Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
Még alig kezdődött el a nyári vakáció, máris több tragédiával végződő baleset történt a magyarországi vizekben. A múlt héten két kislányt sodort el a Tisza a folyó benki szakaszán. Csak bokáig mentek be hűsölni a vízbe, de percekkel később elragadta őket a folyó. Csak a 9 éves gyereket sikerült megmenteni, 12 éves nővérét holtan találták meg. Sajnos minden nyáron történnek hasonló tragédiák, de ha óvatosak, körültekintőek vagyunk, és betartjuk a szabályokat, jelentősen lehet csökkenni annak a kockázatát, hogy baj történjen.
Hol szabad fürdeni?
Fürödni a kijelölt fürdőhelyen, illetőleg ott szabad, ahol a fürdés nem esik tiltó rendelkezés hatálya alá. Tilos fürdeni éjszaka és korlátozott látási viszonyok között. Hat éven aluli, illetve úszni nem tudó 12 éven aluli gyermek csak felnőtt közvetlen felügyelete mellett fürödhet a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyerekek viseljenek úszógumit vagy karúszót, de ezek sem jelentenek tökéletes biztonságot, mindig legyen a közelben egy felnőtt is.
A felfújható vízi eszközök sem jelentenek tökéletes biztonságot
Sok olyan strandeszköz kapható a boltokban, amelyekkel azok is bemehetnek a vízbe, akik nem tudnak úszni vagy nem annyira jó úszók. Ilyen például az úszógumi, karúszó, a gumimatrac, az úszódeszka, vagy az úszást segítő mellény. Ne felejtsük el, hogy ezek csupán fürdőeszközök, a vízen történő használatuk fürdésnek minősül! A vízibicikli szintén fürdőeszköznek minősül. Ezzel azért fontos tisztában lenni, mert ahol a fürdés tilos, ott ezeknek az strandeszközöknek a használata is tilos, továbbá a viharjelzés esetén ugyanazok a szabályok érvényesek, mint fürdőzésnél.
Ne fürödj a bányatavakban! A legtöbb magyarországi bányatóban tilos a fürdőzés, ez alól csak néhány tó jelent kivételt. A bányatavak azért nagyon veszélyesek, mert nagyon mélyek, és minden átmenet nélkül, hirtelen mélyülhetnek, vizük nagyon hideg lehet, és a felszín alatt maradhattak az ipari tevékenységből hátramaradt veszélyes tárgyak.
Jó tanácsok fürdőzőknek
Aki nem tud úszni, csak a sekély vízben fürdőzzön!
Figyeld a viharjelzést!
A napsütéses strandidő hamar viharossá válhat, amikor már veszélyes a tóban maradni, ezért viharjelzés működik négy nagy hazai tavunknál. Nemcsak a Balatonnál, hanem a Velencei-tónál, a Tisza-tónál és a Fertő tónál is van viharjelzés. Ezt jelentik a viharjelzési fokozatok:
Ellenőrizd a vízminőséget is!
Ha a természetes vizekben szeretnénk csobbanni, arra is érdemes odafigyelni, hogy milyen a víz minősége. Persze nem arra gondolunk, hogy a helyszínre megérkezve vegyetek vízmintát, majd a hordozható házi laboratóriumban vizsgáljátok meg – szerencsére ezt elvégzik helyettünk mások, nekünk csak meg kell néznünk az eredményeket.
A természetes fürdővizeket jogszabályi előírások szerint vizsgálják és értékelik. Az üzemeltetők által megbízott laboratóriumok a fürdővizekből a fürdési idény megkezdése előtt, majd a szezon során havonta vesznek minták. A mintákban azoknak a baktériumoknak a számát vizsgálják, amelyek szennyvíz eredetű szennyeződést jeleznek (E. coli és Enterococcus). Attól függően, hogy ezek a baktériumok milyen mennyiségben vannak jelen, az adott vízminta a „megfelelő” vagy a „nem megfelelő” kategóriába sorolható.
A természetes fürdővizek minősége Magyarországon. A képre kattintva megnyílik a legfrissebb böngészhető térkép
A fürdővizek éves értékelést is kapnak, amit a legutolsó négy fürdési idény összesített eredményei alapján állapítanak meg. Így a fürdővizek „kiváló”, „jó”, „tűrhető” vagy „kifogásolt” minősítést kaphatnak. Amennyiben nincs kellő számú minta (például azért, mert egy új fürdőhelyről van szó vagy elmaradtak mintavételek), a fürdővíz a térképen „nem minősíthető” megjegyzéssel szerepel.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!