közlekedésbiztonság
Balambér már nagyon várja a tavaszi jó időt
A tavasz érkezéséhez több népi jóslat tartozik. Az első megfigyelés gyertyaszentelő napjához, azaz február 2. napjához kapcsolódik. Bizonyára ti is ismeritek azt a hiedelmet, amelyik a medvéről szól. Eszerint a téli álmából felébredő mackó előbújik a barlangjából, hogy megnézze, milyen az idő. Ha enyhe és napos, akkor meglátja az árnyékát, amitől megijed, ezért visszabújik odujába és tovább alszik, mert tudja, hogy nincs még vége a télnek. Ha viszont hideg idő fogadja a medvét, akkor kinn marad, mert úgy érzi, rövidesen jön az enyhülés és a tavasz.
Ha a medve meglátja az árnyékát, hosszú tél lesz
A február 2-ai időjáráshoz kapcsolódik egy másik népi megfigyelés is: „Gyertyaszentelőn ha esik a hó és fú a szél, nem marad soká a tél”. Egy másik mondás szerint ameddig besüt a nap a pitvarajtón addig várható még havazás. Ha pedig Gyertyaszentelőkor énekel a pacsirta, akkor utána sokáig hallgatni fog.
Amint azt jól látjátok, mindegyik mondásban van egy közös: ha február elején szokatlanul enyhe az idő, akkor visszatér még a tél. A népi megfigyelések nemcsak érdekesek, de sok esetben be is igazolódnak a jóslatok.
Február 6. napján van Dorottya napja. A második népi hiedelem ehhez a naphoz kapcsolódik. „Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja” – tartja a mondás. Vagyis ha Dorottya napján fagy van, akkor Julianna napján, azaz február 16-án olvadni fog. Hasonló az előző jóslathoz, ellenben ez ritkábban válik be.
Bálint napon, azaz február 14-én a „veréblakodalom” és a verebek hangos csivitelése a jobb idő hírnöke.
A pacsirta éneke a tavasz hírnöke
Február 16-án, ha „Julianna kitette a dunnáját, és az kiszakadt”. Julianna napja a Dorottya napi jóslat ellentétjét üzeni: ha Dorottya locsog, Julianna kopog.
Február 19-én, azaz Zsuzsanna napján a mondás szerint „Zsuzsánna elpisili a havat”. Ez az a nap, amikor a pacsirták is dalra fakadnak, ami a tél végét sejtetik.
Jégtörő Mátyás, „ha nem talál jeget, majd csinál eleget”. A pásztorok szerint, ha február 24-én éjszaka fagy, még 40 napig hideg lesz. Ez a nap egyben Üszögös Szent Péter napja is: „Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő”.
Jégtörő Mátyás napján jobb, ha nem fagy
Azt is mondják, hogy amilyen idő van ezen a napon, olyan lesz József (március 19.) napkor is. Ez a népi megfigyelés is hasonlít a Gyertyaszentelői jóslathoz, mert a tél szakaszosságára utal, vagyis ha februárban szokatlanul meleg van, akkor a tavasz sokáig várat magára.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!