gyorshajtás ellen
Az intézkedés segíti a fővárosi közlekedési stratégia keretében megfogalmazott cél elérését, amely szerint 2030-ra 50 százalékkal csökkenteni kívánják a fővárosban bekövetkező halálos balesetek számát - közölte az Árpád-hídon megtartott sajtótájékoztatón Kiss Ambrus.
Az eszközök szükségességét mutatja, hogy az október 7. és 13. közötti tesztüzem során 38 790 alkalommal jeleztek a kamerák sebességtúllépést - tette hozzá.
Hangsúlyozta, hogy a kamerák üzemeltetését az önkormányzat finanszírozza, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) pedig segítette az eszközök telepítését. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy ez az első alkalom Magyarországon, amikor egy önkormányzat sebességmérő kamerákat telepít.
Ugyanakkor - folytatta - nyitottak további sebességmérők kihelyezésére is; ennek lehetőségét fél év múlva vizsgálják meg a rendőrség közreműködésével. További céljuk a sebességhatárok csökkentése a főváros egyes útszakaszain.
Kérdésre válaszolva közölte, hogy a kamerák üzemeltetésének költsége, az eszközök bérleti díjával együtt 15 millió forint évente.
Léránt Krisztián, a BRFK közlekedésrendészeti főosztályának vezetője kiemelte, hogy a gyorshajtás a vezető baleseti okok közé tartozik, ezért a BRFK kiemelt céljának tekinti a gyorshajtók, a szabálytalanul közlekedők kiszűrését.
Léránt Krisztián, a BRFK közlekedésrendészeti főosztályának vezetője. Fotó: MTI/Kovács Attila
A szerdától működő 26 sebességmérő berendezés 47 forgalmi sáv járműforgalmát fogja ellenőrizni. A kamerák a nap 24 órájában, napszaktól függetlenül, különböző fényviszonyok mellett képesek az elhaladó járművekről, azok rendszámtáblájáról jó minőségű felvételeket készíteni.
Ugyanakkor a rendőrök továbbra is végeznek sebességellenőrzés járművekből és állványról is - fűzte hozzá.