Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Csak szabályosan!
A gyalogosok számára kijelölt közlekedési terület a járda. Amikor át szeretnénk kelni egyik járdáról a másikra, úttesten kell keresztül mennünk. Az úttest az autóké. Olyan helyet kell keresni az átkelésre, ahol kijelölt gyalogos átkelőhely van. Ezt zebra jelzi számunkra. Gyakran előfordul azonban, hogy utunk során hiába is keresünk zebrát, nem találunk. Ilyenkor az úttesten a következőkre kell figyelned:
- Először meggyőződünk az áthaladás veszélytelenségéről, úgy, hogy ha kétirányú az autóút, akkor először balra, aztán jobbra tekintünk. Ha nem jön jármű, vagy nagyon messze van, akkor elindulhatunk.
- Az úttesten a lehető legrövidebb úton a legrövidebb idő alatt keljünk át!
- Az úttesten, sínek között tilos megállni vagy a sínek között menni!
- Nem szabad olyan mozdulatot csinálni – sem a járdán, sem az úttesten –, ami megtévesztheti a jármű vezetőjét.
- Ahol nincs zebra, ott a gyalogosoknak kell türelmesnek lenniük az autósokkal szemben, ha át akarnak kelni!
A zebrával ellátott gyalogos átkelőhely a gyalogos közlekedésre van fenntartva. Lehetőség szerint mindig zebrával ellátott átkelőn menj át az úttesten.
- A zebrát már messziről tábla jelzi az autósoknak. A tábla arra hívja fel figyelmüket, hogy óvatosan közelítsék meg az átjárót.
- Sok járművezető viszont nem törődik a jelzésekkel, nem lassít le a zebra előtt és nem szívesen áll meg.
- A zebrán át közlekedő gyalogosoknak kötelességük tehát alaposan körülnézve meggyőződni az átkelés biztonságosságáról még az úttestre lépés előtt.
- Természetesen ebben az esetben is a legrövidebb úton, a normális sebességnél nem lassabban kell áthaladni.
Forgalmas helyeken forgalomirányító jelzőlámpával is ellátják a kijelölt gyalogátkelőhelyet. Ekkor csak a zöld jelzésnél szabad megkezdeni az átkelést.
A piros az tilos! A zöld már mehet!
A gyalogosnak elsősorban a járdán, ahol pedig járda nincs, ott a leállósávon, az útpadkán, vagy ha van kerékpárút, akkor ott kell közlekednie. Ez nem azt jelenti, hogy ha az adott útszakaszon van járda és kerékpárút is, akkor a gyalogos választhat, hogy hol közlekedik. Kötelessége a járdán gyalogolnia. De ha egyik sem található meg, és az útpadka közlekedésre alkalmatlan, akkor a gyalogos az úttesten is közlekedhet, de ezt a lehetőséget csak végső esetben lehet igénybe venni. Amennyiben a gyalogosok az úttesten, vagy az úttest szélén közlekednek, akkor lakott területen belül lehetőleg a menetirány szerinti baloldalon kell közlekedniük, lakott területen kívül mindig baloldalon, a járműforgalommal szemben gyalogoljanak.
Te tudtad, hogy melyik oldal a helyes oldal? (kép: vezess.hu)
A gyalogosnak tilos:
- híd, alagút, felüljáró úttestjén áthaladni
- olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármű stb.) közelében az úttestre lépni
- lánc-, illetőleg csőkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetőleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni
- villamospályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamospályán – a kiépített átkelőhelyen kívül – áthaladni
- autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni
- autóúton (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni
- az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van
Ezt mindenkinek be kell tartani! (kép: mvhshop.hu)
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történtünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!