repülés

Malév-utód a láthatáron?

2014.11.24.

Pálmafát festetnének a repülőgépeik törzsére, Budapestről a Maldív-szigetekre, Mallorcára, Zanzibárra, Dubajba és más közismert nyaralóhelyekre vinnék az utasokat. A céget bejegyezték Magyarországon, vezetője a Srí Lanka-i magyar konzul. A járatok indulásának időpontjáról nincs információnk.

Pálmafás repülőtársaság Indiából, Ceylon szigetéről. Budapestre hozná a nyaralni vágyókat

A Ronan Air Légiközlekedési Kft.-t szeptember 16-án jegyezték be. Kizárólagos tulajdonosa Godaliyanage Rohan Nanayakkara, aki 1993 óta tiszteletbeli magyar konzulként szolgál a Srí Lanka-i Colombo városában. A konzulátus az R-Group International csoport címén található, amely több vállalkozást is magában foglal, többek közt a szóban forgó Ronan Airt is – tette közzé az airportal.hu. A Ronan Air Airlines honlapja szerint afféle szabadidős, nyaralós légitársaság kíván lenni. Tengerbe bukó nap és pálmafa veszi körül a légitársaság nevét. Bár a cégnek még nincs repülőgépe, de a honlapon elhelyeztek olyan képeket, amelyek a tervezett festéssel együtt ábrázolják a járműveket. Található ugyanitt egy térkép, amely a tervezett útvonalhálózatot ábrázolja. Eszerint a társaság legfontosabb bázisreptere Budapesten lenne, hiszen innen indulnak majd a közismert üdülőhelyek: Phuket, Sarm es-Sejk, Maldív-szigetek, Zanzibár, Mallorca, Dubaj irányába a repülőgépek.

Első lépésként tízútvonalas kelet-európai, ázsiai és afrikai terjeszkedést említenek, azonban hozzáteszik, hogy a program során Budapest – mint egy európai bázis – „profitálhat azokból a piaci lehetőségekből, amelyet a gyors thaiföldi, maldív, maláj és arab emirátusokbeli bővítés tesz majd lehetővé” – idézi az airportal.hu a Ronan Air tulajdonosának tanulmányát. A járathálózatot tovább böngészve azért az is kiderül, hogy a cég egyfajta Ázsia–Európa-légihídként is működne, amelynek egyik végpontja az indiai Goa, a másik a magyar főváros, középütt, afféle „fordítókorongként” pedig Dubaj szerepel. A tulajdonosok két lépcsőben tervezik fejleszteni a légitársaságot. Előbb a nyaralójáratokat indítanák be, később jönnek az üzleti járatok Budapestről Hongkongba, Dél-Koreába, Moszkvába és Kanadába.

Hogy mennyire reális és a tulajdonosok komolyan gondolják-e a Ronan Air beindítását, jelen pillanatban nem tudható. A cégbejegyzés tény, mint ahogy az is, hogy a tiszteletbeli magyar konzul korábban megkereste a Magyar Turizmus Zrt.-t, és tárgyalt egy menetrend szerinti légi járatról Sharjah (Egyesült Arab Emírségek) és Budapest között. Befektetőkről, finanszírozásról nincsenek információk.

Ezen a ponton emlékeztet a Ronan Air története a Malév leállása, 2012. február 3. óta lezajlott hazai légitársaság-indítási kísérletekre. A Malév-csőd utáni hetekben tűnt fel a Malért nevű civil szervezet, amely a pilóták nevében a Déri Tamás volt Malév-vezérigazgató nevével fémjelzett befektetői csoportosulással tárgyalt. A Tensi-csoport tulajdonosa forgatókönyveket dolgozott ki a cég átvételére, de végül nem lett semmi az üzletből. A Malért tagjai közül többen próbálkoztak később is. Egy új magyar légitársaság, a Hungarian World Airways 2013. áprilisi indulásáról adott hírt a BizTravel német turisztikai portál. A híradások szerint a társaság gépei az idén áprilisban indultak volna. A vállalatot 2012 szeptemberében alapították, a cél az volt, hogy betöltsék a Malév által hagyott űrt. Előbb öt Airbus A–320-szal készültek indulni, azonban a flottájukba sorolták még az A–330, illetve az A–340 típusú repülőgépeket is. Terveik között négy kontinens hatvan városa szerepelt. Utóbb kiderült, hogy a cég csak terveket gyártott, valódi befektetőt nem sikerült bevonniuk.

A legnagyobb médiafigyelmet mégis a Sólyom Airways vívta ki magának. A vállalkozás egy gépet valóban kibérelt, azt a leendő légitársaság színeire festve el is hozta Ferihegyre, azonban a működési engedélyeket sohasem sikerült megszereznie. A társaság körül később büntetett előéletű üzletemberek tűntek fel, „megmentőként” rövid időre Welsz Tamás is, az azóta elhunyt vállalkozó. Lucsik János társtulajdonos, aki, egyedüliként valóban pénzt tett a Sólyomba, azóta kétségbeesett kísérleteket tett az immár „egygépes” cég felélesztésére. Például egy ismert startup portálon próbált pénzt csinálni azzal, hogy Sólyom-logós kitűzőt, VIP-belépőt és Budapest feletti sétarepülést ígért a reménybeli befektetőknek.

Jámbor Gyula

Megjelent a Magyar Nemzet 2014. november 20-i számában.

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.12
A mexikói autóipar történetének egyik legsikeresebb hónapját tudhatja magáénak: idén áprilisban 14....
2024.05.11
Az első vidéki trolibuszjárat Szegeden indult 1979. április 29-én. A 45 éves évfordulón újra 2....
2024.05.11
Idén egy szavazás keretei között a lakosság arról dönthet, melyik városban alakítsanak „okossá”....
2024.05.11
A közlekedési kultúra napján a 75 éves kelenföldi autóbuszgarázs nyitja meg kapuit a látogatók....
2024.05.11
Kínában 1,55 millió új személyautót értékesítettek áprilisban, 9,6 százalékkal kevesebbet az előző....
2024.05.11
Zolder, Mugello, Assen, Spa, Oschersleben, Portimao, Hungaroring és Silverstone.  ..
2024.05.11
Az új közlekedési szabályrendszer fokozottabb védelmet nyújt majd a közlekedés legvédtelenebb....
2024.05.11
Május 11. a biztonságtudatosan, környezettudatosan, udvariasan közlekedő emberek ünnepnapja. ..
2024.05.11
Összehangolt közlekedésrendészeti akciót tart a rendőrség, amely elsősorban a tehergépjárművek és....
2024.05.11
Fedélzeti kamera buktatta le a budapesti személyszállító kisiparost, akinek jó lenne, ha elvennék....