német autó

Meseautótól a Merkurig, 28. rész: Kisebb német autómárkák Magyarországon I.

2019.04.23.

Az ismertebb autómárkákon kívül tucatnyi más német cég gyártmányaiból is került a hazai piacra.

A Horch, a BMW és a Mercedes mellett a második világháború előtt számos más német márka is feltűnt a hazai piacon. Ezek feltérképezése közel lehetetlen, így ez az összeállítás sem lehet teljes. 

AGA

A berlini Aktiengesselschaft für Automobilbau (Autógyártó Részvénytársaság) azaz AGA 1919-1925 között készített a korszaknak megfelelő túrakocsikat. Landy István Dandy Automobil Rt nevű vállalata a Horch mellett 1921–től az AGA hazai képviseletét is ellátta. 1923-ban az Osztrák-Magyar Túraúton Feledy Pál, többszörös magyar motorkerékpár-bajnok AGA autóval vett részt. 1926-ban 35 darab AGA túrakocsit tartalmazott az országos nyilvántartás.

Feledy Pál az 1923-as Osztrák-Magyar Túraúton  (Forrás: ADT)

 

Apollo

Az Apollo története még a XX. század legelejére nyúlik vissza. Az Apoldában működőt Ruppe&Sohn vállalat először Piccolo néven kísautókat kínált. Ezekből az 1908-as budapesti gépjármű-tulajdonos kimutatás szerint egy Magyarországra is eljutott.

1910-ben a vállalathoz Karl Slevogt, a kor ismert konstruktőre és autóversenyzője csatlakozott a céghez. Slevogt teljesen átalakította a kínálatot, s ennek megfelelően a vállalat nevét is módosította Apollora. Bár a kis méretű modellek is megmaradtak, de egyre több nagyobb méretű túrakocsi, illetve sport- és versenyautók is születtek Slevogt keze alatt. Az Apollo egészen 1927-ig működött.

Magyarországon nem ismert, hogy lett volna képviselete a márkának, ennek ellenére 1923-ban 6 db Apollo viselt magyar rendszámot.

A lengyel származású Friedrich Karl Chrambach, akit Magyarországon Frigyes Károlyként ismertek 1912-1914 között a KMAC több túraversenyén is megfordult Apollo túrakocsijával (Forrás: ADT)

Brennabor

A brandenburgi Brennabor vállalat, amely gyerekkocsik és kerékpárok után a XX. század elejétől gyártott motorkerékpárokat, majd automobilokat 1912-ben három autót is benevezett a Királyi Magyar Automobil Club kiskocsi-versenyére.A csapat Kolozsvár, valamint Temesvár tiszteletdíját hozta el. Ezt követően Müller Gyula mérnök megpróbálta kihasználni a verseny utáni hírverést – kevés sikerrel. Két évvel később Bárdi József próbálkozott a „szenzációs típussal”, de az első világháború keresztülhúzta számításait. Több, mint egy évtizedes szünet után az 1920-as évek relatív konjunktúrája tette lehetővé a márka visszatérését. 1927-ben Fábri Endre az olasz Itala mellé Andrássy úti szalonjába rövid időre a Brennabor kocsikat is beállította.”A Brennabor-kocsikról sok újat nem mondhatunk, elég ha megjegyezzük, hogy egyike a legrégibb német kvalitásmárkáknak és masszivitása különösen predesztinálja a rossz magyar utakra” állt az Automobil-Motorsport reklámhírében. Ennek ellenére a Brennabor most sem aratott sikert, ráadásul a német cég is komoly pénzügyi gondokkal küszködött. 1928. végén Fábri, aki időközben bekebelezett egy másik autókereskedő céget, s működését Amerit Automobilkereskedelmi Kft néven folytatta megvált a márkától.

Müller Gyula 1912-ben megpróbálta kihasználni a Kisautó-verseny keltetette hírverést

A Rolls-Royce minőség- Ford árak kombináció vonzó is lehetett volna, de nem sokan érdeklődtek a Brennabor iránt. (Forrás: ADT)

Cudell

Max Cudell 1897-ben Aachenben alapított vállalkozása az egyik legrégebbi német autógyár volt, amely csupán néhány évig működött. Karl Slevogt, aki később az Apollohoz igazolt 1905-ben elkészítette a cég utolsó modelljét, a Phönix nevű 45 lóerős típust, amely a Berlini Autókiállítás szenzációja volt. Ez volt az első német autó felülszelepelt motorral, amelynél a főtengelyt öt helyen csapágyazták. Sajnos a Phönix későn érkezett, s a Cudell még ugyanabban az évben csődbe ment.

Magyarországon a Cudell volt az első márkák egyike, amely hivatalos képviseletet kapott: Csáky Róbert 1901-ben az első Budapesti Nemzetközi Automobilkiállításon mutatta be a márkát. A Gazdasági Mérnök című hetilapban ügyesen leplezett reklámcikkekkel próbálták fellendíteni az üzletet: „A kocsi nagyon elegáns formájú. Igazán kellemes a minden oldalon ablakkal ellátott tágas kocsiban ülve élvezetes sebességgel utazni Egy ily kocsi tulajdonosa nem szorul vasútra, fogatra, villamosra s több kényelmet élvezhet, mint bármely más járművön…. E helyen is felhívjuk a közönség figyelmét Csáky mérnök kocsijára s reméljük, hogy a kereskedők, építészek vagy a birtokosok között hamar akad, kinek e kocsi megfelel s akinek — elég pénze is van rá”. 1902-ben a Királyi Magyar Posta is vásárolt egy Cudell automobilt.

A Királyi Magyar Posta 1901-1904 között több automobillal is folytatott kísérleteket. Ezek egyike a Cudell volt. A jármű színét az 1950-es években írták be az albumba (Forrás: Postamúzeum)

1905-ben a Podvinecz&Heisler Malomipar és Gépgyár megvásárolta a Phönix liszenszét, s kb. 1908-ig néhány darabot összeszerelt e típusból (Forrás: Honi Ipar/ADT).

Cyklon

A berlini Cyklon gépgyár a XX. század elején olyan motorkerékpárt készített, amelynek az erőforrását az első kerekek fölé helyezték el. Ezt követte 1902-1903. folyamán egy hasonló elrendezésű háromkerekű jármű, amelyet az egyik legkorábbi elsőkerékhajtású autónak is szoktak titulálni. Az érdekes formájú Cyklonette gyártása még az első világháború után is folytatódott egészen 1923-ig. Hazánkban 1922-1923. folyamán a leginkább mezőgazdasági gépekre szakosodott Fehér Miklós Gépgyár Rt reklámozta a háromkerekűt: „Beszerzési ára és üzeme olcsóbb a lovasfogatnál! Kezelése egyszerű, soffőr nélkülözhető” próbálta ecsetelni a jármű előnyeit a kereskedő. Nem lehetett túl sikeres, hiszen 1923. tavaszán még csupán öt darab Cyklonette-t regisztráltak, s az 1930-as rendszámlistában is alig 10 db Cyklonette szerepelt

Szavanov Emil, aki a Régiposta utcában működtetett cukrászdát, s szabadidejében sikeres kerékpárversenyző volt az 1920-as években két (!) Cyklonette triciklit is üzemeltetett (Forrás: Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum)

Ego

Az első világháború után Németországban többtucatnyi cég próbálkozott olcsó, egyszerű szerkezetű kisautók előállításával. Ezek közé tartozott a berlini Mercur Flugzeugbau is, amely korábban repülőgépeket készített. Az 1921-ben bemutatott 14 lóerős Ego kisautók csupán néhány évig maradtak a piacon.

Szinte a bemutatóval egyidőben, 1921. nyarán megalakult a hazai képviselet, vagyis inkább leányvállalat Ego Kisauto Kereskedelmi és Ipari Rt néven, amely Magyarország, Románia, Bulgária, Jugoszlávia, Ausztria, Törökország, Lengyelország, Oroszország, Csehszlovákia, Görögország, Olaszország területén látta el a kereskedői feladatokat. Az igazgatóság sorában Delmár Walter ismert versenyző is helyet foglalt. Ennek ellenére csupán néhány autót sikerült értékesíteni, köztük egyet a Budapest-Salgótarjáni Gépgyár és Vasöntő Rt vásárolt meg.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.10
Hét óra alatt 81 szabályszegőt mértek be a rendőrök - írja a police.hu. ..
2025.02.10
Halálosan láthatatlan: Az ÖAMTC – Osztrák Autóklub -  riasztást adott ki a silány minőségű....
2025.02.10
A Széchenyi István Egyetem meghatározó szereplője az élenjáró járműipari technológiák....
2025.02.10
Michael Breme, igazgatóságunk elnöke és Achim Grewe, vállalatunk pénzügy, IT, beszerzés, compliance....
2025.02.10
Egyre többször és egyre nagyobb mennyiségben érik el Magyarországot is a Szaharából induló....
2025.02.10
Nem csak nálunk, Ausztriában is lopják a közlekedési táblákat.   ..
2025.02.09
A japán gyártó elektrifikált hajtásláncos autóinak értékesítése 23,2 százalékkal nőtt világszerte,....
2025.02.09
A Kia legkelendőbb autója a K4 volt januárban.  ..
2025.02.09
Heti rajzunk készítője Kelemen István, karikatúrájának címe: Erzsi néni a grátisz tolatásjelző az....
2025.02.09
Először látható igazi fotókon a Vanwall első modernkori utcai autója, ami történetesen egy....