatt. A diszkont légitársaság felfüggesztette együttműködését a földi kiszolgálást, és ezen belül a beléptetést végző Budporttal. A félreértéseket tisztázták a felek, a Wizz Air közölte: ezután nem kell 18 ezer forintos büntetődíjat fizetni annak, akinek a kézitáskája egy-egy fül, kerék vagy zseb erejéig túlterjeszkedik az adott méreteken. A megállapodás után a Budport illetékesei nem voltak teljesen elégedettek. Attól tartanak, mondták, hogy ezután nem tudnak kellő szigorral fellépni a csomagok ellenőrzésekor. Az az utas, aki jól tájékozott és rámenős, átférhet „a tű fokán”, míg a gyámoltalanabbja inkább fizet. A Wizz Air azóta változtatott gyakorlatán, és barátságos és gördülékeny utazási élményt kíván biztosítani utasainak. Ez azonban, mint a példa is mutatja, nem mindig sikerül...
Jámbor Gyula