autópiac
Japán és USA iskolák Tóth Péter És Tóth Dezső a Suzuki világában
A Papa lokátorokat felügyelt, hadiüzem igazgatója volt, majd Japánban épített kereskedelmi kapcsolatokat: olyan sikeresen képviselte hazánkat, hogy neki köszönhetően Magyarországot választotta első európai összeszerelő bázisának az Akai. Fiára is büszke lehet.
Nem esett messze az alma a fájától: fia, Péter is hasonló egyéniség, olyan, aki Papájától is sokat tanult. Már csak azért is, mert volt alkalmuk a közös munkára, hiszen a Land Rover korszakot együtt csinálták végig a Landimexnél.
Előtte azért még sok minden történt Tóth Péterrel, aki 1982 és 1987 között szüleivel Tokióban élt. Iskolai látogatás során járt a Nissan és a Toyota gyárban, de akkor még nem gondolta, hogy életében meghatározó lesz a járműipar és piac. Mindig is a kereskedés és a pénzügyek érdekelték, az USA-ban közgazdaságot és történelmet tanult, nyaranta pedig Japánban a Temple University gyarapította ismereteit. A diplomamunkáját a japán tőzsdéről és pénzpiacról írta, ami az angol és orosz nyelvtudással párosítva nagy előnyt jelentett hazatérésekor.
Hazai pálya
Magyarországon 1989-ben kereskedelmi és ügyvezető igazgató volt a CitiCorp Kft utazásicsekk-osztályán, majd 1990-92 regionális gazdasági igazgató a DHL Magyarország Kft.-nél, ahol a Malévnél is használt Flites logisztikai és számlázási rendszer bevezetésén dolgozott. Később az angol Four Square ital- és étel automatáinak direkt értékesítési hálózatának kiépítését irányította.
1995-ben állt be a Papa mellé a Land Rover üzletág-igazgatójaként, ahol a márka magyarországi bevezetése és az értékesítési hálózat kiépítése volt a feladata.
2000-től a Ford Motor Hungária Kft.-nél irányította Ukrajna, Bulgária, Málta, majd további hét ország értékesítését, majd flotta- és hálózatfejlesztési igazgató lett a Ford Central Eastern Europe LLC-nél, ami huszonegy ország irányítását jelentette.
2009-től kereskedelmi és beszerzési vezetővolt a Varhol Kft.-nél, majd projektvezető az Aton Invest Holdingnál.
2011-től ismét az autópiac lett a fő profilja, ekkortól a Magyar Suzuki magyarországi értékesítési igazgatója. 2011-től a Suzuki márkát új szintre sikerült emelnie, mert a kezdeti 9 helyről (3,5 %-os piaci rész) és 1598 értékesítési darabszámot 2016-ra már első helyre (11,66% piaci részesedés) a darabszámot pedig 11 266 db-ra sikerült növelnie. Ezzel az eredménnyel tiszteletet vívott ki japán és magyar munkatársai körében, szereti a kihívásokat, amit napi munkájában is sikerül tapasztalnia.
A Tóth család autói
Ami állandó: hivatása és hobbija az autó, Tóth Péter szereti az off-road vezetést, a horgászatot, a művészetet, a fotózást, és főzést, kedveli a zenét és szívesen utazik.
Először a Papa autóját, az 1200-es Ladáját vezette, aztán a Japánból hozott Toyota Tercelt, de közben megfordult a családban egy új kombi és limuzin Lada is. A DHL-nél VW Golf GTi volt a szolgálati kocsija, ezt azonban ellopták. 1990-től csupa céges modellt vezetett: a Fordnál kilenc év alatt 43 különböző autót használt, mert ott 5-10 ezer kilométerenként, vagyis 2-3 havonta cserélt.
Napjainkban a cégeknél, így a Suzukinál is százezer kilométer, vagy három év a csereperiódus: első esztergomi autója egy automata váltós Swift volt, majd 2013-ban egy SX4 S-Cross következett, most TCSS dízellel jár, várhatóan benzines 1,4-es turbó következik majd, ami dinamikus hajtást garantál, ahogy a Magyar Suzuki is.