közlekedés
Noha a legtöbben alapvetésnek tekintik, hogy az autókon vannak ablakok, és nem is tulajdonítanak neki különös jelentőséget, a valóságban az üveggyártás is egy végeláthatatlan világ, tele hasznos és különleges fejlesztésekkel, amik fontosabbak, mint azt elsőre gondolnánk. Szerepük ugyanis messze túlmutat azon, hogy látjuk rajtuk keresztül, hogy merre haladunk. Fontos szerepet játszanak a közlekedés biztonságában, hiszen az ablakfelületek is masszívan benne vannak egy autó törészónájában, erősségük pedig korántsem elhanyagolható szempont. Egy balesetkor például nem mindegy, hogy hatalmas darabokra, vagy apró szilánkokra törik a felület, ahogy az az edzett üvegeknél van.
Ahogy a legtöbb autóipari fejlesztés, az ablakok is a versenysportban bizonyíthattak először. A versenypályákon vezették be először például a laminált ablakokat, amik két ablakfelület közötti vékony polimer réteget takarnak. Utcai autókon 1983 óta futnak laminált ablakfelületek, ugyanakkor az oldal- és hátsóablakok legtöbbször továbbra is edzett üvegek. Persze a prémium szegmensben ennél is tovább mentek, hiszen minden létező módszerrel igyekeznek csökkenteni az utaskabinba bejutó zajok mértékét. Noha a zajszűrésre is számtalan módszer van – köztük például a hangszórókból ellenfrekvencia sugárzása -, az akusztikus ablakfelületek szerepe egyre fontosabb lesz az elektromos hajtásláncok térnyerésével.
Aki vezetett már villanyautót, az tudja, hogy mennyire képes felerősödni a menetszél és a gördülési zaj a berregő belsőégésű motor zaja nélkül. Szóval a zajszűrő ablakoknak egyre fontosabb szerep jut az autózásban. Hiszen képesek a zajt visszaverni a forrás irányába, vagy más módszert alkalmazó ablakfelületek képesek elnyelni azt a polimer réteg segítségével, ami ráadásul így biztonságosabb is lesz az erősített rétegek miatt. A Porsche például három réteg polivinil-butiralt (PVB) is alkalmaz a két ablakréteg között, végsősoron mégis 2 kg-mal könnyebb az ablakuk a nagyobb arányú PVB használat miatt.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!