A kínai gyártók hosszú ideje versenyeznek európai társaikkal, de eddig elsősorban hazai terepen tették azt. Mostanra viszont már ők is itt vannak Európában, meglehetősen sikeresen. Az Xpeng, a Great Wall féle Ora vagy a BYD pár éve még többnyire ismeretlenek voltak itthon, mára viszont Európában is megvetették a lábukat.
A verseny intenzitása nagyobb, mint bármely más piacon világszerte, és ez olyan árháborúhoz vezetett, amely az irányíthatatlanság veszélyével fenyeget. A Tesla a tavalyi év utolsó negyedévében Kínában és máshol végrehajtott jelentős csökkentésekkel került a címlapokra, de követték őt a kínai versenytársai és a Tesla árcsökkentése legfeljebb átlagosnak mondható a kínaiakhoz viszonyítva, bőven voltak, akik jelentősebben vágták vissza az áraikat.
Becslések szerint a kínai hazai márkák akár 20%-os költségelőnnyel rendelkeznek a Teslával szemben, mivel Kína meghatározó szerepet tölt be az akkumulátorok és az elektromos járművekhez szükséges akkumulátor-alapanyagok beszerzésében. Mivel a legtöbb elemző úgy véli, hogy a Tesla viszont jelentős költségelőnnyel rendelkezik a nyugati és a nem kínai ázsiai márkákkal szemben, ez aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy ki tudja tartani a távolságot egy elhúzódó árháborúban, amely Kínából könnyen átterjedhet más nagy globális piacokra is.
A kínai árháború intenzitása még fontosabbá teszi számukra, hogy olyan piacokon találjanak lehetőséget jelentős mennyiségű termék eladására, ahol az árképzés tekintetében nagyobb mozgásterük van. Az új piacokra való belépés egyértelműen költségekkel jár, és egyelőre minden terméket kínai gyártóüzemekből szállítanak. A valószínűsíthető közeljövőbeli ambíciókat jelzi a
nagyon nagy autószállítókból álló hajóflotta bővítése - az építés alatt álló hajók száma a következő két évben évente körülbelül 16 hajóval haladja meg a szokásos cserearányt. Egyenként 9000 autóval és három hónapos oda-vissza úttal Kínából Európába évente majdnem 600 000 autónak felel meg. Valószínűsíthetjük, hogy nem azért akarnak több autót szállítani, hogy ne a saját termékeiket küldjék Európába.
Mindeközben Európában sok szempontból nehéz helyzetben vannak az autógyártók: kihívásokkal teli gazdasági időket élünk, valamint a villamosítás és más, további rendszeres szabályozási követelmények miatt nálunk egyre emelkednek az árak és ez számos gyártót arra kényszerít, hogy karcsúsítsa termékkínálatát és kivonuljon az alacsonyabb árszegmensekből. Kétséges tehát, hogy nekik lenne lehetőségük bármiféle kapacitásbővítésre és jelentős növekedésre a következő években. Így tehát könnyen lehet, hogy az extra 600.000 autó legfeljebb márkákat tekintve lesz extra, mert a hagyományos gyártók nem tehetnek mást, minthogy gyakorlatilag tálcán kínálják a piac egy részét az újonnan érkezőknek.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!