Benzin ár

Mennyire kevés a 480? Benzinárak világviszonylatban

2022.07.25.

Magyarországon még mindig élvezhetjük a 480 forintos literenkénti benzinárat, ami Európában nagyon alacsony. De mennyibe kerül egy liter benzin a világ többi részén?

Bár a 480 forintos literenkénti ár egyáltalán nem hangzik rosszul, ha tujduk a piaci árat, de a világ bizonyos szegletiből nézve ez is hihetetlenül magas.

Venezuelában 8,6 forintot kell fizetni egy liter benzinért, ami azt jelenti, hogy egy átlagos autó 55 literes tankját tele tudnánk tankolni Venezuelában egyetlen liter hatósági áras magyar benzin árából. Szintén nagyon olcsón tankolhatnak a líbiaiak, akik 12 forintot fizetnek egy literért, de az irániak is csak 21 forintért kapják a benzint.

Ami a lista másik végét illeti, toronymagasan Hongkongban a legdrágább a tankolás. Az ottaniak 1 170 forintot fizetnek egyetlen liter benzinért, vagyis a fenti 55 literes tankot 64.350 forintért tudnánk teletankolni Hongkongban. Hongkong eleve a világ legdrágább helyei közé tartozik, ráadásul nincsenek helyi olajfinomítói, ezért a Hongkongban értékesített összes üzemanyag-terméket finomított termékként importálják, nem kőolajként.

Szintén nagyon drágán tankolnak az izlandiak (971 forint egy liter benzin) és az izraeliek (939 forint). A top 5 legmagasabb benzinárú ország közé még európai kerül be, Norvégia és Finnország lakosai egyaránt valamivel 900 forint feletti árat fizetnek a benzinért.

A Global Petrol Prices adatai alapján azt mondhatjuk, hogy a 480 forintos benzinár világszinten is az alacsony árak közé tartozik. Jelenleg hasonló benzináron az Egyesült Arab Emírségek lakosai tankolhatnak, de érdemes megnézni a listát, találni meglepetéseket.

De miért ilyen drága az üzemanyag?

Az üzemanyag iránti kereslet 2020 márciusában szabadesésbe kezdett, amikor a COVID világszerte tombolt, és a Brent kőolaj hordónkénti ára 20 dollár alá esett. Amikor a nagy gazdaságok újranyitottak, az olajárak fokozatosan emelkedtek az erősebb kereslet hatására, és ez nagyrészt így is maradt a piacon egészen ez év februárjáig, amikor a nagy olajtermelő Oroszország megtámadta Ukrajnát.

A lehetséges következmények, valamint a nyugati szankciók hatása miatt a Brent kőolaj hordónkénti ára jóval 100 dollár fölé, 130 dollár körüli csúcsra kényszerült.

Az idő előrehaladtával a piacon lévő orosz olaj és olajalapú termékek alacsonyabb mennyisége szűkítette a készleteket, miközben a magasabb költségek olyan dolgokban is megmutatkoznak, mint a finomítási árrések – ami növeli a végponti árakat.

További probléma, hogy a benzin előállításához használt olajat amerikai dollárban fizetik. Az összes európai valuta gyengült a dollárral szemben, ami még drágábbá tette az üzemanyagot. Szintén jellemző különbség, hogy Európában jelentősen magasabb adót vetnek ki a benzinre, mint például az Egyesült Államokban.

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.04.26
Mutatjuk, hol milyen óriási a bérszakadék.   ..
2024.04.26
A Peugeot immár tizenegyedik alkalommal nyerte el a nagy presztízsű Red Dot formatervezési díjat.....
2024.04.26
A Datahouse adatai szerint 2023-ban 128 ezer 469 új személygépkocsit és kishaszonjárművet helyeztek....
2024.04.26
- A kínai többségi tulajdonú Volvo Cars a közös és társult vállalkozásokat nem számítva 6,8....
2024.04.26
- Akkor és Most Jármű Expo néven rendeznek a hétvégén a régmúlt, illetve a jelen két- és négykerekű....
2024.04.26
Nico Hülkenberg, a Haas Forma-1-es csapatának német pilótája jövőre a Saubernél, majd annak....
2024.04.26
A #5-ös nevű elektromos SUV-modellt az európai piacra szánják. ..
2024.04.26
Hello Budapest! Hello Belváros! Az eddig is nyüzsgő Károly körút újabb nevezetességgel bővült, itt....
2024.04.26
- Lezárták az M7-es autópálya Letenye felé vezető oldalát Balatonvilágosnál, ahol egy teherautó és....
2024.04.26
A YouTube-on jelent meg egy nem mindennapi felvétel, amin rendkívüli zajhatások közepette "görgőzi....