járműgyártás
Hogyan került a Piëch Automotive céghez, amely első autóját éppen a Genfi Autószalonon mutatta be?
Varga László
Kacifántos úton. A műszaki egyetemen terméktervezést tanultam, amikor készítettem egy Jaguar E-Type interpretációt, ami jól sikerült és híres lett. Ez kellő motivációt adott, hogy a tanulmányaimat folytassam, mint járműtervező. Elvégeztem a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet, onnan a Mercedeshez kerültem. A Jaguar tervem azonban az interneten keringett, így talált rám Anton Piëch. Ő is azt a designvonalat szereti, amit én: a letisztult, klasszikus formákat. Megtaláltuk a közös hangot, így a Piëch Automotivnak dolgozom.
Mikor jelenik meg a Piëch Mark Zero a piacon?
Három éven belül már kapható lesz. Év végén szeretnénk elkezdeni az autó tesztelését.
A német kapok szerint a kétüléses sportkocsi csak az első darab lesz, s családdá növi ki magát a megszületett márka.
Így van. Szeretnénk bővíteni a palettát. A sportos vonalat meg akarjuk tartani, de nyilván reagálni kell a marketing által megfogalmazott vásárlói igényekre is. További típusok vannak már rajzasztalon, s várjuk a technikai visszaigazolást. Reméljük, hogy az embereknek tetszeni fog a Genfben bemutatott elektromos sportautó.
Ki a célközönség és van-e már ára?
Olyan embereknek szánjuk az autót, akik szeretik a klasszikus formákat és vezetési élményt. Sokan mondják, hogy az igazi autók a benzinesek, amelyeknek van kellő motorhangja. A technológia fejlődésével azonban elkerülhetetlen, hogy átváltsunk elektromos hajtásra. Mi azt szeretnénk, hogy az elektromos autók se legyenek lelketlenek, s meg akarjuk őrizni a klasszikus sportautók lelkét. Ami pedig az árat illeti: 150-160 ezer euró lesz felszereltségtől függően.
Nekünk, magyaroknak legalább annyira fontos, hogy autót magyar vezetődesigner tervezte. A cég Zürichenben van bejegyezve, ön is ott él, ott dolgozik?
Szerencsére nem. A Piëch Automotive-nak van irodája Zürichben és Münchenben, ez utóbbi a mérnöki designiroda. De nagyon rugalmasak, így továbbra is Budapestne élek, s amikor nagyobb a hajtás van, megyek Münchenbe vagy éppen Zürichbe.
Nagy dolog, amit elért, hogy egy Porsche dédunoka cégénél vadonatúj sportautót tervez. Ön is így éli meg?
Genfben, a bemutató után.
Nagyon örülök, hogy így alakult az életem, ez valóban nagy lehetőség, s remélem, az otthoniak is örülnek neki.
Az autó bemutatóján a szomszédos Porsche standról átjött névrokona, Varga Péter, aki a stuttgarti gyártónál vezetődesigner. Mitől ilyen erős a magyar designer-iskola?
Az ő története más, ő kinn is tanult. Saját tapasztalataim alapján azt mondhatom, azok a magyarok, akik kikerülnek külföldre, nagyon elszántak. Nekünk sokkal többet kell küzdeni, hogy elismerjenek bennünket külföldön, főleg design területen, mert Magyarországon a járműtervezés nem létezik. Ez azonban elszánttá tesz bennünket, akkor is el akarunk jutni a legmagasabb fokra.