Űrkutatás
2025. február 5-én, Budapesten rendezték meg az Európai Űrügynökség Űrbiztonsági Programbizottságának űripari szakmai napját, amelynek társszervezője a Nemzetgazdasági Minisztérium, házigazdája pedig a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat volt. Az eseményen felszólalt Tim Flohrer és Holger Krag, az Európai Űrügynökség szakértője és programvezetője, Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár, Prof. Dr. Gulyás Balázs a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke, és Jakab Roland, a szervezet vezérigazgatója, valamint Kiss L. László csillagász is. Előadásaikban felhívták a figyelmet az űrszemét kérdéskörére és ismertették a legújabb fenntarthatósági törekvéseket, projekteket.
A fotó csak illusztráció. Forrás: Európai Űrügynökség
A HUN-REN TTK-ban rendezett tanácskozás mérföldkő a kutatási hálózat számára is, amely a magyar innovációs ökoszisztéma zászlóshajójává kíván válni. “A Magyar Kutatási Hálózatban fontos szerepet szánunk az űrkutatások számos aspektusának, és a közeli jövőben egy komplex program elindításában gondolkodunk” – hangsúlyozta köszöntőjében a HUN-REN elnöke. Gulyás Balázs annak a reményének adott hangot, hogy ezen az úton kulcspartner lesz az Európai Űrügynökség (ESA), amellyel a HUN-REN gyümölcsöző együttműködés alakíthat ki.
Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója arról beszélt, hogy a HUN-REN megújulása kivételes lehetőségeket ígér komoly partnerségek létrehozására, valamint a teljes értéklánc mentén történő tudományos tevékenységekre. Hozzátette, hogy a HUN-REN olyan környezet megteremtésére törekszik a kutatók számára, amelyben értékes, gazdaságilag és társadalmilag hasznos kutatásokat folytathatnak. A HUN-REN kulcsjelentőségű partnerként tekint az Európai Űrügynökségre, valamint az egyetemi szférára. Jakab Roland meghatározónak minősítette a tudomány számára az MI elterjedését, és tájékoztatta a szakmai közönséget a HUN-REN AI 4 Science programjáról, valamint annak kiszélesítéséről (AI4Efficiency, AI4Innovation, AI1Science), amely a május közepén megrendezendő, nemzetközi HUN-REN AI Symposium központi témája is lesz. Mindez globálisan teszi láthatóvá a HUN-REN-t és kutatási tevékenységeit – fűzte hozzá.
Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hogy a magyar vállalatok és kutatók lehetőségeit, akik már korábban is bizonyították nyertes pályázatokon keresztül műszaki megoldásaik kiválóságát. A Nemzetgazdasági Minisztérium versenyképességet erősítő feladatai között szerepel, hogy segítse a hazai innovatív cégek és tudományos műhelyek részvételét a nemzetközi űrtechnológiai fejlesztésekben és küldetésekben.
A fenntarthatósági célkitűzések megvalósításáért a Nemzetgazdasági Minisztérium képviseletében Szolnoki Szabolcs helyettes államtitkár, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat részéről Prof. Dr. Gulyás Balázs elnök, valamint az Óbudai Egyetem rektora, Prof. Dr. habil. Kovács Levente aláírták a „Statement for a Responsible Space Sector” című nyilatkozatot.
A nyilatkozat céljai között szerepel a fenntartható fejlődés elősegítése az űrszektorban, illetve valamennyi tevékenység társadalmilag és környezetileg felelős irányítása. Ezen túlmenően az európai űrszereplők közötti együttműködést segíti, a rendelkezésre álló erőforrásokat és szakértelmet a lehető legjobban kihasználva, és elkerülve a párhuzamos erőfeszítéseket.
Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat