felúíjtás
A hő- és mechanikai terhelés hatása – deformáció
A motormeghibásodások egyik lehetséges fajtája a túlmelegedés, amely termikus terhelés a vasöntvények maradandó deformációjához is vezethet. A modern motoroknál egyre többször alkalmaznak alumínium-öntvény blokkokat, melyek mechanikai szilárdsága kisebb, mint a vas-öntvényeké, hőtágulási együtthatója pedig nagyobb, mint a vasból készült változatoknak, így sokkal érzékenyebbek a mechanikus és termikus okokból bekövetkező deformációra.
A nyugvó csapágyfészkek egytengelyűsége szükségszerű a főtengely megfelelő ágyazásához. Ennek ellenőrzését minden felújításkor el kell végezni, ugyanis az alsó csésze lemunkálása, majd az összeszerelt csapágysor újrafúrásával helyrehozhatók a nyugvócsapágyak túlméreten belüli hibái. Ebbe nem csak az egytengelyűségi hiba, hanem a berágódás is beletartozik.
A nyugvócsapágy-fészkek középvonalának és a hengerfúrási felület bázisvonalának párhuzamosságát is ellenőrizni kell, hogy a dugattyúk ne feszüljenek a hengerhüvelyekben a motor összeszerelése után.
Normális és rendellenes kopások
A motorblokk élettartama nagymértékben függ a megfelelő karbantartástól, de minden hengerfal és csapágy elszenved normális kopást. A hengerpalást kopásának csökkentésére egyre kisebb előfeszítettségű dugattyúgyűrűket alkalmaznak, valamint a hengerpalást megmunkálására új technológiákat fejlesztettek ki.
Az új technológiáknak sajnos van olyan hátránya, hogy javítóműhelyi körülmények között nem reprodukálhatók. A lézerhónolás és a plazmaszórásos hengerhüvely-felület kialakítás sem javítható, ráadásul a hengerfalon sem hagynak a gyártók többletanyagot, hogy a túlméretes hengerhüvellyel is elég vastag legyen a fal az őt érő mechanikai behatásokhoz.
A hengerhüvely kopását minimum 10 helyen célszerű ellenőrizni a furatmérő műszerrel, és az eredményeket a kopáslapon tüntetjük fel. A kopási kép alapján következtethetünk a túlzott kopás okára is, így elkerülhető a hiba kiújulása a felújított motor beüzemelése után.
Korrózió
A motorblokk több járatot is tartalmaz, melyben hűtőfolyadék áramlik. A nem megfelelő minőségű vagy szabványú hűtőfolyadék károsíthatja a blokk felületét, valamint az eltérő anyagból készült blokk és hengerfej-párosítás miatt elektrokémiai korrózió léphet fel.
A korrózió a legtöbb esetben nem javítható vagy visszafordítható, így azok a felületek, melyek olyan mélyen oxidálódtak, hogy a javítási technológiákban leírt túlméreten túlesnek már nem hozhatók helyre.
Hengerfúrás, hónolás
A hengerfúráshoz a fent leírt méréseket és ellenőrzéseket el kell végezni, hogy a blokk tájolása megfelelő legyen a fúráshoz. A túlméretes átmérő beállítása után a gépműhelyben elvégzik a fúrást, amit egy ellenőrzés követ. A túlméretes henger hónolása során kerülnek a felületbe az olajtartó „hornyok”, melyek nem engedik a motorolaj lefolyását az olajteknőbe, ezáltal biztosítják a dugattyúgyűrű és a hengerhüvely közti folyamatos kenést.
A motornak összeszerelt állapotban kell az előírt méret és alaktűréseknek megfelelni, ezért a hengerfúrás és hónolás során szükséges lehet egy hengerfejt szimuláló egység felcsavarozása a blokkra. Fontos, hogy ugyanazokat a meghúzási nyomatékokat és sorrendet alkalmazzuk, mint a tényleges hengerfej esetén, hogy a blokk a megmunkálás során ugyanolyan előfeszített állapotban legyen, mint amikor a járműben van összeszerelve.
„Perselyezés”
A régebbi személygépjármű-motorok és a haszongépjárművekben található motorok jellemzője a cserélhető „hengerpersely”, aminek köszönhetően a túlméretek elfogyása esetén a hengerhüvely cserélhető, így nem kell kidobni a motorblokkot.
„Fagydugók”
Főleg idősebb motorok esetén találkozhatunk kilazult vagy kirohadt „fagydugókkal”, mely jelenségek a motorblokk hűtőfolyadék-tömítő képességét szüntetik meg. A „fagydugó” elnevezés önmagában nem helytálló, ugyanis elsődleges nem arra szolgálnak, hogy a hűtőfolyadék megfagyása esetén megvédjék a blokkot a repedéstől vagy töréstől, hanem az öntési eljárás során van szükség a furatokra. Ezek cseréje, illetve környezetük megtisztítása szükséges lehet tömítetlenség vagy nagymértékű korrózió esetén.
Festés és/vagy lakkozás
A technika szempontjából lehet, hogy nem fontos, de hosszú távon gondolkodva és esztétikai megfontolásból hasznos a motorblokk külső festése. Arra kell ügyelni, hogy a csatlakozó- és belső felületeket nem szabad festeni, csak a felületi minőség lerontása nélkül megtisztítani.