design

Formatervezés: agyagmodell vagy 3D?

2015.10.02.

Ceruzával szalvétára rajzolni? Gyakran örökítik meg így ötleteiket a formatervezők, klasszikus példával Alec Issigonis szolgált az eredeti Minivel.

Alec Issigonis vázlata az első Miniről                                                             Forrás: BMC

Mesterek, művek

Ha szerencsés vagy, személyesen is megtapasztalhatod, hogy a klasszikus módszer, a ceruzával papírra rajzolás a hiperszámítógépek korában is működik, sőt nélkülözhetetlen. Ehhez „csak” az kell, hogy egy autógyártó vendégeként ellátogathass az egyébként szigorúan őrzött formatervező stúdióba, ahol persze nem fedik fel a jövő titkait, de azért megismerheted a karosszéria divatszabók munkáját. Ha még szerencsésebb vagy, akkor a puccos vacsorán éppen a főtervező vagy stúdióigazgató mellett kapsz helyet és a beszélgetés előbb vagy utóbb biztosan rajzolásba fajul. Van már a gyűjteményemben Chris Bangle vázlat, ő vezette a BMW és MINI design stúdióját, ahol nem csak autókat de, mobiltelefonokat és villamosokat is terveztek. Bangle előtte nem csak a legújabb modelleket és designközpontot mutatta be, de fantasztikus előadást tartott a müncheni Pinakotheken művészeti múzeumban. Tényleg jó fej, aki lazán elrajzolt több papíralátétet vacsora közben, szignálta is műveit, de azt kérte, hogy ezek ne jelenjenek meg újságban. Így jártam Mark Adamsszel, a General Motors, az Opel és Vauxhall vezető formatervezőjével, aki korábban rajzolt a Fordnak, Cadillacnek és Saabnak is.

Chris Bangle müncheni tárlatvezetése, háttérben egy Tatraplan                     Fotó: Boros Jenő

A napot nem lehet lemodellezni

Arra a kérdésre, hogy milyen módszerrel dolgoznak, mindegyik azt felelte, hogy nem lehet és nem is kell választani, mert mindkettőre szükség van, a ceruzára és a számítógépre is, sőt, az agyag modellekre is, melyet szabályosan szoborként faragnak a stúdiókban. Mert ahogy a stúdióvezetők vallják, hiába vannak a szupergyors számítógépek és méregdrága grafikai szoftverek, a digitális modell sosem képes pontosan visszaadni, miként vetül a fény az autó felületére, mert ugye a napot nem lehet lemodellezni. A 3D gyors és látványos, ám nem pótolja az igazi makettet, vagyis az életszerű autót, amit majd el kell adni, és aminek a legkülönbözőbb színekben és fényviszonyok között is hódítania kell. Szóval nem száműzik a habalapra felhordott és sokszor heteken, hónapokon át készülő agyagmaketteket, melyekből a végleges válogatás előtt akár tíz is készül 1:4-es kicsinyítésben, majd néhány eredeti méretben. Az autógyártók mindenen spórolnak, de ezen kevésbé takarékoskodnak, mert a formatervezésben nem szabad mellényúlni, hiszen a legjobb és legbiztonságosabb autó is eladhatatlan, ha nem nyeri el a vevők tetszését, márpedig egy új modell fejlesztése többmilliárd euróba kerül, ekkora veszteség pedig a cég bukását jelentheti.

Kell a tehetség és a ceruza

A cikk eredetije a Népszabadság 2015 augusztus 26-i számában jelent meg

 

Az oldal fő támogatója

 

2025.02.06
A HangZóna mai vendége Soltész Bálint rendőrségi szóvivő. ..
2025.02.06
A Volkswagen új hatékonysági mérföldkövet ért el Dél-Olaszországban, a nardói pályán: egy....
2025.02.06
Orvosi incidens történt a Lufthansa Boeing 747-8 típusú repülőgépén – írja a Bild.   ..
2025.02.06
Megkezdődik az M1-es autópálya hatsávosra bővítése Budapest és Győr között 2025 augusztusában. A....
2025.02.06
A Revuelto, az Urus SE és a Temerario díjakat kap a dizájnért, a teljesítményért és a vezetési....
2025.02.06
Lezárják a hétvégén a Lánchidat, valamint a pesti alsó rakpart Eötvös tér és a Jászai Mari tér....
2025.02.06
A tavalyi évben világszinten, Európában és Magyarországon is rekordértékesítéseket elérő Lexus a....
2025.02.06
Könnyű páncélvédettségű terepjáró bázisjárműre fejlesztett autonóm és távirányítási funkciókat a....
2025.02.06
Marihuána tartalmú elektromos dohányterméket, csaknem 1500 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettát....
2025.02.06
Kevés tesztautót szeretett meg így a családom, mint a konnektoros hibrid Ford Kugát. A napi szinten....