Tengeri hajózás
A teherszállító monstrum egy svéd konzorcium projektje, melynek célja, hogy forradalmasítsa a tengeri közlekedést és szállítást. A különleges hajó a tervek szerint képes lesz arra, hogy 7000 járművel megrakodva szelje át az Atlanti-óceánt – környezetszennyezés nélkül.
A terv nem a tudományos-fantasztikus irodalom terméke, hanem a születőben lévő valóság. Az OceanBird, vagyis az ÓceánMadár egy óriási vitorlás-teherhajó. Műszaki leírása szerint egy WPCC (Wind Powered Car Carrier), vagyis szélüzemű autószállító tengeri jármű, amely a Wallenius Marine tervezőcég, az SSPA tengeri tanácsadó vállalat és a stockholmi KTH Királyi Műszaki Intézet együttműködésének eredménye.
A "ZÖLD" MEGOLDÁS
Az ötlet azért született, hogy alternatívát találjanak a tengeri hajózásban eddig használt fosszilis üzemanyagokkal szemben. Kutatások szerint a tengeri szállítmányozás csak mintegy 2,5%-ban járul hozzá az üvegházhatású gázok kibocsátásához. Ez az arány alacsonynak tűnhet, de a szakértők szerint a szektor károsanyag-kibocsátása 2050-ig a sokszorosára emelkedhet, aláásva a párizsi klímaegyezményben foglalt célok elérését. Az OceanBird ezért lehet kiváló „zöld” megoldás. Ha beválik, akkor ezt a technológiát tömegesen lehetne alkalmazni a tengeri áruszállító hajókon.
Az új megoldás egyfajta keveréke a repüléstechnikai és a tengerhajózási technológiáknak. A svéd hajó 200 méter hosszú, 40 méter széles és körülbelül 32 ezer tonna vízkiszorítású. Összehasonlításként: az új Costa Smeralda, a Costa Crociere luxus tengeri utazásokat szervező cég zászlóshajója hosszabb (337 méter), de keskenyebb (37) és kevésbé magas. A tengerjáró luxushajó csúcsa 65 méterrel van a vízszint felett, míg a vitorlás legmagasabb pontja 80 méter.
Az OceanBird persze nem a megszokott vitorlás: a 200 méter hosszú és 40 méter széles hajótestre öt hatalmas, összecsukható szárnyprofil kerül, amelyek teljesen kieresztve 80 méterrel nyúlnak a fedélzet síkja fölé. Ezek a ma használt műanyag- vagy vászonvitorlákkal ellentétben fémötvözetből készülnek.
Az OceanBird hajtóenergiáját kifinomult algoritmus által vezérelt szerkezetek állítják majd elő. Ha nincs elég szél, illetve a kikötői manőverekhez plusz energiára van szükség, akkor a hajó ökológiai üzemanyaggal meghajtott motort indít be.
Ha viszont túl nagy erejű a szél, a rendszer lehetővé teszi a légáramlatoknak kitett felület csökkentését - pontosan úgy, mint a vitorlások esetében. Ilyenkor a hajótest vízvonal feletti magassága 45 méterre csökken.
LASSABB, DE TISZTÁBB
A 10 csomós átlagsebességű, szélmeghajtású teherhajó körülbelül 12 nap alatt tud majd átkelni az Atlanti-óceánon, míg a jelenlegi hajók ezt az utat akár 8 nap alatt is megteszik. Csakhogy az OceanBird úgy teljesíti útját, hogy közben 90 százalékkal kevesebb környezetszennyező anyagot bocsát ki, mint a klasszikus hajók, melyek egy ilyen úton naponta 300 tonna üzemanyagot fogyasztanak. Ezzel párhuzamosan a gyártó cég folyamatosan igyekszik olyan hajótestet kifejleszteni, mely aerodinamikusabbá teheti a járművet a sebesség és a hatékonyság növelése érdekében.
A Wallenius Marine projektjét nagy laboratóriumnak kell tekinteni a jövőbeli tengeri hajózás számára. Különösen, hogy a nemzetközi tengerhajózási szervezet (IMO) azt tűzte ki célul: 2030-ig legalább 40 százalékkal csökkenjen a szén-dioxid-kibocsátás ebben a közlekedési ágazatban.
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!