autóexport
A Jato Dynamics londoni székhelyű globális autóipari adatszolgálató legfrissebb jelentése szerint 2023-ban a kínai autóipari vállalatok 13,4 millió autót adtak el, szemben az amerikai cégek összesített 11,9 milliós darabszámával.A kínai autóeladások növekedési üteme is lényegesen gyorsabb volt, mint az amerikai autógyártóké. Éves összevetésben 23 százalékkal nőttek tavaly a kínai eladások, szemben az amerikai autógyártók kilencszázalékos növekedésével. A kínai export motorja a BYD volt. A kínai márkák szép eredményei ellenére a japán gyártók továbbra is uralják a piacot, tavaly 23,6 millió járművet adtak el, vagyis Kínának a siker ellenére is van még hova fejlődnie, hogy utolérje a nagy versenytársat.
Összességében a globális autóértékesítések – minden országot összesítve – tíz százalékkal, 78,3 millió darabra nőttek.
Felipe Munoz, a Jato Dynamics vezető elemzője a kínai autógyártók sikerét nagyrészt az alacsony áraknak tulajdonítja. Ez az előny egyre vonzóbbá teszi a kínai autókat, különösen a fejlődő országokban. Emellett a belföldi eladások növekedésének lassulásával a kínai gyártók fokozzák erőfeszítéseiket a külföldi terjeszkedésben. Az orosz autópiac is erőteljes lendületet adott ennek a tendenciának. A Bloomberg azt írta, hogy Oroszország menti meg a kínai autógyártókat, kiváltképpen azokat, amelyek belsőgésű motorokkal ellátott autókat gyártanak. Oroszországban ugyanis továbbra is nagy a kereslet a hagyományos autók iránt, a kínai autópiacon pedig egyre csökken az ázsiójuk, ezért nagy a felesleg.
A kínai autómárkák piaci részesedésük jelentős növekedését produkáltak a Közel-Keleten, Közép-Ázsiában és Afrikában, valamint jelentős volt a növekedés Latin-Amerikában és Délkelet-Ázsiában is. Emellett jelenlétük bővül Európában, Ausztráliában, Új-Zélandon és Izraelben. Az Egyesült Államokban, Japánban és Dél-Koreában a piaci részesedésük továbbra is alacsony.
A kínai eladások általános sikere ellenére tavaly a világ legnépszerűbb modellje az amerikai Tesla Model Y volt, eladásai 64 százalékkal, 1,2 millió darabra nőttek. Utána következik a Toyota RAV4-es 1,1 millió, majd a Honda CR-V 846 ezer értékesített autóval. A legnépszerűbb autók rangsorában a japán és amerikai modellek domináltak egészen a 12. pozícióig, amelyet a kínai BYD Qin szedán foglalt el a legkelendőbb kínai autóként, 473 ezer eladott darabbal.
A kínai autógyártók gyors terjeszkedésére válaszul azonban több ország protekcionista intézkedésekkel reagált a hazai iparuk védelmében. Az Európai Unió szigorú új vámok kivetését tervezi a kínai elektromos járművekre, az Egyesült Államok pedig 100 százalékos vámokat jelentett be az év elején. A közelmúltban Törökország is csatlakozott a trendhez: 40 százalékos vámot vetett ki a kínai autókra.