Mini Cars
Az Augmented Reality, azaz kiterjesztett vagy kibővített valóság jó pár éve része a halandó emberek által elérhető technológiáknak, már az első okostelefonok is kínáltak számunkra AR megoldásokat. A folyamat lényege, hogy a valóságot jelen időben egy médiumon, eszközön keresztül megváltoztatjuk, a saját képünkre formáljuk. Példáért nem kell nagyon messzire mennünk, elég egy futball mérkőzés közvetítésére gondolni. A tévénken keresztül nézhetjük élőben a meccset, miközben a jobb felső sarokban állandó visszajelzést kapunk a találkozó eredményéről vagy az eltelt időről. Ez a kiterjesztett valóság egy nagyon egyszerű és alapvető változata, a MAV azonban ennél bőven többet nyújt majd.
Jövő héten Sanghajban lesz a Mini Augmented Vision hivatalos bemutatója, addig is csupán a figyelemfelkeltő videókkal kell beérnünk. Az eszköz tulajdonképpen egy, a Google Glass-hoz hasonlatos okosszemüveg, mely az általunk érzékelt világot kibővíti olyan információkkal, melyek megkönnyítik mindennapjainkat. Míg a hétköznapi okosszemüvegek piaca az elmúlt néhány évben indult csak el, az autókban már régebb óta alkalmaznak vezetést segítő rendszereket. A BMW lett az első az iparágban, aki most ilyen konkrétan összehozta az autóipart és az okosszemüvegeket. Ez bizony nem kis szó, mert míg a mezei intelligens okulárék megjelenítik e-mailjeinket vagy fényképet készítenek, a Mini Augmented Vision ennél komolyabb szupererőket kölcsönöz számunkra. A BMW csoport Kutatás és Technológia részlegének csapata olyan nagy telekommunikációs cégekkel dolgozott együtt az eszközön mint a Qualcomm, ami a projekt komolyságát hangsúlyozza.
A szemüveg utunk során vezetést segítő rendszerként többlet információkat ad nekünk a forgalomról és az útról. Elénk vetít egy statikus head-up display-t és összehozhatjuk navigációs rendszerünkkel a személyre szabottabb iránymutatásokért. Olyannyira, hogy a szemüveg segít számunkra megfelelő parkolót keresni és állítólag megismeri a személyiségünkhöz passzoló érdekes koncertek vagy éttermek plakátjait is. De nem csak, hogy felhívja rá a figyelmünket, meg is keresheti a térképen. De ha már navigál, nem elégszik meg azzal, hogy leparkoltuk az autónkat a megfelelő helyen: a kiszállás után gyalogosan még oda is vezet minket keresett célunkhoz. Mint egy vakvezető kutya a látók számára. Okosszemüveghez méltóan a MAV az üzeneteket és az SMS-eket is szívesen felolvassa számunkra és gondolom facebookozni is lehet majd a segítségével. Ám a legnagyobb húzás, hogy az eszköz akár röntgenszemeket is kölcsönözhet nekünk: az autó bizonyos holttereire nézve a szerkezet virtuálisan leképezi a mögötte lévő teret, vagyis gyakorlatilag átláthatunk az A-oszlopon. A nehezebb parkolásoknál ez a funkció kifejezetten jól jöhet majd, ám ennek a működését nagyon érdekes lesz élőben tesztelni.
A szemüveget nem csak vezetés közben, de az utcán is lehet használni. Ebben lakozik az egyik előnye: amíg Minink a parkolóban vár ránk, a szemüveg segítségével már előre beprogramozhatjuk következő úti célunkat. Az autóba beszállva már csak indulni kell. David Hasselhoff jóval megelőzte korát, de sosem gondoltuk volna, hogy a háztartási KITT-ek kora ilyen hamar eljön. A szemüveg kinézete egyébként dizájnos ám az eszköz igen csak bumszli, kizárt dolognak tartom, hogy rengeteg ilyen búvárszemüvegben rohangászó embert lássunk majd az utcán. Árat majd csak Sanghaj után fogunk tudni ám gondolom nem lesz olcsó mulatság a prémium kategóriás kisautó eme high-tech kiegészítője, ha forgalomba kerül egyáltalán.