Teszt

Nyárvégi fieszta - új Ford Fiesta 1.0 EcoBoost

2017.09.26.

Nemrég idehaza is bemutatkozott a Ford Fiesta legújabb generációja. A sajtóbemutató kedvcsinálója után, most egy egész héten át nyúzhattuk a márka új üdvöskéjét

Az új Fiesta a legek autójaként lépett a piacra, hiszen a szegmensben először ebben a modellben találkozhatunk annyi és olyan vezetéstámogatórendszerrel, ami korábban csak a felsőbb osztályú autók sajátja volt. Ehhez a technológiához társul még a legjobb légellenállási együttható, és a többszörös év motorjának is megválasztott 1.0 literes EcoBoost erőforrás kínálat is.

Már évek óta megfigyelhető tendencia, hogy a kisautós szegmens „növekedési pályára” állt. Az úgy nevezett B osztály autói egyre nagyobb méretűek és ez a Fiestára is igaz. Noha a platform, amire építkeztek ugyanaz, mint az elődé az új generáció hossza 7, szélessége 1,2 centivel, míg a tengelytávja szemmel alig láthatóan, de  4 mm nagyobb lett.

Szinte már Focus méretűre nőtt az új Fiesta

Azt, hogy a Fiesta kinőtte a rövidnadrágot jól tetten érhető, ha az ember egy Focus mellett parkol és ez az én esetemben nap szinten megadatott. A méretmódosulások részben annak tudhatók be, - Fordon innen és túl is - hogy a gyártók az úgynevezett „kiscsaládi” vásárlói rétegnek is alternatívát szeretnének kínálni.

Visszfogott, de jellegzetes fiestás dizájn

Miközben érthető módon a meglévő vevőréteg számára is meg akarják tartani a szegmens vonzó sajátosságait. Ez utóbbi a Fordnál a számos felszereltségi szintet és mutációt jelent az új Fiesta választékában. Uszkve 20 ezer féle verzió állítható össze,  ami tág határok között mozog a ST változattól a Vignaeléig. A meglévő kínálat egy Active verzióval is kiegészül majd a későbbiekben, ami a modell szabadidősjellegét kívánja majd erősíteni a palettán.

A kínálat sokszínűségét a sokféle verzió jellemzi. A palettában immáron a Vignale felszereltség is megtalálható

A most piacra lépett Fiesta esetében az elődhöz képest konszolidált dizájnról beszélhetünk. A korábbi széria jól eltalált formáját szinte csak újra gondolták, melynek hatására a front részen változott a harcsaszáj hűtőrács és ennek megfelelően a homloklemez és gépháztető is, valamint új alakúak fényforrások is.

Gömbölydedebb lett a frontrész, módosult a hűtőrács is

A lámpatest körebfutó nappali fényt is kapott, ami akár az új modell védjegyévé is válhat. A hátsó rész is kevésbé extravagáns, a korábban a „C oszlophoz” integrált hátsólápák a mostani szériánál horizontális elrendezésűek lettek. Az autó sziluettje kiegészült egy hátsószélvédő fölé helyezett légterelő elemmel is.

A nappali LED fény akár a Fiesta védjegyévé is válhat

A korábban taglalt méretnövekedés az utastér komfortjára is hatással volt. Az első traktus kényelmét nem lehet elvitatni. A hátsó részben a lábtér nagyságával abszolút ki lehet békülni, de a fejteret illetően már hoznunk kell némi kompromisszumot, ha a Fiesta mellett döntünk.

A hátsó lámpák vízszintes elrendezést kaptak

A méretek adta adottságok ellenére jó alternatív lehet a már korábban említett „kiscsaládok” számára. Ez utóbbi a kétszintes csomagtérre is igaz, ami 292 liter, de lehajtott ülésekkel több, mint egy köbméteresre bővíthető, igaz ez esetben pótkerék helyett defektjavító készlet jár az autóhoz.

Kétszintes csomagtér, a pótkerék helyett defektjavító készelt van a harmadik "pinceszinten"

A beltérben jó minőségű anyagfelhasználás fogad. Az utastér legszembetűnőbb változása a műszerfal teljes megújulása, ahol új kontúrokkal találkozunk. A korábbi gombokban gazdag középkonzolt egy nagyméretű 8 colos érintőképernyő váltotta. A vezető előtti kijelző viszont tovább vitte a hagyományos elrendezést két „analóg” műszer között egy 4,2 colos TFT monitorról olvashatjuk le a legfontosabb információkat.

Teljesen megújult műszerfal, centrumában a 8 colos "tablettel"

A Fiesta erőforrás kínálata egy 1.1 literes háromhengeres 85 lóerős szívóbenzin motortól indul, de az jól érzékelhető, hogy a választék az 1.0 literes EcoBoost-ra épít, mely három teljesítményszinttel érhető el 100, 125 és 140 lóerős változatokban. A teljesség kedvéért említsük meg a gázolajos kínálatot is, amiben 1.5 TDCi-t választhatunk 85, illetve 120 lóerős teljesítménnyel.

A Ford sláger motorja az 1.0 literes EcoBoost. Nem okoz csalódást

A tesztautónkban a 100 lóerős erőforrás dolgozott hatsebességes automata váltóval. Jó lehet a Fiesta ecoboostja között ez a hajtáskombináció a 12,2 másodperces értékével gyorsul a legkevésbé 0-100-ra, azonban ez a mindennapi használat során egyáltalán nem volt releváns probléma. Az viszont inkább volt szeplő a képen, hogy a fogyasztása túlmutatott a gyári értékeken. Mindazonáltal nem véletlen, hogy többszörösan is az év motorja lett, hiszen nagyon elasztikus és csendes erőforrásról beszélünk. Alapjáraton szinte hangtalan, csak a gyorsítások során erősödik valamelyest a motorzaj, de ez már csak zene a füleinknek.

Újrahangolt futómű. Az új Fiesta száműzte a 15 colos kerékátmérőt, 16, 17 és még 18 colos is van a kínálatban

Aki egy kicsit is jobban meg van fertőzve a benzingőzzel az tudja, hogy a Fordokban legendásan jók a futóművek. Az új Fiesta esetében sem adták alább, hiszen a megnövekedett méretek és a nagyobb kerékátmérő miatt újrahangolásra volt szükség. Elől MacPherson, hátul csatolt lengőkaros megoldásokat vitték tovább, de az előbbinél vastagabb rugóstagokat alkalmaztak, hátul pedig tovább finomítottak a részegységeken. Az eredmény pedig, gyors és közvetlen kormányzás és precíz úttartás.

Kategóriájának leggazdagabb vezetéstámogatórendszereit kínálja

Epilógusunkban térjünk vissza azokra a sofőrsegédrendszerekre, ami most a legokosabbá teszi a Fiestát a kategóriájában. A vezetésasszisztenciájában megtalálható sávtartó és távolságtartó tempomat, holttérfigyelő, parkolósegéd első-hátsó radarral, holttérfigyelő, ráfutásveszélyre, gyalogos észlelő és figyelmeztető rendszer is.

Opciós a B&O hangrendszer

Az autóban már a SYNC 3 rendszer dolgozik, és ha adunk az erotikára, akkor egy komolyabb felárért megrendelhetjük a Bang&Olufsen „leányvállalatának” a B&O hangrendszerét is 7 hangszóróval, ami spontán koncertterem hangulatot teremt a kocsiban.

Az új Fiesta belépőszintje durván 4 millió forintról indul. A tesztautónk Titanium Technology felszereltséggel – opciós kiegészítések nélkül – 5 240 000 Ft.

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.04.27
A kétszeres világbajnok eddig 13 gyorsaságiból 12-t nyert meg, és fölényesen vezet egy nappal a....
2025.04.27
Kigyulladt egy személyautó trélere az M5-ös autópálya Budapest felé vezető oldalán, Balástya....
2025.04.26
Több mint négymillió utassal zárult a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér első negyedéve. ..
2025.04.26
Elképzelhetetlenül gazdag a termékpalettája az egyre nagyobb tekintélynek örvendő Sanghaji....
2025.04.26
A tavalyi idényben megszerzett újonc bajnoki cím után idén az összetett pontverseny élére tör....
2025.04.26
Burgenlandban az elmúlt öt évben több mint 12 000 nyúl pusztult el az utakon. Az Osztrák....
2025.04.26
A BMW a világ legnagyobb nemzetközi autószalonján rántotta le a leplet új nagyteljesítményű....
2025.04.26
Jól megy sokaknak Magyarországon, számos nagyon drága luxus- és sportautó talált gazdára. Nézzük,....
2025.04.26
A 2024-es győzelem után a MINI John Cooper Works és a Bulldog Racing 2025-ben is visszatér a Zöld....
2025.04.26
A határ előtt állandósult a több kilométeres kocsisor, máshol egy baleset okozott súlyos....