Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A gyerekek a leginkább kiszolgáltatott résztvevői a közlekedésnek: máshogy érzékelik a környezetet, a forgalmat, nem képesek úgy felmérni a helyzeteket, mint a felnőttek, és a veszélyérzetük is csekélyebb. Ezért is fontos megtanítani nekik az alapvető ismereteket. A szülőknek, az iskolának és a közlekedésbiztonsági rendezvényeknek köszönhetően rengeteg dolgot elsajátítanak a lurkók, de lényeges, hogy a téli hónapokban se feledkezzünk meg a biztonságos közlekedésre nevelésről.
Játszva gyakoroljuk a közlekedési tudnivalókat
Akár gyalog vagy kerékpárral, autóval vagy közösségi közlekedéssel utazunk óvodába, iskolába, mindig adódik olyan alkalom, amikor megbeszélhetjük a közlekedési szituációkat. Jelzőlámpához értünk? Mi a teendő? Zebrán szeretnék átkelni? Mire figyeljünk, mielőtt az úttestre lépünk? Természetesen nem kell KRESZ-bekezdéseket idéznünk, hanem a gyerek életkorának megfelelően, könnyed stílusban magyarázzuk el és játszva gyakoroljuk a tudnivalókat. Akár pontgyűjtő minivetélkedőt is rendezhetünk hazafelé!
Beszéljük meg a gyerekkel a közlekedési tudnivalókat
Ilyenkor többen közlekednek autóval, de a kocsiban is megbeszélhetjük, hogy például azért álltunk meg, mert átengedtünk egy gyalogost a zebrán; vagy amikor feltűnik egy szirénázó mentőautó, elmesélhetjük a teendőket, beleértve azt is, hogy miért veszélyes séta közben hangosan zenét hallgatni. Játszhatunk táblafelismerőset is, meg fogunk lepődni, hogy már a kis óvódások is milyen ügyesek!
Látni és látszani
Télen nagyon korán sötétedik, ezért a láthatóságra különös figyelmet kell fordítani ezekben a hónapokban, hiszen a gyerekek gyakran sötétben mennek haza az iskolából vagy edzésről. Tudatosítsuk bennük, hogy ilyenkor az autósok is nehezebben veszik észre őket és a többi közlekedőt – főleg ha ködös, párás vagy esős az időjárás –, ezért legyenek még óvatosabbak, amikor átkelnek az úttesten. Rengeteget jelent a fényvisszaverő táska vagy ruházat, a kerékpáron pedig mindig legyenek meg a kötelező felszerelések (lámpa, macskaszem).
Legyen közös program a hóeltakarítás!
Bár egyelőre még szokatlanul meleg az idő, ha leesik a hó, az utak és a járdák is csúszóssá válhatnak. Aki kertes házban lakik, annak kötelessége a járda csúszásmentesítése, ebbe a munkába pedig a gyerekeket is bevonhatjuk, jó móka lesz.
A gyerekeket is bevonhatjuk a hóeltakarításba
Mondjuk el nekik, hogy miért veszélyes hóban, jeges úton közlekedni, miért fontos az utak és a járdák letakarítása, és beszéljünk arról is, hogy sót nem használhatunk, mert súlyosan károsítja a növények egészségét.
Közlekedési ajándékok Mikulásra
Mindjárt itt a Mikulás, a csomagba pedig a finomságokon kívül közlekedéssel kapcsolatos ajándékokat is tehetünk. Egy fényvisszaverő matrica vagy pánt, illetve egy bringalámpa mindig jól jön, de nagyon hasznosak a közlekedésbiztonsági foglalkoztató füzetek – például a Generali által is támogatott Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai sorozat valamelyik része –, valamint a könyvek, társasjátékok is.
A csoki mellett közlekedéssel kapcsolatos apróságokat is hozhat a Mikulás
Sőt, a gyerekekre külön tanulóbiztosítást is lehet kötni, amely a nap 24 órájában érvényes: otthon, az iskolában, kirándulás közben, nyaraláskor, bel- és külföldön bekövetkezett balesetekre egyaránt kiterjed.
Cikkünk megjelenését a Generali Biztosító támogatta.