autópiac
Egy kis krónika
Valamit érdemes tisztázni már az elején: a PSA és a GM már öt éve tárgyalt egyesülésről, ám ez akkor nem valósult meg, de részleges stratégia együttműködés keretében megállapodtak rétegmodellek közös fejlesztésében. Ennek termékei mostanában jelennek meg a szalonokban.
Előtte persze sok minden történt, ezért pörgessük vissza az eseményeket: 2012 márciusában hosszú távú stratégia szövetségben állapodott meg a világ akkori első számú és hetedik autós cégcsoportja.
A General Motors és a PSA Peugeot Citroën együttműködéséről szóló megállapodást Dan Akerson a GM akkori elnöke és Philippe Varin, a franci autókonszern elnöke jelentette. E megállapodás jegyében fejlesztették és gyártják napjaink újdonságait, melynek friss példája az Opel Grandland X és a Peugeot 5008-as. És persze ne feledkezzünk meg az év elején bemutatott Crossland S-ről és a 3008-asról, melyeket a genfi autószalonon mutattak.
PSA-GM frigy
Március elején két fontos dolgot is bejelentettek: a 3008-as lett az Év autója és a PSA Peugeot Citroën megvásárolta a Generel Motors európai leányvállalatait, tehát az Opelt és a Vauxhallt. Ez egyben azt is jelenti, hogy Ausztrália után Európából is kivonul a GM, mármint gyártóként.
Ahogy globálison, úgy az öreg kontinensen is hódítanak a crossoverek, melyek kínálata egyre bővül, miközben más kategóriáké, például a korábban hódító egyterűeké szűkül. Az Opel-portfólióból törölték a Merivát és megjelent a tripla X, vagyis a Mokka X mellé megérkezett a Crossland X és Grandland X. Utóbbit mutatták be néhány régiós, köztük tucatnyi magyar újságírónak Pozsonyban, a vízügyi múzeumban.
Három X modell
Ami biztos, hogy a tripla X-sorral és az Insigniával az Opel márkáé a legfiatalabb, mindössze 2,4 éves a modellsor. Figyelembe véve az autóiparban ismét egyre hosszabb termékciklusokat, ez igen kiugróan junior kínálat. Koncz Gábor, a márka magyarországi igazgatója azt is elmondta, hogy így már színes a paletta és azt is elmagyarázta, hogy amíg a 4x4-es hajtással rendelkező Mokka X az SUV kategóriába, a csak elsőkerék-hajtással piacra kerülő Crossland X és a Grandland X inkább a crossoverekhez sorolható.
Az Opel sokat remél az újdonságoktól és különösen bízik a magánvásárlók meghódításában, nem alaptalanul, mert ezt a szegmenst kevésbé uralják a céges flottavásárlók. A Datahouse adatait idézve Koncz Gábor elmondta, hogy történt némi javulás, mert a magánvásárlók aránya 25 százalékról 38 százalékra nőtt. Az Opel hazai eredményeit dicséri az is, hogy tényleg magyarok az ügyfelei, míg a piacot meghatározó több márka esetében igen magas, némelyiknél 20 százalék feletti a re-export aránya.
Hazai prognózis
Idén 12 ezer autó Opel eladásával és a teljes piacra prognosztizálthoz hasonló 14 százalékos bővüléssel számol Koncz Gábor. 2017 első öt hónapjában 4286 autót értékesítettek, ami 8,3 százalékos piaci részt jelent. Koncz Gábor szólt arról is, hogy a piaci trendhez igazodva az Opel is erősít az úgynevezett városi terepjárók szegmensében. Jelenleg a hazai piacon eladott új autók 35,6 százaléka SUV vagy/és crossover, az egyre szélesebb több méretet képviselő választékban a C-szegmensű modellek, vagyis a kompaktok dominálnak, ezért itt erősít az Opel. A márka eladásaiban egyébként 38,5 százalékos az Astra részesedése. A Mokka adja a magyarországi eladások 12,6 százalékát és ez várhatóan megduplázódhat, amit a Crossland-X júniusi és Grandland-X októberi bevezetésére alapoz Koncz Gábor.
Akad még elvarrni való
Az őszi és frankfrurti világpremier előtti darabok még nem tökéletesek, itt-ott nagyok az illesztési hézagok, néhol a kárpitvarrások is kiesnek a ritmusból, de ettől nem kell megijedni, így van ez minden elő-szériás darabnál, az augusztusban induló sorozatgyártásra összeállnak a műveletek. Szóval a kereskedésekbe már épp darabok érkeznek. Hogy honnan? Erre is igen érdekes a válasz: a motor és sebességváltó francia, a Mokka X Zaragozában, a Crossland X és a Grandland X a PSA gyárában, Sochauxban készül. Az októberben kezdődő értékesítéskor a Grandland X első körben háromhengeres, 1,2 literes 130 lóerős teljesítményű benzines turbó motorral, vagy négyhengeres 1,6 literes 120 lóerős dízellel rendelhető, később jön még további négy konfiguráció, egészen 150 lóerős teljesítményig.
Miért is crossover?
Élénk mozgás a szegmensekben, mert a gyártók egymással versenyezve követik a vásárlói igényeket. Ami biztos, hogy aratnak az SUV és crossover modellek, ez a kategória fejlődik a legdinamikusabban, ahogy Mátrai Gergely az Opel termékmenedzsere elmondta az ügyfelek többsége kedveli a magas üléspozíciót és a kissé terepes megjelenést, melyre rájátszanak a nagy méretű, némely modellnél 19 colos kerekekkel is. A márka jellegzetes dizájnelemei megjelennek a Granland X-en is: trapéz alakú hűtőrács, ívelt motorháztető, lehúzott lökhárító, emelkedő övvonal, több domborítás és döntött C-oszlop. Divatos látványelem az eltérő fényezés és a nyitható üvegtető. A belső térben elsőre feltűnik a vezető felé döntött képernyő és nyílszerű levegőbeömlők.
Műszakilag érdekes és praktikus is a kábel nélküli mobiltelefontöltő és az Opel márka újdonságainál már általános OnStar segélyhívó és információs rendszer, mely szállásfoglalásban és parkolóhely keresésben is segít. Mindezek jegyében már napjainkban valóság a megújult márkajelvény és az új Opel szlogen, vagyis hogy „A jövő mindenkié”.