Mára kinőtték azt a klasszikus jánoshalmi, Kölcsey Ferenc utcai "Kádár-kockát" Bányai Áronék, amiben eddig az almachipset csomagolták, jelenleg inkább már csak raktárként funkcionál, de ott vannak még a gépek, az üres dobozok és a címkék is.
Bányai Áron a készáruraktárban.
- Maximum négy ember tudott itt csomagolni, nem is volt olyan egyszerű a kezdetekben kialakítani a HACCP szigorú feltételeinek megfelelő élelmiszeripari kisüzemet. Például megoldani azt, hogy a nyersanyag és a késztermék útja ne keresztezze egymást - emlékszik vissza Bányai Áron, amikor körbevezet és megmutatja a különböző funkciójú helyiségeket, köztük a szociális blokkot.
Áron viszonylag fiatalon bekapcsolódott az almatermesztésbe, de nem csak abba, az üzleti vonalba is. Már a középiskolai büfében is "boltolt" a chipsszel, majd egy fokozattal feljebb, a gödöllői agráregyetemen is meggyőzte az illetékeseket arról, hogy a büfé kínálata nem teljes almachips nélkül. És persze szoba- és diáktársait is ellátta az egészséges finomsággal.
A legmodernebb eszközökkel dolgoznak.
A chipsgyártás jó ötletnek bizonyult, Áron azonban viszonylag rövid időn belül meggyőzte a családot arról, hogy üzleti alapokra kell helyezni a vállalkozást. - Tisztább az, ha saját alapanyagot felhasználva önerőből termelünk, és a befolyt árbevételből kifizetjük a dolgozókat - érvel, hozzátéve, 2011 óta már kft-ként működnek Nasi-Pack néven.
Szülei még nonprofit megoldással indították a chipset, 2010-ben alapították meg a Bácskai Napfény Szociális Szövetkezetet, ahol a rászoruló embereknek adtak csomagolási munkát. A kiváltó ok pedig az volt, hogy olyan kevés pénz kínáltak a léalmáért, illetve a fogyasztásiért, hogy úgy látták, kezdeni kell az almával valamit.
Csak kitűnő beltartalmú almából készülhet chips.
Megtudjuk, a család legalább 300 éve foglalkozik kertészettel, gyümölcstermesztéssel, a rendszerváltás után pedig ráálltak az intenzív fajtákra. A kívül-belül tökéletes almát ma is a friss piacon, főleg a szegedi nagybanin értékesítik. Chips jellemzően abból a gyümölcsből lesz amelyik beltartalmilag tökéletes, első osztályú, ám lehetnek rajta külsérelmi nyomok. A termés döntő többsége, 90 százaléka ma is a friss piacon kel el, csak a többiből készül chips.
Dióból is terem náluk kereskedelmi mennyiség.
Három ültetvényük van egy barackos-szilvás és két alma, összesen 12 hektáron. Az utóbbiból az egyik már 18 éves, és hamarosan váltásra érett, a másik egy kétéve telepített ültetvény, modern, olasz technológiával. Jánoshalma és környéke mindig is haladt a korral, a településen egykor akkora piac volt, hogy árait országosan is jegyezték.
- Szerelvények szállították innen Németországba az almát. Szabolcs megye azután elvitte innen a gyümölcsöt és a fő hangsúlyt, de szerintem az már nagyon Észak az almának - mondja Bányai Áron. Tény, a kiemelkedően magas napsütéses órák számának köszönhetően itt rendkívül zamatos gyümölcs terem.
Intenzív almaültetvény.