Bécs
Az ÖAMTC légimentő csapatai immár 40 éve indulnak életmentő küldetésekre. A 2023-as jubileumi évben ez 20 823 alkalommal fordult elő – ez naponta átlagosan 57 indítást jelent.
"Előző legintenzívebb működési évünkhöz, 2022-hez képest, amikor közel 22 000 műveletet regisztráltunk, ez enyhe csökkenés. Az ilyen ingadozások normálisak, és számos tényezőhöz kapcsolódnak, beleértve például az időjárási helyzetet: Ha sokat esik, például „kevesebb úszás baleset, ha nincs hó, nem hívnak olyan sűrűn a sípályákra” – összegzi Marco Trefanitz, az ÖAMTC légimentés ügyvezető igazgatója.
Az ÖAMTC sürgősségi orvosi ellátás mellett
Az egész évben használt helikopterek négy téli bázisa, az ott állomásozó Alpin 1, az Alpin 2, az Alpin 5 és az Alpin Heli 6-ot összesen 1654 küldetésre riasztották 2023-ban. A Christophorus flotta 2023-ban is nagyon széles volt.
Fotók: ÖAMTC
Egy dolog változatlan évek óta: a beavatkozások többsége – 2023-ban 47,4 százalék – belgyógyászati és neurológiai sürgősségi esetekre irányul. Trefanitz kifejti: „Különösen az ilyen esetekben, általában szívinfarktus vagy agyvérzés esetén, a helikopter sebességelőnye döntő különbséget jelent, ezért fontos pillér az osztrákok alapellátásában.” További gyakori okok a felszálláshoz: munkahelyi balesetek, szabadidőben vagy otthoni környezetben (15,1 százalék), ezt követik a sport- és szabadidős balesetek az alpesi térségben (11,9 százalék). A közlekedési balesetek a Christophorus-műveletek mindössze 6,9 százalékát tették ki 2023-ban.
A legtöbb küldetést Alsó-Ausztriában (4698), Stájerországban (3794) és Tirolban (2802) hajtották végre. 2023-ban 702 olyan mentőakció volt, amelyek során járhatatlan terepről mentettek ki embereket, és 1185 éjszakai bevetést hajtottak végre. "Utóbbi azt mutatja, hogy jó úton járunk: stábjaink már három bázisról szállnak fel éjjel-nappal. Több helyen is a kora éjfélig állunk rendelkezésre a lakosság kiszolgálására – mindig az ügyintézés céljával. Még jobb, hogy hozzájáruljunk a lakosság egészségügyi ellátásához" – mondja Trefanitz.
Ide tartozik a Klagenfurti-medencében alkalmazott ködpiercing módszer is, amely 2023-ban ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját: ez a technológia lehetővé teszi, hogy a Christophorus 11 még akkor is felszálljon küldetésekre, ha ez a köd miatt nem lehetséges
Folyamatos innováció és befektetés a betegek érdekében
Az ÖAMTC légimentés víziója, hogy életeket mentsen a nap bármely szakában, az időjárástól a lehető legfüggetlenübbül. Ennek elérése érdekében folyamatos beruházások zajlanak - mind a technológia, mind a képzés és a folyamatok optimalizálása terén. Marco Trefanitz ügyvezető igazgató néhány példát hoz: "2023-ban átvettünk még két H135-öst a legújabb generációból partnerünktől, az Airbustól. Ezek halkabbak, hatékonyabbak és még nagyobb teljesítményűek mozgás közben Ezen kívül saját projektcsoportunk teljesen átdolgozta a működéshez feltétlenül szükséges hátizsák rendszert partnerünkkel a Medizintechnik bécsi székhelyű céggel. Ha a képzésről van szó, Rotorskyval dolgoztunk együtt Felső-Ausztriában.
A linzi repülőtéren egy korszerű, típusspecifikus repülésszimulátort építettek, amelyhez hasonló korábban nem volt elérhető. Itt az ÖAMTC légimentő pilótái szabadidejükben oktatóként is oktatnak. Ami az orvosi felszerelést illeti, 2023 óta üzemel a bécsi telephelyünkön egy korszerű inkubátor újszülöttek átszállására és egy hozzáillő személyzeti koncepció, beleértve az állandóan rendelkezésre álló és használatra kész szakembereket."
Trefanitz szerint köszönet illeti az ÖAMTC légimentő összes alkalmazottját – függetlenül attól, hogy a levegőben, a HeliAir karbantartó és tervező cégnél vagy az adminisztrációban dolgoznak. És végül, de nem utolsósorban a partnerek és minden sürgősségi szervezet, akik nélkül nem valósulna meg a légi professzionális sürgősségi ellátás. Mert egy dolog nem fog változni 2024-ben: az életmentés csapatmunka.