hibrid autók

Két és félszer annyi hibdridet adott el itthon a Lexus, mint összes prémium versenytársa

2017.07.26.

A világ vezető prémium hibrid autógyártójaként ismert japán luxusmárkának, az idehaza az első félévben értékesítéseit a prémium piac 22,2%-os bővülésénél hatszor gyorsabb ütemben, 139,6%-al növelő Lexusnak gyakorlatilag Magyarországon sincs vetélytársa a környezetbarát hibrid autók piacán: az első félévben egymaga két és félszer annyi hibridet értékesített, mint összes prémium versenytársa együttvéve.

világ legzöldebb és leginnovatívabb autógyártójának tartott Toyota prémium márkája, a Lexus az elmúlt években elképesztő sikerszériában van, ami nem is véletlen: a márka formavilága soha nem volt ennyire attraktív, mint most, a dízelbotránynak, illetve a dízel meghajtású járművek számos európai nagyvárosból tervezett kitiltásának köszönhetően a Lexus védjegyének számító környezetbarát hibrid technológia népszerűbb, mint valaha, ráadásul a japán prémium gyártó modelljeiben bemutatkozó, minden eddiginél fejlettebb aktív biztonsági rendszerek új szintet képviselnek az iparágban. A modelljeinek legendás megbízhatóságáról és alacsony üzemben tartási költségeiről híres luxusmárka pedig él is a fentiek teremtette lehetőségekkel: az iparág egyik legmagasabb ügyfélmegtartási rátájával büszkélkedő Lexus sosem látott ütemben szerez új ügyfeleket mind a magánvásárlók, mind a vállalati ügyfelek területén. A márka a prémium magánvásárlók 25,1%-al növekvő szegmensében 164,9%-os, míg a 22,5%-al bővülő prémium flottaszegmensben 129,9%-os növekedést könyvelhetett el január és május között, amivel nagyságrendekkel kimagaslik a TOP5 prémium márka közül.

A tény, hogy a Lexus kínálja a piac legszélesebb környezetbarát hibrid portfólióját (minden Lexus modell elérhető hibrid változatban), markánsan meg is jelenik értékesítéseiben: a január és május között idehaza gazdára talált Lexusok 96,6%-a hibrid volt. Érdekességként érdemes megjegyezni, hogy a TOP5 prémium gyártó között a második legmagasabb hibrid arány 4,2% (!) volt. Ennek köszönhetően a teljes hazai prémium hibrid értékesítés 71,75%-át a Lexus vitte el. Az adott időszakban a 10 Magyarországon legnépszerűbb prémium hibrid modellből 4 Lexus volt: az abszolút első NX a teljes hazai prémium hibrid értékesítés 36,7%-át, a második helyen végző RX pedig 24,9%-át vitte. Ezzel a Lexus két sláger crossovere önmagában elhozta a hazai prémium hibrid piac 61,6%-át.

A Lexus modellek között egyébiránt a legmagasabb hibrid arány a csak hibrid változatban elérhető belépő modell CT (100%) és az RX SUV (100%) esetén volt, ezt követte az NX SUV (97%), az IS sportos szedán (95%), a GS luxus szedán (92,9%) és az RC sportkupé (33,3%).

Hogy mire vezethető vissza a márka elképesztő dominanciája ezen a területen? Az iparág legfejlettebb és leghatékonyabb full hibrid meghajtásának köszönhetően a Lexus modellek városi használat során a felhasználási körülmények függvényében akár 60-70%-ban tisztán elektromos üzemben, nulla károsanyag-kibocsátás mellett közlekedhetnek, és miután a fékezési energiát alakítják elektromos energiává, külső töltést nem igényelnek. Az elektromos és benzinmotor közös teljesítménye egészen meggyőző és dinamikus vezetést tesz lehetővé, a benzinmotor hatótávja pedig a városon kívül válik meglehetősen praktikussá.

Mindeközben a versenytársak jellemzően plug-in hibrid megoldásokat kínálnak, ami ugyan a zöld rendszám miatt kecsegtető lehet, ám a prémium ügyfelek felhasználási szokásai mellett gyakran kevésbé bizonyulnak praktikusnak: az elérhető tisztán elektromos hatótáv külső töltést, azaz a felhasználói szokások megváltoztatását igényli (amire egy Toyota Prius Plug-in felhasználó jellemzően fogékony, a prémium márkák vásárlói azonban sokkal kevésbé). További gyakori hátránya a versenytárs plug-in hibrid modelleknek, hogy kevés kivételtől eltekintve a Lexusszal ellentétben viszonylag gyenge benzinmotorral párosítják az elektromos motort, így amikor a tisztán elektromos hatótáv elfogy, jelentősen visszaeshet az autó teljesítménye, és megnőhet a fogyasztása. A maximum 50, de gyakran kevesebb tisztán elektromos hatótáv elérése érdekében beépítésre kerülő plusz akkumulátor ráadásul egyszerre növeli az autó súlyát (újabb fogyasztásnövelő tényező a tisztán elektromos hatótáv lemerítése után), foglal helyet, és növeli meg az autó árát.

„Jóllehet a full hibrid technológiához hasonlóan a szintén a Toyota által kifejlesztett plug-in hibrid technológia számos praktikus előnyt kínál, szélesebb körű elterjedésének gátat egyelőre gátat szabnak a kényelmi szempontok, amelyek különösen hangsúlyosak a prémium márkákat vásárló ügyfelek esetében. A tény, hogy szemben a full hibriddel az optimális kihasználásukhoz a tisztán elektromos autókhoz hasonlóan töltőpontot kell keresni vagy kialakítani és rá kell szánni a töltésre az időt, ma még számos ügyfelet eltántorít a használatuktól. Ahhoz, hogy áttörést lehessen elérni egy környezetbarát megoldással, meg kell teremtenünk a lehetőséget arra, hogy épp olyan kényelmesen és egyszerűen lehessen használni, mint a hagyományos megoldást. Elég ha csupán a szelektív hulladékgyűjtésre gondolunk: azoknál a társasházaknál, ahol a hagyományos szeméttároló mellett került kialakításra a szelektív hulladékgyűjtő, sokkal nagyobb arányban gyűjtik környezettudatos módon a hulladékot, mint ott, ahol akár csupán egy saroknyit is kell sétálni a szelektív gyűjtőig. Épp így működik ez az autózás esetében is.” – fogalmaz Varga Zsombor, a Toyota és Lexus márkák magyarországi kommunikációért felelős vezetője.

„Ez az oka annak is, hogy jóllehet a tisztán elektromos hajtásról ma még sokkal többet hallani a közbeszédben, mint az abszolút zöld, melléktermékként csupán tiszta vizet kibocsátó hidrogén üzemanyagcellás technológiáról, amelynek területén a Lexus előrehaladott fejlesztéseket folytat, mégis ez utóbbi széleskörű elterjedése valószínűsíthető hamarabb. Míg ugyanis az elektromos infrastruktúra kialakítása nem kis kihívásokat rejt magában, addig a hidrogén üzemanyagcellás töltőállomások a jelenlegi kúthálózat minimális átalakításával kialakíthatóak, használatuk pedig nagyon hasonló ahhoz, ahogyan ma tankolunk, azaz nem kényszerít bennünket szokásaink megváltoztatására. A Toyota által fejlesztett, a jelenlegi elektromos töltést rendkívüli mértékben felgyorsító szilárdtest akkumulátorok ugyan árnyalják majd a képet, ezek sorozatgyártásának megkezdésére ugyanakkor jelen számítások szerint 2022-ig várnunk kell, akkor azonban mintegy fél évtizeddel megelőzve a versenytársakat újrarajzolhatja az elektromos autók piacát.” – teszi hozzá a szakember.

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2024.05.17
Ismerik a Toyota Priust? Ő a világ leghíresebb hibridje. Szomorú, de eddig még nem kerültünk....
2024.05.17
Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal....
2024.05.17
Alig ötvenhat kilométert tudott megtenni az újonnan vásárolt Tesla Cybertruck csodaterepjáróval  a....
2024.05.17
Vadonatúj villamosok érkezhetnek Budapestre 2030-ig, a BKK folytatja a járműflotta megújítását.....
2024.05.17
Ki hinné, hogy már négy év eltelt amióta bemutatták az első elektromos Opel Corsát. A modell....
2024.05.17
Jövet-menet gyorsan hajtott egy autó Dejtáron. ..
2024.05.17
Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin....
2024.05.17
A brit Alfie Hewett a hivatalos támogatásnak köszönhetően már egy RX 450h+-t vezethet az Egyesült....
2024.05.17
Balesetek, torlódások, rendkívüli közlekedési események az Útinform jelentése alapján. ..
2024.05.17
Sok osztrák számára nagyon fontos a saját autó, és ennek megfelelően gondoskodnak róla – írja a....