drift

Íme a világ első öndriftelő autója

2022.04.13.

A drift nemes eszközével igyekezett olyan helyzeteket szimulálni a Toyota, amikor az autónk elveszti tapadását a közutakon.

Naná, hogy a Toyotától érkezett meg a világ első öndriftelő versenyautója, természetesen egy szénnéhúzott, agyonszélesített Supra személyében. Úgy tűnik, hogy a Toyota egy pillantra lazábbra engedte a gyeplőt, hogy valami menőre is használja eddig felgyülemlett tudását a Toyota Research Institute (TRI), azaz a japán gyáróriás házon belüli fejlesztő központja. Hiszen ki mástól is érkezne meg a világ első önmagától driftelő autója, ha nem attól az országtól, ahol a sportág és hobbi megszületett, ahol a drift úgy ívódott a kultúrába, mint hazánkban a Lada építés.

Habár egyszeri mókának tűnhet a Toyota öndriftelő projektje, igazából ahogy mindent, ezt is kőkomolyan veszik. Teljes biztonsági arzenáljukat felsorakoztatták a driftre épített Suprában, hogy minél többet tanulhassanak a tapadásvesztett állapotról, ami a hétköznapokban is könnyedén előfordulhat esős, havas vagy jeges utakon, de még akár szárazon is. Ilyenkor gyors beavatkozásra van szükség, és ha autóink megtanulják kezelni ezeket a helyzeteket, talán még nálunk is előbb korrigálhatnak, és akár megmenthetik az életünket.

A projektben egyébként résztvett a Stanfordi Egyetem Dinamikus Dizájn Laborja is, amely többek között a biztonsági rendszerek áthangolásában segített. Hiszen a drifthez ki kellett iktatni a biztonsági rendszerek minden korábbi limiterjét, és áthangolni őket a keresztben közlekedéshez. Munkájukhoz olyan szakértők segítségét kérték, mint a GReddy, vagy éppen a mára drift legendává érett Ken Gushi. A Toyota ki is emelte, hogy szeretne mindenkinek olyan szintű kontrollt biztosítani autója felett az utakon, amennyire Ken Gushi képes kezelni a sajátját.

Úgy tűnik, hogy a munka meghozta gyümölcsét, a kutatásra használt Supra driftautó ugyanis sikeresen végig driftelte a pályát, amin fénypóznákat használtak tájékozódási pontoknak. Komputerről kezelték és programozták a kormányzást, a gázt, a szekvenciális váltót, a fékeket, de még a kuplungot is. Tulajdonképpen egy parancssort kottázott végig az autó, ettől pedig még lenyűgözőbb a végeredmény. A TRI szerint a projekt temérdek adata segített nekik közelebb kerülni és megérteni az olyan szituációkat is, amik a közutakon veszélyesnek számítanak és nehezen szimulálhatóak. Persze igazából mind nagyon jól tudjuk, hogy csak azért kezdtek bele a projektbe, mert szörnyen menő egy önmagától driftelő Supra.

Persze mozgás közben érdemes megcsodálni az öndriftelő Suprát, ami a következő linken lehetséges: https://youtu.be/2MWib6bnnT8

További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!

 

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.01.16
A kiskereskedők és a gyártók továbbra is diverzifikálják hálózataikat, miközben a folyamatok....
2025.01.16
Nemzetközileg körözött szexuális ragadozót fogtak el a rendőrök egy közúti ellenőrzés során a....
2025.01.16
Az Intuitive Machines második holdi küldetésén (“IM-2”), amely legkorábban várhatóan 2025 február....
2025.01.16
Az Audi örömmel fogadta, hogy az új, teljesen elektromos A6 e-tron modell elnyerte a Women’s....
2025.01.16
Baleset történt a B50-es úton Ausztriában,Neusiedl am See közelében, közel a magyar határhoz kedd....
2025.01.15
A kedvezőbb adózás, a zöldebb és biztonságosabb budapesti közlekedés, a munkalehetőségek és a....
2025.01.15
A VCÖ mobilitási szervezet szerint tavaly 48 gyalogos halt meg közlekedési balesetben Ausztriában,....
2025.01.15
Joe Biden leköszönő amerikai elnök nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva bejelentette, hogy....
2025.01.15
23 ország szakértői döntöttek az év autójáról.   ..
2025.01.15
Idén eddig huszonhárman haltak meg közlekedési balesetben az utakon - közölte az Országos Rendőr-....