Toyota Hilux
A Toyota Hiluxot nem kell bemutatni senkinek. A közepes méretű pickupot rengetegen ismerik, a Top Gear televíziós műsor is letesztelte, sőt, inkább a végletekig kínozta, hogy lássa, mennyire strapabíró a modell. Vízbe dobták, követ ejtettek rá, leejtették a magasból és a Hilux még ezután is működött. Talán emiatt is az egyik legkedveltebb a pickupok piacán, szinte minden olyan munkahelyen megtalálható, ahol vontatni vagy szállítani kell. Építkezésektől vadászokon át a vízvezeték-szerelőkig mindenki használja. Emellett a rendfenntartó- és közszolgálati szervek, mint a rendőrség, mentők, tűzoltók, valamint a hadsereg is használják.
A brit-ausztrál tervezőcég, a Supacat utóbbi területet igyekszik kiaknázni. Palettájukon páncélozott járművek, homokfutók és nagy teherbírású szállítójárművek szerepelnek, amelyeket a hadsereg számára fejlesztenek. Ez egy ilyen vállalatnál teljesen megszokott, azonban egyik termékük igen meglepő, ugyanis egy átlagos Hiluxot ragadtak meg és alakították át úgy, hogy katonai célokra lehessen használni, ráadásul 6X6-os, azaz hatkerekes kivitelben.
A plusz tengely mellett rengeteg más változtatást is bevezettek a modell átalakítasa során. A hat kerék természetesen nem a gyári kis abroncs, hanem hatalmas, minden terepre alkalmas kerekek helyettesítik őket. Az autóra került még egy levegőztető cső, LED-ekkel felszerelt, robosztus első lökhárító, valamint a tetőn is LED-sor van, ha éjszakai bevetésre kerülne sor. A platót is meghosszabbították, hogy elférjen minden kerék, illetve átépítették és megerősítették, hogy képes legyen elbírni különböző katonai felszereléseket, fegyvereket és katonákat is. Sőt, a tetőre került egy teljes géppuskaállás is, amelyet a platón állva lehet működtetni. Emellé jön még a katonai rejtőszínes festés is, amolyan kötelező bónuszként.
A kabin belseje nem esett át ekkora átalakításon, ami teljesen érthető, hiszen egy ilyen járműben nem a legprémiumabb anyagokra van szükség és nem is arra, hogy a katonák bőr- vagy éppen Recaro ülések kényelmében élvezhessék a sivatagi járőrözéseket. Azonban az autóra szereltek egy antennát, amely egy GPS-hez és képernyőhöz kapcsolódik a kabinban. Ezzel a parancsnokság és a többi egység nyomon tudja követni, hol van éppen a Hiluxban utazó csapat, illetve célpontok helyzete is nyomon követhető vele.
Ha már itt tartunk, a Supacat fantázianevet is kitalált a katonai Hiluxnak. MUV-nak (Medium Utility Vehicle), azaz Közepes Méretű Haszongépjárműnek nevezték el, ami nem egy fantáziadús név, de legalább hűen tükrözi a 6X6-os Hilux rendeltetését. Leírásukban ugyanis azt ígérik, hogy a modell homokban, hóban és saras terepen is jól teljesít.
A motor az egyetlen, amin nem változtattak. Egyelőre. A modellben jelenleg a Toyota gyári, 204 lóerős, 502 Nm-nyi nyomatékos, turbódízeles motor kapott helyet, de a Supacat azt is mondta, hogy már dolgozik a motor erősebbé tételén és fejlesztésén, de egyelőre nem árultak el erről részleteket. A hajtás mellé egyébként hatsebességes manuális és automata váltót is kínálnak. Az MUV teherbírása 3 tonna, saját tömege pedig 6,5 tonna.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az ausztrál fejlesztésű autót Ausztrália hadserege allalmazni fogja-e, mivel a múltban már utasítottak vissza 6X6-os Land Cruisereket és egyelőre nem döntötték el, szükségük van-e a felkínált Hilux modellekre. Az ötlet mindenesetre kecsegtető és akár a Magyar Hadsereg kötelékében is el lehetne képzelni ezeket a monstrumokat. Az MUV áráról sem lehet tudni, mivel a Supacat weboldalán nem közölte, mennyit kóstál a modell. De azt ígérik, hogy az átalakított autó jó áron lesz kapható, így aki úgy érzi, szüksége van egy páncélozott Hiluxra, itt a lehetősége rá.
Képek forrása: Supacat