közlekedésbiztonság
Ha az autók biztonsági öveiről van szó, bízhatunk abban, hogy vészhelyzetben működnek. A jól látható mellényekkel más a helyzet: az ÖAMTC ismét tesztelte a „világító kabátokat” – és az eredmény még katasztrofálisabb, mint az első alkalommal.
Sokuk gyakorlatilag nem tükrözi vissza a fényt, és éjszaka szinte láthatatlan. Ez hamis biztonságérzetet ad az őket viselőknek. Akár éjszakai autó meghibásodás, vagy baleset esetén, akár gyalogosként vagy kerékpárosként, a mellény éjszaka életet menthet.
A jó hír: A biztonsági övekhez hasonlóan az autógyártók által biztosított biztonsági mellények is megfelelő minőségűek. De az interneten rendelt termékek nagy része csak a kukába való.
Legalább könnyű különbséget tenni a jó és a rossz biztonsági mellény között. (Kép: ÖAMTC)
Az ÖAMTC és partnerszervezetei tavaly először teszteltek 14 biztonsági mellényt fényvisszaverő erejét illetően – 30 százalékuk megbukott. Idén a vizsgálatot 25 modellre terjesztették ki, és ahol lehetett, a 2024-es modelleket is újra tesztelték. Az eredmény még rosszabb volt: „25 biztonsági mellényből csak tíz ment át, 15-nek nem volt elegendő vagy egyáltalán nem működött a fényvisszaverő tulajdonsága.
Ez teljesen elfogadhatatlan – a biztonsági mellény az Ön biztonsága érdekében van, hogy időben lássák, különösen sötétben. Ha ez nem garantált, a közúti közlekedésben végzetes következményekkel járhat” – figyelmeztet Steffan Kerbl, az ÖAMTC technikusa.
20 modellt rendeltek meg különböző nagy online portálokról, öt terméket pedig inkognitóban vásároltak meg kiskereskedelmi üzletekben, például diszkont üzletekben. A referenciakártya segítségével végzett gyorstesztet követően független vizsgálólaboratórium ellenőrizte, hogy a termékek megfelelnek-e a vonatkozó szabványok követelményeinek.
"Érdekes módon kiderült, hogy a kiskereskedelmi üzletekben vásárolt jól látható mellények mindegyike megfelelt a szabványoknak, míg az online rendelt mellények 75 százalékánál ez nem volt így" - magyarázza Kerbl.
Online vásárláskor a technikus azt tanácsolja, figyeljen arra, hogy az „EN ISO 20471” szabvány a felnőtt mellényeknél vagy az „EN 17353” a gyermekmellényeknél szerepel-e. A kiskereskedelmi példányokon megfelelő címke volt bevarrva.
A tesztszabványra sem lehet 100%-ig támaszkodni. Nem számít, hol vásárolta a mellényt, gyorsan ellenőriznie kell, hogy kellően jól tükröz-e. Nagyon egyszerű: ha egy zseblámpát vagy okostelefon-fényt közvetlenül a mellényre világítasz, szemmagasságban, annak fényes fehéret kell tükröznie körülbelül három méter távolságból.
A laboratóriumi tesztek alapvetően megerősítették azt, amit már korábban, egyszerű eszközökkel megfigyeltünk: volt néhány határeset – vagy jól tükröződött a termékek, vagy egyáltalán nem” – mondja Kerbl. „A fényvisszaverő csík hatása kulcsfontosságú a sötétben való láthatóság szempontjából – az, hogy a mellény egyébként élénksárga, narancssárga vagy piros, mindaddig mindegy, amíg a szabványok teljesülnek. A világos színek a nappali láthatóságot szolgálják.
Egy használhatatlan biztonsági mellénynél gyakorlatilag lehetetlen látni a sötétben. (Kép: ÖAMTC)
A megfelelően fényvisszaverő biztonsági mellény sötétben több mint 100 méterről látható a tompított fényben. Reflexió nélkül a láthatóság néhány méterre csökken. A rossz mellényekkel egyébként nem lehet spórolni: „Sok gyenge minőségű biztonsági mellény nem is volt olcsóbb” – magyarázza Kerbl. A nem fényvisszaverő biztonsági mellény pedig nem érvényes a közlekedési ellenőrzés során.