vezérigazgatók rangsora
Aligha van olyan, rendszeresen autót vezető személy, aki még ne manőverezett volna úgy, hogy lazán kikönyökölt az ablakon. Különösen a nyári forróságban tud jólesni az a hűsítő szellő az alkaron. De mégis, mi a probléma ezzel?
Hát lényegében az, hogy a félkezes kormányzással áthágjuk a legalapvetőbb biztonsági szabályokat. Mert igaz ugyan, hogy nyugodt körülmények között sok sofőr képes csak egy kézzel vezetni, de soha nem lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy egy előre nem látható esemény (triviális esetben az úttesten átszaladó kutya) azonnali reakciót követel, amihez pedig szükséges, hogy mindkét kezünket a kormánykeréken tartsuk.
Bár az olasz KRESZ-ben nincs konkrét cikkely arról, hogy büntethető a kikönyökölve vezetés, de van egy bekezdés, ami emlékeztet arra, hogy "a közúti közlekedőknek úgy kell viselkedniük, hogy az ne jelentsen veszélyt vagy akadályt a közlekedésre". Ugyanitt meghatározzák, hogy "a járművezetőnek mindig meg kell őriznie az irányítást járműve felett, és képesnek kell lennie arra, hogy minden szükséges manővert biztonságos körülmények között hajtson végre".
Ezért az ablakból kikönyöklő vezetésért - és általában a kormánykerék fél kézzel való tartásáért, még dohányzás közben is - kiszabható büntetés a körülményektől függően 42-től 344 euróig terjed, amihez "bónusz" egy büntetőpont is.
Szóval, a hamarosan beköszöntő kánikulai napokon is fegyelmet kívánnak az olasz rend őrei.
De vannak szabályok, amiket alapvetően nem a büntetéstől való félelem miatt érdemes csak betartani - mindenütt, országhatároktól függetlenül. Ez is egy ilyen.
Forrás: sicurauto.it
További autós tartalmakért kövess minket Facebookon is!