autóbusz
- Vannak olyan európai városok és régiók, ahol ingyenes a tömegközlekedés, de eddig nem létezett ilyen országos szinten ingyenes megoldás - mondta Kadri Simson gazdaságért és infrastruktúráért felelős miniszter. A balti állam 15 megyéjéből 11-ben ingyenes a regionális buszközlekedés júliustól.
- Olyan megoldást kerestünk, amely felélénkíti a vidéki régiókat és megállítja az elvándorlást - mondta Simson, aki kifejtette, hogy a program a központi kormányzat és a megyei önkormányzatok közötti párbeszéd eredményeként született. A miniszter szerint a projekt célja az is,I hogy Észtország segítse az Európai Uniót az üvegházhatású gázkibocsátást csökkentő célok elérésében. Ezért az észt parlament 2017-ben úgy határozott, hogy az ország fosszilisüzemanyag-kibocsátását 2030-ban is igyekszik a 2012-es szinten tartani.
- Ez azt jelenti, hogy módot kellett találnunk arra, hogyan bátorítsuk az embereket a még környezetkímélőbb közlekedés, például a tömegközlekedés használatára - fejtette ki Simson. A buszok már 2013 óta ingyenesen használhatók az észt fővárosban, Tallinnban. Taavi Aas polgármester szerint a program nagy siker a városi autók számának állandó növekedése ellenére is.