közlekedésbiztonság
Télen rövidek a nappalok, hosszúak az éjszakák, és sokat autózunk sötétben. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság tapasztalata, hogy több esetben a járművek vezetői korlátozott látási viszonyok között sem használják a gépjárműveken a tompított fényszórót, csak a nappali menetjelző fényt, ami kizárólag előre világít.
Fotó: police.hu
Ma már kötelező az autókban a jellemzően a motor beindításával automatikusan működésbe lépő nappali menetfény, ám ennek ellenére, vagy talán pont ezért mégsem szabad megfeledkezni a szabályos és biztonságos világításról. Számos baleset megelőzhető lenne azonban, ha a gépkocsivezetők korlátozott látási viszonyok között a kötelezően előírt tompított fényszórót használnák, ami előre és hátrafelé egyaránt biztosítja a gépkocsi láthatóságát.
A KRESZ 44. § (8) bekezdése előírja, hogy lakott területen kívüli úton a forgalomban részt vevő gépkocsit nappali menetjelző lámpával vagy tompított fényszóróval nappal, és jó látási viszonyok között is ki kell világítani. A nappali menetfény nevéből is adódóan tehát nappal, jó látási viszonyok mellett a szemből érkezők számára biztosítja a saját jármű jobb észlelhetőségét. ez esetben váltja csak ki a tompított világítás használatát.
A KRESZ 44. § (1) bekezdés alapján azonban a forgalomban részt vevő járművet éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ki kell világítani. Ez nem lehetőség, kötelezettség.