Tóbiás és Balambér közlekedési kalandjai
A dudálás az autózás megszokott velejárója: dudálunk, ha elbambul az előttünk várakozó a piros lámpánál, ha valaki elállja az utat, ha valamilyen balesetveszélyes helyzetre szeretnénk felhívni a figyelmet, vagy amikor megharagudtunk egy másik közlekedőre. Néha akkor is nyomjuk a kürtöt, ha megérkezünk valaki házához, és így jelzünk neki, hogy itt vagyunk, sőt, kisebb településeken az utcán sétáló ismerősöket is szokták tülköléssel köszönteni. Az autós nászmenetben pedig kötelező a kánonban dudálás.
Látszik, hogy rengeteg helyzetben használjuk a dudát, és biztosan tudsz még jó néhány esetet. De milyen szabályok vonatkoznak rá? És hogyan lett a kocsik része a duda? Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!
Az autóduda története
Ahogy a korai autómobilok elkezdték benépesíteni az utcákat a 19. század végén, megjelentek a dudák is a járműveken. Kezdetben ezek a hangjelző eszközök ahhoz hasonló légkürtök voltak, amelyeket a kerékpárokon is használtak: egy gumiból készült gömböt kellett megnyomni, majd ahogy a levegő áthaladt a kürt hangszerre emlékeztető fém csövön, megszólalt a duda.
Érdekesség, hogy innen ered az autóduda jele is, a légkürt jellegzetes formáját a mai napig használják a kocsikban annak jelzésére, hogy hol kell megnyomni a dudát.
A kürtök csak az 1900-as évek elején váltak szabványos biztonsági kiegészítővé az autókon. Aztán Oliver Lucas brit feltaláló megalkotta az első elektromos autódudát. Találmánya jelentős előrelépést hozott a közlekedésbiztonság terén, mert Lucas dudája hangos és egyértelmű jelzést adott a többi közlekedőnek. Az elektromos autóduda gyorsan népszerűvé vált, és világszerte az autó alapfelszereltsége lett.
Az autók kürtje fontos szerepet játszik abban, hogy a forgalom résztvevői és a gyalogosok nagyobb biztonságban legyenek. Veszélyes helyzetekben egy gyors dudaszó figyelmeztethet másokat a bajra, és segíthet a balesetek megelőzésében. Mivel a szóbeli kommunikáció az utakon nem lehetséges, a dudát úgy is felfoghatjuk, mint a kommunikáció egy különleges formáját.
Ne dudálj!
Ahogy a cikk elején felsoroltuk, az autókürtöt számtalan helyzetben használják az autósok. Pedig a KRESZ egyértelműen – bár igen szűkszavúan – fogalmaz, hogy mikor szabad dudálni:
Hangjelzést adni csak balesetveszély esetében, a baleset megelőzése érdekében, valamint – lakott területen kívül – az előzési szándék jelzése céljából szabad.
Arról valószínűleg csak kevesen tudnak, hogy országúton simán lehetne úgy előzni, hogy előtte dudálással jelzünk. Mondjuk nincs is elterjedve ez a szokás, és bizonyára a legtöbben meglepődnének – néhányan akár meg is ijednének –, ha a mögöttük érkező sofőr rátenyerelne a dudára, mielőtt belekezd az előzési manőverbe. Bizonyára csak keveseknek jutna eszébe, hogy az előzést jelezte a másik autós, inkább azon törnék a fejüket, mi nem tetszett neki, hogy dudált.
Fotó: Police.hu
A másik lehetőség, hogy hangjelzést akkor használjuk, amikor ezzel elkerülhető egy baleset. Szerencsére ezt sok autós alkalmazza, bár lehet, hogy ösztönösen, és nem azért, mert pontosan tudják, hogy a KRESZ megengedi. De nem is ez a lényeg, hanem a baleset megelőzése, ami sokszor sikerül is egy jó ütemben elhangzó dudaszóval.
Minden más esetben a hangjelzés használata indokolatlan, ami szabálysértésnek minősül. És azt se felejtsük el, hogy a dudálás nem kötelező, csak lehetőség, és nem tarthat a szükségesnél hosszabb ideig.
Dudálás az új KRESZ szerint
Régóta készül már az új KRESZ, és rendszeresen kiderülnek kisebb-nagyobb részletek arról, hogy mit tartalmaz majd a teljesen átírt közlekedési szabálygyűjtemény. Például részletesen kitér majd az elektromos rollerekre, de változik az is, hogy mikor lehet használni a dudát.
A legutóbbi információk szerint az új KRESZ megengedi majd, hogy az autósok pusztán figyelemfelhívási célból rövid ideig dudálhassanak. Ez a változás gyakorlatilag igazodik ahhoz, ahogy a sofőrök jelenleg is használják a dudát a mindennapokban.
Nektek is tetszett Tóbiás és Balambér meséje? Minden héten frissülő történetünket kövessétek itt az Autószektoron, naponta új játékokért, tanácsokért pedig lájkoljatok minket a Facebookon!